Zastosowanie dla Su-22

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Re: Zastosowanie dla Su-22

Postprzez dawo » 27 lip 2014, o 17:35

[quote=""prowler""]To że nie zdecydowano się wówczas na moderkę było błędem - ale to nie znaczy, że trzeba ten błąd dziś naprawiać...[/quote]

O ile byłoby to rzeczywiście naprawienie błędu, a nie popełnienie kolejnego. A czy pozostawienie Su-22 w dalszej eksploatacji nie jest kolejnym błędem ? Czy nie doszliśmy do takiej sytuacji, że cokolwiek nie zrobimy z tymi maszynami to i tak popełnimy błąd ?
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez john45 » 27 lip 2014, o 17:55

[quote=""dawo""]Czy nie doszliśmy do takiej sytuacji, że cokolwiek nie zrobimy z tymi maszynami to i tak popełnimy błąd ?[/quote]
Wycofanie tych maszyn z eksploatacji nie byłoby błędem :)
Bo bajeczki że niby będziemy je trzymać aby nie tracić kadr, to trochę niepoważne. Bo niby jakie doświadczenia w obsłudze/pilotowaniu Su-22 przydadzą się do maszyn V generacji?
john45
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 27 lip 2014, o 19:54

[quote=""dawo""]O ile byłoby to rzeczywiście naprawienie błędu, a nie popełnienie kolejnego. A czy pozostawienie Su-22 w dalszej eksploatacji nie jest kolejnym błędem ?[/quote]
Nie wiem - to zależy od czystości intencji MON - jeśli pozostawieniem Su22 chcą kupić czas na działania w sprawie zakupu nowych WSB - to można zrozumieć

Jeśli natomiast jest to prowizorka to należy się bać...

Nie można powiedzieć, że MON nie ma pola ruchu - to zależy jak szeroko patrzymy na zagadnienie SP...
Rozważmy różne warianty
- kupujemy za Su 22 dostępne obecnie nowe WSB - np. 16 F-16
To dość proste rozwiązanie, które kosztowałoby podatnika ok. 1,5 mld $

Redukujemy ilość posiadanych maszyn, likwidujemy 1 eskadrę
Przy czym doprowadzamy do pewnej unifikacji - a nawet ograniczonego ale jednak wzrostu możliwości SP. (bądź co bądź 1 F-16 z nowoczesną ammo w atakach na cele wart jest kilku Suchojów, o zadaniach pow-pow nie mówiąc... )

W dalszej perspektywie pozostaje temat 2 eskadr MiG 29
Co w cale nie oznacza że SP w przyszłości miałoby kupić tylko 32 samoloty (w domyśle nowszej generacji) - kto nam broni kupić np. 48 WSB?

Czyli nie jest tak że dziś kupując następców Su22 zamykamy sobie furtkę na przyszłość...

Można było -wypożyczyć samoloty - no, ale tutaj trzeba automatycznie powiązać takie działanie z jasnym zadeklarowaniem przyszłości SP...
Czyli z wyborem następcy, nowego WSB... (Mówiąc w prost wypożyczamy jakieś WSB równocześnie podpisując kontrakt z firmą X na dostawę samolotów Y, za kwotę Z najpóźniej od roku Ź)

Wypożyczenie maszyn bez jasnego nakreślenia dalszych kroków jest bardzo niebezpieczne... (i mogło pochłonąć b. dużo środków)

No i na koniec - można było przezbroić eskadry - w drony, (mały wybór) albo maszyny o zupełnie innym charakterze np. nie kupować dziś myśliwców ale kupić maszyny AEW, SIGINT/ELINT, MRTT - słowem wszystko inne co SP jest potrzebne, a czego wybór jest łatwiejszy niż odpowiedź na dylemat - czy czekać na F-35 czy nie...

Na poważnie to w całej tej plątaninie interesujące jest to kiedy i jakie środki maja być wyasygnowane na ten cel...
Mówimy tu o realnych środkach (czyli o tym co może wiedzieć MON - a nie my - szaracy)
Nie deklaracjach
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez analityk » 29 lip 2014, o 16:41

dawo napisał(a):
Czy nie doszliśmy do takiej sytuacji, że cokolwiek nie zrobimy z tymi maszynami to i tak popełnimy błąd ?

W najprostszej z możliwych wersji uczynienie z Su-22 skutecznego samolotu pola walki to wydatek około 1,5 mln USD (4,5 mln złotych). Szacunkowo, bo mimo wysiłków nie udało mi zdobyć wszystkich cen (ile okablowania trzeba wymienić, jak obliczyć koszt montażu szyny MIL Std-1553). 1,5 mln USD za samolot, 24 mln USD (72 mln zł) za 16 Su-22. Dużo? Teraz, aby zadanie to uczynić racjonalnym należy odpowiedzieć na pytanie:
-ile samolotów jest w dobrym stanie technicznym, po remoncie głównym
-czy istnieje możliwość przedłużenia ich resursu tak, by latały jeszcze przez około 10-12 lat
-jakie będą koszty zakupu bomb LGB (generalnie podobno Paveway pasować będą jak perły do szyi świni, mogą być kłopoty z integracją?, bo kolejne wersje LGB są coraz bardziej zaawansowane), ale można zastanowić się nad np. bombami Lizard izraelskiego Elbitu (20-25 mln USD?)
-dlaczego Amerykanie zamiast wycofywać jednak zdecydowali się na modernizację części A-10?

http://www.thefreelibrary.com/Elbit+Sys ... a075635792
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 30 lip 2014, o 17:12

[quote=""analityk""]
dawo napisał(a):
Czy nie doszliśmy do takiej sytuacji, że cokolwiek nie zrobimy z tymi maszynami to i tak popełnimy błąd ?

W najprostszej z możliwych wersji uczynienie z Su-22 skutecznego samolotu pola walki to wydatek około 1,5 mln USD (4,5 mln złotych). Szacunkowo, bo mimo wysiłków nie udało mi zdobyć wszystkich cen (ile okablowania trzeba wymienić, jak obliczyć koszt montażu szyny MIL Std-1553). 1,5 mln USD za samolot, 24 mln USD (72 mln zł) za 16 Su-22. Dużo? Teraz, aby zadanie to uczynić racjonalnym należy odpowiedzieć na pytanie:
-ile samolotów jest w dobrym stanie technicznym, po remoncie głównym
-czy istnieje możliwość przedłużenia ich resursu tak, by latały jeszcze przez około 10-12 lat
-jakie będą koszty zakupu bomb LGB (generalnie podobno Paveway pasować będą jak perły do szyi świni, mogą być kłopoty z integracją?, bo kolejne wersje LGB są coraz bardziej zaawansowane), ale można zastanowić się nad np. bombami Lizard izraelskiego Elbitu (20-25 mln USD?)
-dlaczego Amerykanie zamiast wycofywać jednak zdecydowali się na modernizację części A-10?

http://www.thefreelibrary.com/Elbit+Sys ... a075635792[/quote]

Podobno maszyn jest ogólem 36, może reszta już nie lata. Moim skromnym zdaniem jeżeli modernizowac to chociaż jeden dywizjon czyli ok 30 maszyn. Taki Iran jest żywym dowodem na to, że nie ma samolotu któego nie dało by się zmodernizowac ;)
739 Новоалександрийская Дружина
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tymon Zajaczkowski » 31 lip 2014, o 18:01

Ta, Iran... Polecam zobaczyć ichnie "chałupnicze" modernizacje M-47. Może Damian/militarysta ma, nie wiadomo, czy być pełnym podziwu dla ich zdolności improwizacji, czy się śmiać ;)
[quote=""smirnoff""]Pawłowicz natomiast to nie profesor belwederski, tylko doktor prawa po habilitacji i dlatego o niej nie wspomniałem. Więcej szacunku do jej intelektu, bo wątpię żebyś potrafił jej w tym segmencie dorównać. Taki tytuł nie zdobywa się z kaprysu.[/quote]
Tymon Zajaczkowski
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 31 lip 2014, o 18:56

-Nowy kapitan robi co może, ale jest tylko człowiekiem, a nie psychopatą. Ten Kosmos potrzebuje bohatera swojej miary, który przywróci godność ludziom. Tytusa już nie ma. Teraz jest Mkbewe!
Mkbewe, psychopata na rakietowym motocyklu
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez Tymon Zajaczkowski » 1 sie 2014, o 17:27

Hahahahahaha, dzięki, tego jeszcze nie widziałem i nie do końca mi o to chodziło, ale uśmiałem się i tak! :D

Chodziło mi raczej o bardziej konserwatywną "modernizację", choć nie mniej zabawną.

Panie, panowie, oto zmodernizowany M-47 z kostkami ERA i panoramicznym perysko.... kamerą monitoringową dowódcy!

http://2.bp.blogspot.com/-cEQSyl2fVr8/T ... 259860.jpg
[quote=""smirnoff""]Pawłowicz natomiast to nie profesor belwederski, tylko doktor prawa po habilitacji i dlatego o niej nie wspomniałem. Więcej szacunku do jej intelektu, bo wątpię żebyś potrafił jej w tym segmencie dorównać. Taki tytuł nie zdobywa się z kaprysu.[/quote]
Tymon Zajaczkowski
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez natfari » 1 sie 2014, o 20:22

to nie jest az taki głupi pomysł... z ta kamerą... drogo nie kosztuje , poszerzac swiadomośc sytuacyjną zalogi poszerza. Przynajmniej łba dowodca nie musi wyściubiac nosa jak kamerka z zoomikiem i mozliwoscia obserwacji w nocy...
Przeciez dobrego sprzetu na tym złomie nie zamontują ..
Taka amatorska innowacja . stabilizowane to w trakcie drogi nie bedzie bo sie bedzie trzasc ale na postoju ? czemu nie. do pierwszego strzalu.:P
natfari

Postprzez analityk » 1 sie 2014, o 20:59

Przypomnę sprawę wycofania Mig-21(grudzień 2003). Taki to przestarzały sprzęt, w dodatku ruski, trzeba się szybko go pozbyć. Teraz nawet wojskowi przyznają, że była to zbyt pochopna, przedwczesna decyzja. Może trzeba było jeszcze potrzymać z 4-5 lat ostatnie Migi-21 dostarczone w latach 1980-1981 (wybrać z 70 samolotów 32 w najlepszym stanie technicznym)? I taki Mig-21 przyczyniłby się być może do decyzji o zwiększeniu liczby zakupionych F-16? Chyba każdy spotkał się z informacjami, że ostatnie Mig-21, szczególnie te zmodernizowane, były porównywalne z pierwszymi F-16 A/B.
analityk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 2 sie 2014, o 05:51

Tyle że te pierwsze F-16 A/B wówczas były po MLU....I przebijały możliwościami zarówno MiGa 21 co i MiGa 29...

Trzeba było po prostu zmodernizować te 32 suki - jako taktyczne bombowce, posłużyłyby jeszcze do 2020
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez exec » 2 sie 2014, o 20:30

A teraz wygląda na to, że posłużą jeszcze dłużej. ;)
exec
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez greg30 » 7 sie 2014, o 17:42

Spotkałem się na innym forum z opinią, że Su-22 mogłyby być niezłym uzupełnieniem lotnictwa MW. Ich ograniczenia nie są nad morzem tak istotne, a dostosowanie przenoszonego uzbrojenia uczyniłoby z nich bardzo ważny element obrony wybrzeża przed desantami i ochrony szlaków morskich. Co wy na to, bo za mało wiem by ocenić realność takiego zastosowania Su-22?
greg30
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tymon Zajaczkowski » 7 sie 2014, o 17:47

Krótko? Nieopłacalne. Zwłaszcza, że mamy NSM, który możliwościami zjada nawet zmodernizowane Su-22 na śniadanie. Z resztą, co to za komponent lotnictwa MW, którego eksploatacja jest w tak istotny sposób ograniczona?

Su-22 to trup.
Tymon Zajaczkowski
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 7 sty 2015, o 09:13

Tymon Zajaczkowski napisał(a):Hahahahahaha, dzięki, tego jeszcze nie widziałem i nie do końca mi o to chodziło, ale uśmiałem się i tak! :D

Chodziło mi raczej o bardziej konserwatywną "modernizację", choć nie mniej zabawną.

Panie, panowie, oto zmodernizowany M-47 z kostkami ERA i panoramicznym perysko.... kamerą monitoringową dowódcy!

http://2.bp.blogspot.com/-cEQSyl2fVr8/T ... 259860.jpg

Na Rosomaku-WRT jest coś bardzo podobnego.
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo wojskowe