Typhoon pod ostrzałem

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Re: Typhoon pod ostrzałem

Postprzez obiekt172 » 11 gru 2017, o 20:30

A PL zapłaci - wliczą w cenę gazu

Ale cena... straszna
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dawo » 11 gru 2017, o 20:38

Katar, będzie miał najnowocześniejsze lotnictwo :)

Mirage 2000, F-15, Rafale, Typhoon :)
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Malinois » 14 mar 2018, o 01:31

http://www.defence24.pl/arabia-saudyjsk ... ofighterow

I wszystko w temacie. Diabelsko drogi ale ...... UK wycofuje I transze (wiadomo czemu i czym je zastępuje) Niemcy nie zamierzają z EF rezygnować ale przyszpileni (brakiem maszyny zdolnej przenosić broń atomowa ) myślą o F-35.

EF-2000 to świetna maszyna bijąca F-16 i ruskie maszyny na łeb i szyję. Minus to cena ale dlaczego? Stworzona w EU (koszta produkcji) to raz a dwa......to miała być stricto maszyna myśliwska (I transza) która powoli staje się zgodnie z trendem maszyną wielozadaniową a to kosztuje.

No ale nie ma to jak bajdurzenie o super zaawansowanej technologicznie, unikatowej i taniej maszynie dostępnej dla wszystkich pt. F-35. No technologia ta wraz z właściwościami STEALTH na pewno pozostanie tajemnicą dla Rosjan :))
Pamiętajmy że zostaje jeszcze F-16. Maszyna wycofywana przez większość "poważnych" państw a oferowanej m.in. Rumunii, Bułgarii itp. Użytkuja ją takie potęgi jak: Polska, Grecja i Turcja
Po pierwsze i najważniejsze> Bez odpowiedniej OPL żaden samolocik nie ma racji bytu ;D
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez xardas12r » 14 mar 2018, o 07:11

F-16 używają jeszcze tak niepoważne państwa jak USA, Izrael, Korea Południowa.
xardas12r
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jack Bauer » 17 mar 2018, o 18:59

Trzecią młodość przeżywa F-15. Zbiorniki konforemne plus bardzo duży zapas uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego, pozwalające na długie misje nawet w warunkach braku tankowców i słabej obrony przeciwlotniczej lotnisk dają do myślenia. Tym bardziej, że Amerykanie pracują nad wydłużeniem jego żywotności do 13 500, a nawet 33 000 godzin.
Jack Bauer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 19 maja 2018, o 00:49

Ale F-15 w przeciwieństwie do EF nie jest użytkowany przez żadne z europejskich państw. Skoro są plany że w a razie "W" mamy korzystać z lotnisk niemieckich to posiadanie EF wiele ułatwia. Zresztą ta dyskusja jest raczej pozbawiona sensu zważywszy że zainteresowani jesteśmy maszynami jednosilnikowymi. F-16 jest tutaj raczej pewniakiem i raczej jest to słuszny wybór choć nie koniecznie najlepszy.

@xardas12r tak zgadza się, ale nie zmienia to faktu że jest to konstrukcja "schyłkowa" stworzona raczej do uderzeń na cele naziemne a my raczej będziemy w defensywie ???
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez cukrówka » 19 maja 2018, o 01:24

Malinois o F-16:
Malinois napisał(a):konstrukcja ... stworzona raczej do uderzeń na cele naziemne ...

Że co, proszę? Proponuję zapoznać sie z jakąkolwiek monografią F-16
cukrówka
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 5 cze 2018, o 18:38

Czepiasz się słówek (które co prawda niefortunnie użyłem) Doskonale wiem kiedy F-16 powstał oraz że pierwotnie miała to być maszyna stricte myśliwska. Nie zmienia to jednak mego spojrzenia na tę maszynę obecnie. Jest to konstrukcja "schyłkowa" której największe zalety to cena oraz wszechstronność.
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez cukrówka » 6 cze 2018, o 11:14

Ten przytyk, że wszechstronność (wielozadaniowość) i cena to jego największe zalety F-16 nie jest zbyt trafny, gdyż te cechy są dziś koniecznym wymogiem w praktycznie każdym przetargu na samolot bojowy (z wyjątkiem może ceny w przypadku niektórych krajów arabskich). To właśnie niespełnianie tych warunków jest powodem np. wycofywania EF2000 Tranche 1.
A "schyłkowość" w takim samym stopniu dotyczy dziś F-16 jak każdego innego zachodniego myśliwca z wyjątkiem F-35
cukrówka
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 6 cze 2018, o 13:58

Dokładnie. Typhoon przechodzi podobną drogę co F-16. Stworzony jako typowy myśliwiec przewagi powietrznej (Tranche I), obecnie to wielozadaniowa maszyna (Tranche III). Drogi bo EU, Drogi bo przystosowanie z wieloma typami uzbrojenia kosztuje, Drogi bo dwusilnikowy.
"Schyłkowa konstrukcja" to słowo którego użyłem nad wyrost bo maszyny 4 generacji będą latały jeszcze wiele lat w lotnictwie każdego państwa.
Co do V gen. to poczekałbym jeszcze co z tego wyjdzie bo nie wierzę w Stealth tak do końca. :-\
UK wycofuje TYLKO Tranche I. Niemcy mają zamiar użytkować EF do czasu kiedy nie opracują maszyny V gen.> made in EU a to wiele lat jeszcze upłynie, Włosi ani myślą się ich pozbywać. Hiszpania również. F-35 ma zastąpić uderzeniowe Tornada bo to (F-35) samolot stricte uderzeniowy a przynajmniej ja go tak widzę.
Jeżeli chodzi o nas, o przetarg na nowe samoloty wielozadaniowe to najprawdopodobniej w grę wchodzi maszyna jednosilnikowa co już EF skreśla z listy kandydatów a szkoda. Jeszcze większe bajdurzenie to F-18 czy też F-15.
Biorąc pod uwagę ogrom potrzeb modernizacji WP a tym samym liczenie się z każdą wydaną złotówką (co w sumie idzie im rożnie np. Wisła) dalsze F-16 są rozsądnym rozwiązaniem i chyba najlepszą opcją z możliwych.
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 7 cze 2018, o 16:08

Malinois napisał(a):Dokładnie. Typhoon przechodzi podobną drogę co F-16. Stworzony jako typowy myśliwiec przewagi powietrznej (Tranche I), obecnie to wielozadaniowa maszyna (Tranche III). .
Pitolicie Hipolcie....
Choćby dlatego ze F-16 nie był projektowany jako myśliwiec przewagi powietrznej. A jego sukces wynika z korzystnego zbiegu okoliczności - postęp w elektronice który pozwolił prosta maszynę wyposażyć w zaawansowane systemy)

Transze EF to wynik opóźnień, i komplikacji i jednoczesnego politycznego nacisku na to by wprowadzić maszynę i ratować przemysł.
Nawet tranche III nie spełnia wszystkich zakładanych pierwotnie założeń pod EF2000 - gdzie chociażby "docelowe silnik"?
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 7 cze 2018, o 17:16

A gdzie ja napisałem że F-16 był projektowany jako myśliwiec przewagi powietrznej?
Eurofighter takowym był bo taki typ samolotu państwa uczestniczące w projekcie sobie zażyczyły (transza I) ~Więc co to za bełkot że najnowsza transza nie spełnia pierwotnych oczekiwań?
W 1997r. oblatano silnik dedykowany dla EF2000.
Kolejne transze nie są wynikiem potrzeby przedłużenia linii produkcyjnych ale naturalnym procesem rozwoju samolotu. W przypadku Typhoona celem było zwiększenie jego zdolności do rażenia celów naziemnych.
W tej chwili to już maszyna wielozadaniowa (transza III)
Tak więc pitolicie hipolicie
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 7 cze 2018, o 17:53

Nie dość ze nie rozumie różnic między "ewolucją" F-16 a "dopracowywaniem w marszu" EF to jeszcze słowa pisanego nie rozumie...

Cofnij się do początków lat 90tych i sprawdź co i jakie miał mieć "docelowy" EF (jakie były formułowane wymagania)
A potem sprawdź co ma EF tranche III

Oj strasznie musieli poskromić swoje oczekiwania uczestnicy programu EF
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Malinois » 7 cze 2018, o 22:31

"Nie dość ze nie rozumie różnic między "ewolucją" F-16 a "dopracowywaniem w marszu" EF to jeszcze słowa pisanego nie rozumie..."

Czyli wg. ciebie F-16 ewoluował a EF-2000 został "dopracowany w marszu" hmm.... ciekawa teoria. Zwał jak zwał

"Cofnij się do początków lat 90tych i sprawdź co i jakie miał mieć "docelowy" EF (jakie były formułowane wymagania)
A potem sprawdź co ma EF tranche III"

Nieporozumienia między uczestnikami projektu którzy mieli swoje, odmienne wizje wspólnej maszyny (np. maszyna pionowego startu i lądowania) które zresztą zakończyło się porozumieniem i opracowaniem znanego nam Eurofightera więc o co kaman?

"Oj strasznie musieli poskromić swoje oczekiwania uczestnicy programu EF"

Oj tak. Strasznie zapewne bolało. Znasz jakieś inne ciekawe rewelacje nt. historii jego powstania? Jeśli tak to proszę oświeć bo póki co słabo kozaczysz.
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Malinois
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez cukrówka » 7 cze 2018, o 22:47

Tranche 3 ma takie same silniki, co wszystkie Eurofightery, oprócz dwóch pierwszych prototypów (te miały RB199 z Tornado) - EJ200. Od początku opracowane dla tej maszyny i spełniające wszystkie wymagania.
cukrówka
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo wojskowe