F-15SE "Silent Eagle"

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Re: F-15SE "Silent Eagle"

Postprzez Morfeusz » 12 mar 2016, o 08:27

@paw / darth

Rzeczywiście mój błąd, przepraszam - byłem przekonany, że centropłat to techniczny odpowiednik angielskiego "lifting fuselage" - czyli właśnie kadłub nośny.
Tak to jest jak się dokładnie nie sprawdza definicji.

@paw
skoro nie f-16.net to w takim razie masz może jakieś lepsze propozycje otwartego forum lotniczego, gdzie udzielają się piloci?
Morfeusz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez paw » 13 mar 2016, o 01:23

Na początek polecam Forum Lotnictwo i wątek o Mig-23. Wypowiadają się tam piloci z 28PLM. Jest wiele smaczków na temat taktyki lotnictwa myśliwskiego, jak i techniki made in ZSRR ( na zachętę powiem iż zasięg wykrywania celów SRLok Mig-23MF był większy niż podawała instrukcja, później tyle ile podawał, i znowu większy).
Dodam w temacie F-16, iż byli u nas piloci-weterani Pustynnej Burzy, zaraz po jej zakończeniu, na Block-50, i zebrali niezłe baty od poczciwych Mig-21MF.
( Dodam iż w 1986 ,sam byłem światkiem wyczynów pilotów z 1PLM na Mig-21bis w symulowanej walce, z radzieckimi Mig-23. Powiem jedno, zobaczyć,usłyszeć jak i poczuć pełną eskadrę 21, w ciasnej formacji, w szyku ławy, lecących tuż nad wierzchołkami drzew - bez cenne. Później świeca i ogon 23 przed sobą).

Co do stron made in USA , to podchodził bym do nich ostrożnie, na równi z stornami made in Rosja. Jest tam wiele propagandy, którą może wychwycić tylko człowiek mający styczność z systemem słusznie minionym. W odróżnieniu od opcji poro USA, silnej na tym forum, miałem styczność z elitami( uniwersytet Yale) Stanów Zjednoczonych.
Dla nich inne kraje to dojne krowy a własny naród ( to cytat) - ,, ograniczone intelektualnie bydło, którym trzeba ręcznie sterować i karmić papką o obronie demokracji".
Tak więc wolę opcję niej zakłamaną( tym bardziej iż jako wnuk Powstanca Warszawaskiego w odrżnieniu od historyków znam prawdę o tym ,,jak się robi historię''. Krew,pot,smród spalonych ciał i gnijącego mięsa, wszech ogaraniający wstyd, za rzeź jaką ściągneli na mieszkanćów. Poczucie winy i żalu, tak wielkie iż nigdy nie odwidziła miasta, w którym się urodziła, i spędzila szczśliwe dziećiństwo w zamożnej inteligenckiej rodzinie. Na pytanie czy było warto i powszechną aprobatę tej postawy wśród weteranów odpowieć- ,,a co mają mówić, iż zniszczyli piękne miato i skazali jego mieszkańców na śmierć i imię iluzji '' ).
paw
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Morfeusz » 13 mar 2016, o 09:05

@paw
przejrzałem lotnictwo.net.pl i wątek o mig-23 - nic tam ciekawego nie znalazłem - daj linka bo może coś przeoczyłem.

Z amerykanocentryzmu amerykanów zdaję sobie doskonale sprawę i mój wypracowany za komuny "bullshit detector" zawsze głośno wyje jak tylko czytam o porównaniach typu f-16 vs mig-29 albo jaki to sowiecki sprzęt był beznadziejny bo Izrael spuścił łomot Syrii itp. Ale już porównania maszyn amerykańskich/Natowskich są zazwyczaj dość rzetelne (oczywiście zależy od usera bo tam też "każda pliszka swój ogonek chwali").

Co do "opowieści z poligonu" to nasi też potrafią opowiadać bajki (albo - częściej - "naciągać prawdę") - z tego co wiem na ćwiczeniach lotników ćwiczy się różne scenariusze - również takie gdzie najnowsze, zaawansowane samoloty są ustawiane w niekorzystnej sytuacji i mają się bronić przed agresorami na prostych rurach typu mig-21/23/29. Co wcale nie oznacza, że takie scenariusze będą miały miejsce w realnej walce.
Morfeusz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Botras » 13 mar 2016, o 12:11

paw napisał(a):A tak naprawdę, pod względem wymagań co do współczesnej walki manewrowej najlepszym myśliwcem zimnej wojny jest Mig-25 i Mig-31, z względu na tzw. wysoką prędkość kątową.

Co to jest "tzw. wysoka prędkość kątowa", którą się te samoloty charakteryzują?
Botras
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 13 mar 2016, o 12:25

paw napisał(a):... do współczesnej walki manewrowej najlepszym myśliwcem zimnej wojny jest Mig-25 i Mig-31...

To chyba jakiś żart ?
MiG-25 i 31 to olbrzymie maszyny o bardzo kiepskiej manewrowości, za to o dużej prędkości, zasięgu i masie uzbrojenia - miały po prostu bronić bezkresnej północnej flanki , gdzie nie ma gęstej sieci lotnisk, przed atakami bombowców strategicznych . Manewrowość była tu zbyteczna.

A.K.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pawe97 » 13 mar 2016, o 16:45

MiG-29 bije 25 i 31 na głowę zwrotnością...
pawe97
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez bijotai » 13 mar 2016, o 21:39

paw napisał(a):Na początek polecam Forum Lotnictwo i wątek o Mig-23. Wypowiadają się tam piloci z 28PLM. Jest wiele smaczków na temat taktyki lotnictwa myśliwskiego, jak i techniki made in ZSRR ( na zachętę powiem iż zasięg wykrywania celów SRLok Mig-23MF był większy niż podawała instrukcja, później tyle ile podawał, i znowu większy).
Dodam w temacie F-16, iż byli u nas piloci-weterani Pustynnej Burzy, zaraz po jej zakończeniu, na Block-50, i zebrali niezłe baty od poczciwych Mig-21MF.
( Dodam iż w 1986 ,sam byłem światkiem wyczynów pilotów z 1PLM na Mig-21bis w symulowanej walce, z radzieckimi Mig-23. Powiem jedno, zobaczyć,usłyszeć jak i poczuć pełną eskadrę 21, w ciasnej formacji, w szyku ławy, lecących tuż nad wierzchołkami drzew - bez cenne. Później świeca i ogon 23 przed sobą).

Co do stron made in USA , to podchodził bym do nich ostrożnie, na równi z stornami made in Rosja. Jest tam wiele propagandy, którą może wychwycić tylko człowiek mający styczność z systemem słusznie minionym. W odróżnieniu od opcji poro USA, silnej na tym forum, miałem styczność z elitami( uniwersytet Yale) Stanów Zjednoczonych.
Dla nich inne kraje to dojne krowy a własny naród ( to cytat) - ,, ograniczone intelektualnie bydło, którym trzeba ręcznie sterować i karmić papką o obronie demokracji".
Tak więc wolę opcję niej zakłamaną( tym bardziej iż jako wnuk Powstanca Warszawaskiego w odrżnieniu od historyków znam prawdę o tym ,,jak się robi historię''. Krew,pot,smród spalonych ciał i gnijącego mięsa, wszech ogaraniający wstyd, za rzeź jaką ściągneli na mieszkanćów. Poczucie winy i żalu, tak wielkie iż nigdy nie odwidziła miasta, w którym się urodziła, i spędzila szczśliwe dziećiństwo w zamożnej inteligenckiej rodzinie. Na pytanie czy było warto i powszechną aprobatę tej postawy wśród weteranów odpowieć- ,,a co mają mówić, iż zniszczyli piękne miato i skazali jego mieszkańców na śmierć i imię iluzji '' ).

Jako osoba związana w taki lub inny sposób z 28PLM proszę nie pisz bzdur!!!
Nigdy nie doszło do symulowanych walk Mig-21MF z F-16 w Polsce!!! Jeśli twierdzisz inaczej podaj konkretnie gdzie i kiedy? Co do Mig-23 ze Słupska to nie ośmieszaj się proszę z teoriami o ich możliwościach bo spotkania z np. szwedzkimi Viggenami pokazywały delikatnie mówiąc braki wyposażenia elektronicznego. Do sumulacji walk Migów 21 i 23 dochodziło tylko na rosyjskich poligonach. Człowieku nie siej propagandy a jeśli chcesz dyskutować podaj konkrety!!!
To w końcu Forum militarne więc swoje bzdurne teksty o styczności z elitami miło poprzeć konkretami bajkopisarzu!!!
bijotai
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 13 mar 2016, o 22:55

paw napisał(a):Dodam w temacie F-16, iż byli u nas piloci-weterani Pustynnej Burzy, zaraz po jej zakończeniu, na Block-50, i zebrali niezłe baty od poczciwych Mig-21MF.

Kiedy, gdzie, źródło?
Nb. F-16 Block 50 nie miał szans latać w czasie Pustynnej Burzy. :P Nie pisz bajek ;D ;D
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez paw » 14 mar 2016, o 23:46

bijotai napisał(a):
paw napisał(a):Na początek polecam Forum Lotnictwo i wątek o Mig-23. Wypowiadają się tam piloci z 28PLM. Jest wiele smaczków na temat taktyki lotnictwa myśliwskiego, jak i techniki made in ZSRR ( na zachętę powiem iż zasięg wykrywania celów SRLok Mig-23MF był większy niż podawała instrukcja, później tyle ile podawał, i znowu większy).

Jako osoba związana w taki lub inny sposób z 28PLM proszę nie pisz bzdur!!!
Nigdy nie doszło do symulowanych walk Mig-21MF z F-16 w Polsce!!! Jeśli twierdzisz inaczej podaj konkretnie gdzie i kiedy? Co do Mig-23 ze Słupska to nie ośmieszaj się proszę z teoriami o ich możliwościach bo spotkania z np. szwedzkimi Viggenami pokazywały delikatnie mówiąc braki wyposażenia elektronicznego. Do sumulacji walk Migów 21 i 23 dochodziło tylko na rosyjskich poligonach. Człowieku nie siej propagandy a jeśli chcesz dyskutować podaj konkrety!!!
To w końcu Forum militarne więc swoje bzdurne teksty o styczności z elitami miło poprzeć konkretami bajkopisarzu!!!

Skoro jesteś związany z lotnictwem myśliwskim to wyjaśnisz koledze Botrasowi co to jest "tzw. wysoka prędkość kątowa" , bo jest to określenie rosyjskie.
Jeżeli nie to nie mamy o czym dyskutować.

Co do elit, to były prywatne rozmowy. A jak chcesz się dowiedzieć więcej o zapatrywaniu na świat elit made in USA , nie po dużej wódce, i w bardziej strawny sposób, to posłuchaj Jacka Bartosiaka czy Michała Lubiny. Pora sobie uświadomić w jakim świecie żyjemy - to miałem na celu nie propagandę i również to iż obywatele wielu krajów Ameryki Południowej , tak kochają Stany jak my Rosję, punkt widzenia i siedzenia. I niestety nie jestem rusofobem ,chociaż z względu na historię rodziny powinienem być, ale niestety moi dziadkowie jakoś nie mieli pretensji o wszystko do Rosji.
Moja rodzina przebywa w Polsce od 774 lat, mamy swojego nazwiska nazwaną jedną z ulic w stolicy i uwierz mi potęga I Rzeczpospolitej ( bynajmniej nie Rzymskiej), nie została zbudowana prawem i sprawiedliwością, tylko mieczem i zdrowym rozsądkiem, którego nam brakuje. A że później wyszło jak wyszło, cóż konstytucję 3maja trzeba było rozsądnie uchwalić dwa lata później, wszak chyba wiedzieli o rewolucji francuskiej. I teraz mamy powtórkę z rozrywki, powtórzę jeszcze raz, to nie propaganda to troska o kraj.

Co do konfrontacji Mig-21/Mig-23 - wiem co widziałem i nie było to ufo.

Co do JAS-37 - ,,nie dziwię się, w końcu był to podstawowy myśliwiec NATO który wygrał konkurs z F-16 w pełni go deklasując, pomimo niecnych knowań USA''.
Sapfir-23 jak był nówka, to wykrywał cele z odległości większej niż podawała instrukcja, podobnie było po remoncie taki urok techniki radzieckiej.

Dart, uw pojedynek miał miejsce. Spotkałem się z info na jednym forum iż poszło oficjalne dementi, iż jest to kaczka dziennikarska.
Przypadkowo udało mi się ustalić iż to fakt.
Rok 1992, 3 Migi-21 za 2 F-16. To były pierwsze 50.
US-many chciały powtórki jednak przezornie nasi odmówili. Cóż, po traktowi nas jak Arabów, to się przejechali - i cała tajemnica.
Tak, jak w końcówce sierpnia 1942 kiedy to I-153 zestrzelił BF-109G-2.
I taki smaczek. Nie zastanawiało cię dlaczego F-104G zabił tylu pilotów Luftwaffe ( inni też mieli problemy, ale nie takie).
Odpowiedz tkwi w zmianach w wyposażeniu, narzuconej taktyce latania ( jak i procedurze wdrożenia) , pewnym polityku i Izraelskim programie atomowym( no niestety my również występujemy w tej układance, a właściwie nasze ziemie odzyskane). Ale tu kolega bijotai spec od lotnictwa zapewne ci to wyjaśni.

Co do Mig-25 kontra Mig-29. Niestety, to ten pierwszy miał sukcesy w pierwszych godzinach Pustynnej Burzy. Zerwał dwie grupy uderzeniowe ( przy tym, piloci F-16 jednej z nich zrzucili bomby na putnię - puściły im zw...- na usprawiedliwienie mają to iż dokonali tego również piloci włoskich Tornad) , i wprawił w konsternację załogę E-3, która nie wyrabiała z naprowadzaniem( fakt iż jechali wtedy na fonii). No i nie możemy pominąć słynnej walki pary F-15, z Mig-25R. Niestety 29 zawiodła, ale to były ,,małpy'',
i niestety 1991to pierwsze walki bez zakręcania na rublówce. Ale kolega bijotai ci to lepiej wyjaśni.

I tyle w temacie.
paw
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 14 mar 2016, o 23:57

paw napisał(a):I taki smaczek. Nie zastanawiało cię dlaczego F-104G zabił tylu pilotów Luftwaffe ( inni też mieli problemy, ale nie takie).
Odpowiedz tkwi w zmianach w wyposażeniu, narzuconej taktyce latania ( jak i procedurze wdrożenia) , pewnym polityku

Nie dziwi, bo ja to wiem ;D Franz Josef Strauss i słynny F-104G Witwenmacher 8)
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez bijotai » 15 mar 2016, o 02:04

od wyjaśniania to raczej jesteś ty...
1. Konkretnie gdzie i kiedy odbyła się symulowana walka radzieckiego Mig-23 (jaka wersja, który pułk?) z polskim Mig-21 bis (przypomnij sobie łaskawie gdzie Migi bisy służyły),
2. Gdzie i kiedy odbyła się owa sławetna konfrontacja Migów 21 z F-16 o której ty wiesz a inni milczą?
3. Widzę, że nowy guru polskiej geopolityki jest dla ciebie wyznacznikiem... sorry facet jest może guru dla gimbazy... Nie znoszę zadufania w sobie ex-użytkownika szmula ale on przy Bartosiaku to krynica wiedzy ;)
paw napisał(a):Co do elit, to były prywatne rozmowy. A jak chcesz się dowiedzieć więcej o zapatrywaniu na świat elit made in USA , nie po dużej wódce, i w bardziej strawny sposób, to posłuchaj Jacka Bartosiaka czy Michała Lubiny. Pora sobie uświadomić w jakim świecie żyjemy - to miałem na celu nie propagandę i również to iż obywatele wielu krajów Ameryki Południowej , tak kochają Stany jak my Rosję, punkt widzenia i siedzenia. I niestety nie jestem rusofobem ,chociaż z względu na historię rodziny powinienem być, ale niestety moi dziadkowie jakoś nie mieli pretensji o wszystko do Rosji.
Moja rodzina przebywa w Polsce od 774 lat, mamy swojego nazwiska nazwaną jedną z ulic w stolicy i uwierz mi potęga I Rzeczpospolitej ( bynajmniej nie Rzymskiej), nie została zbudowana prawem i sprawiedliwością, tylko mieczem i zdrowym rozsądkiem, którego nam brakuje. A że później wyszło jak wyszło, cóż konstytucję 3maja trzeba było rozsądnie uchwalić dwa lata później, wszak chyba wiedzieli o rewolucji francuskiej. I teraz mamy powtórkę z rozrywki, powtórzę jeszcze raz, to nie propaganda to troska o kraj.

Cóż moja rodzina z chamów więc co ja wiem... ale hmmm większych bzdur i megalomanii to dawno nie czytałem ;)
Generalnie dużo piszesz, mieszasz wątki i uciekasz od konkretów...
EOT bo i tak wyląduje w kantynie ;)
Ale oczekuję odpowiedzi na dwa pierwsze pytania bajkopisarzu ;)
bijotai
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Botras » 15 mar 2016, o 09:37

paw napisał(a): Skoro jesteś związany z lotnictwem myśliwskim to wyjaśnisz koledze Botrasowi co to jest "tzw. wysoka prędkość kątowa" , bo jest to określenie rosyjskie.
Jeżeli nie to nie mamy o czym dyskutować.

Nie, Ty mi to łaskawie wyjaśnij.
Zawężę: nie chodzi mi o sytuację, gdy MiG-25 czy MiG-31 przelatuje szybko przed kimś blisko z lewa na prawo - wtedy faktycznie z punktu widzenia tego obserwatora ma wysoką prędkość kątową. Co do zdolności do zmiany kierunku lotu przez ww. samoloty, by możliwie szybko zwiększyć prędkość kątową względem np. wrogiego samolotu lecącego z tyłu, wypowiedzieli się już przedmówcy.
Botras
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez MarcinG. » 15 mar 2016, o 11:10

Tak, jak w końcówce sierpnia 1942 kiedy to I-153 zestrzelił BF-109G-2.

Że JEDEN taki przypadek mógł mieć miejsce to nawet uwierzę. :) . Choć raczej zgłoszenie jak rzeczywiste zestrzelenie. W końcu w WWS w niektórych starciach zdarzał się nawet dziewięciokrotny overclaiming. :)

Moja rodzina przebywa w Polsce od 774 lat, mamy swojego nazwiska nazwaną jedną z ulic w stolicy i uwierz mi potęga I Rzeczpospolitej ( bynajmniej nie Rzymskiej), nie została zbudowana prawem i sprawiedliwością, tylko mieczem i zdrowym rozsądkiem, którego nam brakuje.

To jak się nazywał ten twój przodek,który przybył do Polski w roku 1241 (akurat był najazd Mongołów :) ) ? . No i wymień mi jakieś PODBOJE I RP. (czyli w latach 1569-1795). I nie chodzi mi tu o jakieś próby odzyskania ziem niedawno utraconych jak Inflanty czy Połock.

Co do konfrontacji Mig-21/Mig-23 - wiem co widziałem i nie było to ufo.
No ale gdzie i kiedy to widziałeś? Wiesz ale nie powiesz ? :) . Bo jeśli widziałeś to stojąc na ziemi to poza smugami kondensacyjnymi chyba zbyt wiele nie zobaczyłeś . :)
MarcinG.
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez MarcinG. » 15 mar 2016, o 11:27

Nie zastanawiało cię dlaczego F-104G zabił tylu pilotów Luftwaffe ( inni też mieli problemy, ale nie takie).
Odpowiedz tkwi w zmianach w wyposażeniu, narzuconej taktyce latania ( jak i procedurze wdrożenia) , pewnym polityku

Starfighter istotnie był samolotem bardziej wypadkowym (o 20-50%) od innych maszyn serii F-10x. Choć np W hiszpańskich siłach powietrznych z 20 używanych nie spadł żaden.Za to w RCAF wypadkowość była jeszcze większa jak w Luftwaffe. Można powiedzieć,że nie był samolotem na czas pokoju tylko ze swoimi rewelacyjnymi na początek lat 60-tych osiągami na czas wojny. No i u Niemców przyczyjną wysokiej wypadkowości był fakt,że Luftwaffe dopiero się odradzała po 15 latach nieistnienia.
MarcinG.
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 15 mar 2016, o 11:32

MarcinG. napisał(a):Można powiedzieć,że nie był samolotem na czas pokoju tylko ze swoimi rewelacyjnymi na początek lat 60-tych osiągami na czas wojny.

Bzdura.

No i u Niemców przyczyjną wysokiej wypadkowości był fakt,że Luftwaffe dopiero się odradzała po 15 latach nieistnienia.

Bzdura jeszcze większa - problemem było przeładowanie wersji F-104G wyposażeniem do atakowania celów naziemnych i lotów na niskiej wysokości. Dlatego Steinhoff wstrzymał loty na tym typie... a Hartmann wprost stwierdził, że F-104 się do niczego nie nadaje.
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo wojskowe