Lotnictwo Rosji

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Re: Lotnictwo Rosji

Postprzez urbanoid » 3 lut 2016, o 20:42

Ale to jest bardziej kroplówka niż coś umożliwiającego długoterminowy rozwój. Z jednej strony zamawiają symboliczne ilości dla siebie, z drugiej liczą głównie na eksport (obecnie chyba przede wszystkim pokładowe dla Indii).
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez DBR » 3 lut 2016, o 20:58

...Przede wszystkim firma nie ma w zanadrzu żadnego w miarę dopracowanego projektu nowego samolotu, kompleksowych prac projektowych nie prowadzono przez tak wiele lat, że "szkoła" konstruktorska firmy w zasadzie przestała istnieć..."
w: MAKS-2015 - rosyjski przemysł przestaje nadążać, T. Szulc, WiT 2/2015, str. 81.

Nie zapominajmy, że Suchoj dzięki licznym i regularnym kontraktom zagranicznym miał pieniądze jeśli nie na rozwój to na utrzymywanie choć poziomu kadry konstruktorskiej. MIG nie - a do tego te nieliczne kontrakty raczej szkodziły niż przynosiły korzyść firmie. I to a nie sytuacja geopolityczna czy kontekst geograficzny ma największe znaczenie IMHO.

A.K.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez cichy-1991 » 3 lut 2016, o 21:19

No ale mówi się o zamówieniu nawet 100 sztuk MiG-35 przez MON FR?
Tyle że jak rozumiem ten nie jest jeszcze gotowy. Więc w oczekiwaniu na "trzydziestkę piątkę" podaje się "kroplówkę" poprzez niewielkie zamówienia uboższych "dwudziestek dziewiątek"
cichy-1991
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 3 lut 2016, o 21:38

Jak na zawołanie pojawiła się informacja o możliwych dostawach "29-tych" dla Serbii:
http://topwar.ru/90280-v-moskve-proraba ... teley.html

Gdzieś czytałem w naszej prasie, że niekoniecznie musi chodzić o fabrycznie nowy sprzęt a więc możliwe, że pójdą ze stanu WKS .

A.K.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gregorxix » 3 lut 2016, o 22:50

Te 100 maszyn to najpewniej razem z potencjalnym kontraktem z Egiptem liczone. WWS dopiero po testach mają zamówić 30-37 maszyn bo takie liczby padały w ostatnich latach. Czy MiG-35 jest im potrzebny? Dyskusyjne, w USA pary F-15/F-16 i F-22/F-35 składają się z maszyn istotnie różniących się kosztami eksploatacji więc uzupełnienie większej dwusilnikowej maszyny przez liczniejszą i tańszą maszynę jednosilnikową ma sens. Mig-35 od Su-30/35 dzieli mniejszy dystans, zresztą to większe i droższe Su-30/35 dominują. Z drugiej strony klienci Rosji to często niebogate państwa, którym warto byłoby zaproponować jakąś tańszą alternatywę, a nie zostawić rynek Chińczykom.
gregorxix
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez satanikus robotikus » 4 lut 2016, o 02:39

Są dwa problemy. Po pierwsze konkurencyjność Rosyjskiego eksportu broni na chwilę obecną bardzo zyskuje z uwagi na niknącego w oczach rubla. Gdyby ten odbił się od dna to samoloty chińskie z miejsca stają się bardziej konkurencyjne cenowo - nawet jeżeli uznamy że MiG-35 będzie konkurencyjny jakościowo wobec oferowanych Shenyangów i Chengdu. Natomiast Chiny mają bezwzględnego asa w rękawie - i to jest po drugie. Jeżeli ktoś chce kupić od Rosji musi zapłacić. Jeżeli ktoś chce kupic od Chin to Chiny mu zaoferują kredyt na korzystnych warunkach i dorzucą bogaty offset w infrastrukturę. Tak właśnie rozepchali się w trzecim świecie i idzie im to całkiem nieźle.Tak więc MiG niech lepiej załatwia sobie kontrakty szybko bo jeżeli coś drgnie na rynkach to przewaga stopnieje szybciutko. Ich samolot jest też eksploatacyjnie droższy chociażby z uwagi na dwa silniki - więc muszą mądrze wybierać klientów bo ani czasu ani środków na przekonstruowanie nie mają.

Szkoda firmy z jednej strony...fajne letadła robiła.
satanikus robotikus
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 6 lut 2016, o 17:33

Egipt zamówił "ponad 50" samolotów МиГ-29М/М2 co podkreślono nowej produkcji. Kontrakt podpisano już prawie rok temu jak się okazuje, a dwa pierwsze samoloty mają być dostarczone jeszcze w tym roku. Kontrakt ten spowoduje ponoć wykorzystanie mocy produkcyjnych w zakładach w Łuchowicy i Niżnym Nowgorodzie do 2020 roku.

http://military-informant.com/airforca/ ... 9m-m2.html

(szkoda, że nie ma wątku o lotnictwie Egiptu bo by to bardziej tam pasowało - względnie wątku o firmie MiG)

I by nie było do końca OT to są też nowe zdjęcia Migów-29SMT (SMT(R)? ), które WKS otrzymało 15 grudnia
http://military-informant.com/c55-photo ... hskom.html

A.K.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Manga » 22 lut 2016, o 19:23

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inne sztuki też miały latać w tym roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 16 cze 2016, o 08:44

Nie chcę zakładać nowego wątku, a mam pytanie - czy w s300 czy s400 są stosowane radary pozahoryzontalne? Nic takiego nie znalazłem w sieci, ale czegoś może nie wiem... Zacząłem się zastanawiać po kolejnym "fachowym" artykule o tym jak te wraże superradary na złość będą świecić lądującym NATOwcom w d...

Nie wiem, czy radary pozahoryzontalne muszą być wielkie jak niemalże Stadion Narodowy, czy coś może Rosjanom udało się w tym zakresie wymyślić?
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jarek » 16 cze 2016, o 09:03

Czy są stosowane ? Aktualnie raczej nie. Natomiast mogą. Pytanie na ile wskazania z radiolokatorów OTH pozwolą na doprowadzenie pocisku z głowicą aktywną. W przypadku S 300 sprawa jest trudniejsza bo system nie posiada pocisków z aktywnymi głowicami. Natomiast jeśli mówimy o zintegrowanym systemie OPK to wskazania celu dla S400 mogą dać radiolokatory EW ,AWACSy inne samoloty. Jednym słowem ogrom środków. Choć system musi posiadać pociski z głowicą aktywną. W przypadku naprowadzania TVM może być problem.
Jarek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 16 cze 2016, o 10:46

Szeryf napisał(a):Zacząłem się zastanawiać po kolejnym "fachowym" artykule o tym jak te wraże superradary na złość będą świecić lądującym NATOwcom w d...

Co to za artykuł?
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 16 cze 2016, o 15:20

Napisałem, że "fachowy". Nie o artykuł chodzi, bo to gniot. Takich gniotów było sporo ostatnio na każdym portalu informacyjnym. Zadałem pytanie łudząc się, że może jednak autorzy tych artykułów - "dziennikarze" mają trochę oleju w głowie i coś gdzieś o wrażym superradarze wyszperali szukając materiałów do swoich wypocin.

Myliłem się.

Nie polecam: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci ... -na/3cvn99

"Pokaz siły Rosji? Superradar "przechwyci" samoloty przywódców lądujących w Warszawie na szczyt NATO"
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Filiposs75 » 16 cze 2016, o 17:07

Witam, też mam pytanie. Ostatnio często jak widzę pisze się o tych nowych rakietach, coraz większego zasięgu, radarach itp. Jak natomiast wygląda sprawa z samoobroną samolotów? Czy są jakieś artykuły, w których można poczytać o szansach takiego namierzonego samolotu? Czy np takie S-300, S-400 itp da się zmylić przenoszonymi przez samoloty pułapkami, czy dzięki zasobnikom walki elektronicznej?
Filiposs75
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Raven » 17 cze 2016, o 12:54

Szeryf napisał(a):Nie chcę zakładać nowego wątku, a mam pytanie - czy w s300 czy s400 są stosowane radary pozahoryzontalne? Nic takiego nie znalazłem w sieci, ale czegoś może nie wiem... Zacząłem się zastanawiać po kolejnym "fachowym" artykule o tym jak te wraże superradary na złość będą świecić lądującym NATOwcom w d...

Nie wiem, czy radary pozahoryzontalne muszą być wielkie jak niemalże Stadion Narodowy, czy coś może Rosjanom udało się w tym zakresie wymyślić?

S-400 nie wykorzystuje radarów pozahoryzontalnych. Z resztą przypominam, że na chwilę obecną, to czy Rosjanie wykorzystują w S-400 pociski z głowicami aktywnymi, jest kwestią dyskusyjną. Zatem i tak decydujące jest wykrycie celu i jego oświetlenie przez Grave Stone'a.

Z resztą wątpliwym jest, czy samo wskazanie z radaru OTH miałoby wystarczającą dokładność do naprowadzenia pocisku z głowicą aktywną.

To co jednak jest w stanie dać precyzyjne namiary na cele poza horyzontem, to dołączone do jednostki S-400 pasywne środki radiolokacyjne.

Niemniej ten artykuł z Onetu to tzw. tragedia. Naprawdę nie wiem czemu "świecenie" Big Birdem miałoby być pokazem siły Rosji...
Raven
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez otto » 10 sie 2017, o 00:30

Chciałbym zapytać o skuteczność rakiet naprowadzających się na radar myśliwców np.R-27P. Jak jest ich skuteczność?
Co powinien zrobić pilot myśliwca kiedy występuje zagrożenie w postaci takiego pocisku? Wyłączyć radar? Liczyć na bierne systemy obrony?
Jakieś inne kraje używają podobnych pocisków do R-27P?
otto
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo wojskowe