Mi-24 kontra radar

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Re: Mi-24 kontra radar

Postprzez militarysta » 6 lut 2015, o 22:05

Wezyr napisał(a):
Czy jest to argument, który sugeruje że tego typu taktyka zwiększała przeżywalność śmigłowca na polu walki? Rozumuję dobrze, że w przypadku pełnoskalowego konfliktu Mi-24 nie wykonywałyby samodzielnych rajdów, typu nieudany atak 11 regimentu na dywizje Medina w 2003?

Tak. Sowieci po serii symulacji odkryli fakt, że samodzielne rajdy śmigłowców szturmowych nie mają racji bytu -za duże ryzyko strat wobec OPL wojsk pancernych i zmechanizowanych. Dlatego preferowaną taktyka było używanie Mi-24 z nad własnego ugrupowania - coś nieco jak mobilna artyleria rakietowa i ppanc jednocześnie. Działanie z nad własnych linii zmniejszało straty własne, no i opl NATO musiała być przerzedzona na FEBA przez wojska UW.
W latach osiemdziesiątych z kolei Sowici poszli jeszcze dalej i decyzja o jednomiejscowości Ka-50 była spowodowana tym, że śmiglaki miały być jedynie "żądłem" w systemie ppanc - informacje dla nich miały być wskazywane z zewnątrz (w tym via drony, operatorów naziemnych, etc) zaś śmigłowiec miał być tylko nosicielem ppk odpalanych z poza strefowej opl. Stąd zasięg i prędkość ppk Whir. Zatem decydowano się na maszyny mało autonomiczne.
Na zachodzie było na odwrót i żyli tam mrzonkami o zagonach Ah-64 wsparty Kiwoami i bateriam MLRS. Efekty znane :/
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez Wezyr » 6 lut 2015, o 22:35

militarysta napisał(a):
Wezyr napisał(a):
Czy jest to argument, który sugeruje że tego typu taktyka zwiększała przeżywalność śmigłowca na polu walki? Rozumuję dobrze, że w przypadku pełnoskalowego konfliktu Mi-24 nie wykonywałyby samodzielnych rajdów, typu nieudany atak 11 regimentu na dywizje Medina w 2003?

Tak. Sowieci po serii symulacji odkryli fakt, że samodzielne rajdy śmigłowców szturmowych nie mają racji bytu -za duże ryzyko strat wobec OPL wojsk pancernych i zmechanizowanych. Dlatego preferowaną taktyka było używanie Mi-24 z nad własnego ugrupowania - coś nieco jak mobilna artyleria rakietowa i ppanc jednocześnie. Działanie z nad własnych linii zmniejszało straty własne, no i opl NATO musiała być przerzedzona na FEBA przez wojska UW.

Dobre info, dzięki.
Wezyr
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 6 lut 2015, o 22:40

Jeżeli szukasz bibligorafii to polecam numer Lotnictwa z monografią Ka-50. Z bodajże 1999 roku (jakoś tak).
Polecam też zagadać do usera Gecko na NFOW -był on VICTOR STRIKE w Drawsku w 2000 i chyb a2001 gdzie nasi Osami wybili cały pułk Ah-64A :)
Zagadaj do faceta bo ma mega wiedze w tym temacie. Możesz też przejrzeć jego posty na NFoW -bo w dwóch opisywał owe sławetne ćwiczenia.
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez Wezyr » 7 lut 2015, o 00:13

militarysta napisał(a):Jeżeli szukasz bibligorafii to polecam numer Lotnictwa z monografią Ka-50. Z bodajże 1999 roku (jakoś tak).
Polecam też zagadać do usera Gecko na NFOW -był on VICTOR STRIKE w Drawsku w 2000 i chyb a2001 gdzie nasi Osami wybili cały pułk Ah-64A :)
Zagadaj do faceta bo ma mega wiedze w tym temacie. Możesz też przejrzeć jego posty na NFoW -bo w dwóch opisywał owe sławetne ćwiczenia.

To Lotnictwo z 1999 powinienem chyba jeszcze gdzieś mieć w którymś z pudeł w piwnicy w starym kraju;) Poszukam. Jeszcze raz dzięki za wskazówki odnośnie źródeł. Boję się trochę NFoW ale może tam zajrzę :o
Wezyr
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Wezyr » 7 lut 2015, o 00:28

Wezyr
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 7 lut 2015, o 00:51

To to pikuś, znajdź posty GECKO na NFoW -serio polecam. łatwo znajdziesz.
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez Sappheiros » 18 lut 2015, o 12:17

Pomysł podejmowania ataku na systemy OPL przez śmigłowce jest już w założeniu zbyt ryzykowny, niemal samobójczy. Piszesz o sytuacji w której śmigłowiec zostaje wykryty przez stację radiolokacyjną. Nawet jeśli byłby to dopiero stacja wykrywania celów, czasu na przeciwdziałanie jest zbyt mało na jakiekolwiek przeciwdziałanie (czas pomiędzy wykryciem a rozpoczęciem ataku przez wspomniane przez Ciebie zestawy jest zbyt krótki). Zwłaszcza w latach '80 zasięg takiej stacji (pomniejszonej o atut śmigłowca w postaci niskiego profilu lotu, przeszkód terenowych) powodował, że jedyną możliwością obrony była by ucieczka.
"Moja jest tylko racja i to święta racja, bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"
Sappheiros
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Wezyr » 18 lut 2015, o 19:47

Sappheiros napisał(a):Nawet jeśli byłby to dopiero stacja wykrywania celów, czasu na przeciwdziałanie jest zbyt mało na jakiekolwiek przeciwdziałanie (czas pomiędzy wykryciem a rozpoczęciem ataku przez wspomniane przez Ciebie zestawy jest zbyt krótki). Zwłaszcza w latach '80 zasięg takiej stacji (pomniejszonej o atut śmigłowca w postaci niskiego profilu lotu, przeszkód terenowych) powodował, że jedyną możliwością obrony była by ucieczka.

Słuszna uwaga. Jak długi byłby czas który musiałby upłynąć od wykrycia celu, do ataku? Powiedzmy na przykładzie zestawu Tunguska.
Wezyr
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sappheiros » 18 lut 2015, o 20:25

Sądzę, że znajdzie się na tym forum ktoś kto będzie znał dokładne parametry, jednak dla np. 9K331 Tor-M1 ten czas reakcji to bodaj od 5 do 8. Znając nawet kierunek i orientacyjną odległość od systemu OPL to... odpowiedni czas na to aby jedynie zmienić kierunek lotu na przeciwny, obniżyć wysokość i zwiększyć prędkość :) Zwłaszcza na środkowoeuropejskim, zalesionym, pełnym rozmaitych przeszkód terenowych i zabudowań, teatrze działań.
"Moja jest tylko racja i to święta racja, bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"
Sappheiros
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mandarynian » 25 lut 2015, o 14:26

Firma "ATK' zakończyła główne testy systemu "HAPS" (Helicopter Active Protection System) http://www.businesswire.com/news/home/2 ... O25B_mG_zl .Artykuł po angielsku
Obrazek

Ps: jeżeli nie jest to właściwy wątek proszę o przeniesienie.
Mandarynian
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Flogger » 4 mar 2015, o 14:18

Czy w używanych w Polsce Mi-24D stosowano zasobniki GUW-8700 (12.7 mm Jak-B + 2 × 7.62 mm GSzG-7.62 mm)? Czy nasze Mi-24D były przystosowane do przenoszenia UPK-23-250, czy dopiero w śmigłowcach w wersji W pojawiła się taka możliwość? I ostatnie pytanie ;) - czy jest możliwość podwieszenia na którejkolwiek wersji Mi-24 czterech zasobników (GUW-8700 lub UPK-23-250)?
Flogger
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lancer » 6 mar 2015, o 01:33

Zadaj pytanie tu:
http://www.il2forum.pl/index.php

Na forum jest przynajmniej jeden załogant Hinda, a i znajdzie się zapewne kilku innych użytkowników mających wiedzę na ten temat.
Lancer
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo wojskowe