Katarskie Rafale

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Katarskie Rafale

Postprzez zarathos » 30 kwi 2015, o 22:11

Wg Le Monde Katar chce w przyszły poniedziałek podpisać umowę na zakup 24 myśliwców Rafale. Łączny koszt kontraktu to 6.3 miliarda Euro. Francuzi liczą także na zamówienia od ZEA i z Malezji.

Link do artykułu po francusku
Link do tłumaczenia Bing

W artykule nie jest napisane dlaczego cena kontraktu jest tak wysoka, ale wg paru spekulacji jakie dotarły do mnie od znajomych francuzów, chodzi najprawdopodobniej o maszyny zmodyfikowane dla silników M88-9T (nowe silniki + przebudowa wlotów powietrza i co tam jeszcze będzie potrzebne).

Z dodatkowych nowinek o Rafałku, żeby nie tworzyć nowego tematu: Rafale ma za sobą pierwsze strzelania z tej rakiety. Może kontrakt z Katarczykami obejmuje też Mateory?

Link do artykułu po francusku
Link do tłumaczenia Bing
zarathos
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Katarskie Rafale

Postprzez satanikus robotikus » 1 maja 2015, o 00:42

Ekonomia mówi nam że cena będzie tak wysoka, ile klient jest skłonny zapłacić. W Katarze wszyscy wiedzą że zawsze dostaną z bonusem w postaci narzutu marży ale nie krzyczą bo chcą najlepszy sprzęt a Rafale to bardzo dobra maszyna a w dodatku zachowają ciągłość technologii bo na Dassault latają od lat. Tak więc jakby chcieli się na Typhoona przesiąść albo Lockheeda to kosztowałoby ich to jeszcze drożej.

W dodatku jest to przewrotna logika która musi być w jakimś stopniu uzgodniona z innymi krajami rejonu. Katar kupuje Rafale. Kuwejt Hornety. Arabia Saudyjska F15 i Typhoony. ZEA - Mirage i F16. i trzy główne zachodnie kraje atomowe są zadowolone.....
satanikus robotikus
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez urbanoid » 1 maja 2015, o 11:11

Czy to było uzgodnione? No nie wiem, trochę tu zgadujemy. Co do samej KSA często mówiono, że po pierwsze kupują poparcie na arenie międzynarodowej i/lub milczenie nt. ich polityki wewnętrznej, a po drugie chcą się w jakimś stopniu zabezpieczyć przed embargiem, stąd też od czasu do czasu jest przebąkiwanie o "niestandardowych' kierunkach dostaw, tj. FR i ChRL.
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez satanikus robotikus » 1 maja 2015, o 16:09

Z tym że akurat Katar konsekwentnie od samego początku używa Francuskiej myśli technologicznej: Alpha Jet>Mirage F1>Mirage 2000> Rafale więc to żadna dywersyfikacja.
satanikus robotikus
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez urbanoid » 1 maja 2015, o 16:13

Toteż o AS mówiłem. Wątpliwości wyrażałem ad regionalnego "uzgadniania" czegokolwiek.
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez Lancer » 10 maja 2015, o 23:18

Jeśli info z poniższego newsa jest prawdziwe, to ja osobiście mam ogromny bój dupy! Chłopaki se zamówili konkretna pakę cukierków do swoich zabawek. 140 SCALPów! A u nas wielkie halo o kilkakrotnie mniejsza liczbę pocisków...
http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wia ... na-rafale/
Lancer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 11 maja 2015, o 11:31

Wartość kontraktu wyniesie prawdopodobnie blisko siedem miliardów euro, co ustanowi swoisty rekord koncernu MBDA.

Za 24 rafałki + pakiet...
To wszystko wyjaśnia...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez dawo » 21 lip 2015, o 09:20

prowler napisał(a):To wszystko wyjaśnia...

Co to wyjaśnia ? :)

ponad 291 mln $ za jeden samolot ? Spora przesada. Nasze F-16 kosztowały po 73 mln $, z co prawda mniejszym pakietem broni, ale bez przesady...

Egipt za 24 maszyny i fregatę zapłacił mniej... A pakiet uzbrojenia pewnie będzie zbliżony...
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 2 sie 2018, o 13:41

prowler
Moderator
Moderator

Powrót do Lotnictwo wojskowe