F/A-22 Raptor, czy jeszcze potrzebny?

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Postprzez Lupac » 29 cze 2006, o 10:00

A co do możliwych odbiorców Raptora... Jest jeszcze Australia. Wprawdzie to państwo wybrało F-35, ale wobec opóźnień programu część polityków (głównie opozycja) już głosi żeby zakupić jakąś liczbę Raptorów, dzięki czemu Australia nie straci przewagi w regionie.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez JBZ » 29 cze 2006, o 10:59

Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
JBZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 6 lip 2006, o 12:11

Moim skromnym zdaniem (wbrew temu co niektórzy myśłą lub chcą żeby tak było) Stany nie zrezygnują z Raptora, innym maszynom trudno będzie mu dotrzymać pola i najbliżej tego będzie chyba Eurofighter dopiero potem rosyjskie maszyny. No i top przyśpieszenie!!!!! nie pamiętam ile on może bez dopalacza pędzić ale chyba nie mało jest trudno wykrywalny. ogólnie po rozwiązaniu propblemów wieku dziecięcego a niewykluczone że takie jescze mogą sie zdarzyć to będzie to najlepsza maszyna w swoiej klasie.
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 6 lip 2006, o 16:03

1. Maszynom stealth (a Raptor nie jest stealth, on ma tylko obniżony przez zastosowanie odpowiednich materiałów i ukształtowanie kadłuba poziom detekcji) nie potrzeba wielkiej prędkości.
2. Zdolności supercruise to dzisiaj już nic niezwykłego...
3. Jeżeli najszybszy=najlepszy, to Rosja dysponując Mig-25 i Mig-31 wystrzela wszystkie samoloty jankesów jak kaczki...
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 6 lip 2006, o 20:21

[quote=""tootenhamon""]1. Maszynom stealth (a Raptor nie jest stealth, on ma tylko obniżony przez zastosowanie odpowiednich materiałów i ukształtowanie kadłuba poziom detekcji)[/quote]

Podaj mi proszę definicję maszyny Stealth (czyli technologicznie obniżona wykrywalność) .
:wink:
Chyba, że nie zrozumiałem ironii, co czasem mi się zdarza.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Dominik » 6 lip 2006, o 20:24

Czegoś takiego jak absolutne stealth czy niewykrywalność nie ma-zawsze maszyna będzie wykrywalna w mniejszym lub większym stopniu. Raptor jest akurat w porównaniu do np maszyn rosyjskich dużo mnniej wykrywalny a w porównaniu do np EF-2000 czy Rafale pewnie też choć tutaj różnica jest z pewnością mniejsza.
Raptorowi nie trzeba ogromnej prędkości maksymalnej-jemu potrzeba nadmiaru ciągu i doskonałej manewrowości do walk powietrznych na bliskich dystansach które może prowadzić w czasie konfliktów loklanych gdzie niezbędna jest wzrokowa identyfikacja celu-w konflikcie pełnoskalowym nikt sie nie będzie w to bawił-Raptory będą strzelały na maksymalną odległość z AIM-120. I te cechy F/A-22 posiada. A poza tym moim skromnym zdaniem Pentagon za daleko poszedł w ten program żeby go teraz anulować.
Pozdrawiam serdecznie
Dominik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dranio » 7 lip 2006, o 00:16

[quote=""tootenhamon""]
1. Maszynom stealth (a Raptor nie jest stealth, on ma tylko obniżony przez zastosowanie odpowiednich materiałów i ukształtowanie kadłuba poziom detekcji) nie potrzeba wielkiej prędkości.[/quote]

Czyli Raptor jest stealth.
Co to znaczy, że samolotów stealth nie ptrzba wielkiej prędkości?

[quote=""tootenhamon""]
2. Zdolności supercruise to dzisiaj już nic niezwykłego...[/quote]

Ile samolotów bojowych ją posiada?

dranio
dranio
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Macbeth » 7 lip 2006, o 12:38

Hmm z tego co wiem to Typhoon, Raptor właśnie i w ograniczonym stopniu Rafale. Nie wiem jak sprawa wygląda z JSF i ( dla miłośników Strielano w CCCP) z mutacjami Su-27 w stylu Su-34 i Su- 35.
A Raptor jest stealth. Inaczej po co mu chowane uzbrojenie łącznie z działkiem pokładowym. JSF raczej będzie miał tylko ograniczone cechy stealth.
A ruskie to może dopiero za Putina 34 cara rosji- do dziś chce mi się śmiać jak pokazywali tego super Miga co to niby stealth na poziomie F-22. To juz P-11 przy nim to stelath była.8)
Pozdrawiam.
Macbeth
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 7 lip 2006, o 17:51

Co to znaczy, że samolotów stealth nie ptrzba wielkiej prędkości?

Patrz---> B-2

Ile samolotów bojowych ją posiada?

Eurofighter, Rafale, JSF, Su-35, Su-37, Raptor właśnie... Wszystkie nowo produkowane samoloty. Nie jestem tylko pewien J-10.

Raptor jest stealth. Inaczej po co mu chowane uzbrojenie łącznie z działkiem pokładowym.

Raptor NIE JEST STEALTH! To, że ma komory na uzbrojenie to pozostałości po programie z lat 80-tych. Wtedy nie było mowy o innym przenoszeniu broni pod skrzydłami w samolotach tego typu. Teraz nie liczy się nowoczesne i unikatowe zastosowanie (Raptor z 4-ema pociskami świetnie schowanymi dzięki czemu będzie miał olbrzymią przewagę), dzisiaj nastawia się go coraz bardziej na ładowanie pod niego takiego ciężaru jaki tylko się da...

A ruskie

Rosyjskie.

do dziś chce mi się śmiać jak pokazywali tego super Miga co to niby stealth na poziomie F-22.

Mi się do dzisiaj chce śmiać jak ktoś powiedział "mądry polak"... Podoba się? Jak na razie i ja i ty i wszyscy inni gówno wiedzą nt. PAK-FA, więc może się nie odzywaj...

To juz P-11 przy nim to stelath była.

To już guma do żucia jest mądra przy osobach które uważają P-11 za stealth... Sam sobie pomyśl co miałem na myśli...

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 7 lip 2006, o 18:13

Tootenhamonie a nie pomyślałeś że w jednych zadaniach Raptor ma być STEALTH a w innych nie, B-2 to bombowiec i nie porównój go do Raptora, ty wszedzie chcesz dowieść że wszystko made i rusija jest the best a tak nie jest, moim zdaniem żaden rosyjski samolot nie dorównuje Raptorowi i jedynym który morze mu dorównać to Eurofighter Typhoon. Zresztą myśle że normalna rozmowa z tobą nie ma sensu ciągle przytaczas jakieś liczby itp. to po prostu nie ma sensu :?
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 7 lip 2006, o 18:17

Obawiam się, że to raczej rozmowa z tobą nie ma sensu... Jeżeli za przytaczanie liczb uważasz wpisanie numerów w nazwach samolotów to chyba rzeczywiście jedno z nas nie wyszło jeszcze z przedszkola... I nie jestem to ja...

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Macbeth » 7 lip 2006, o 18:19

Stary bez nerw z P-11 to była ironia. Nie chodzi i PAK-FA tylko o ten samolot 1.44 co to kilka razy polatał i pokołował. 8)
Powtarzam bez nerw. Komory uzbrojenia sa pozostałością programu fakt. Tylko żę doczepianie do niego ile sie da nie jest główną wizja na uzbrojenie Raptora. to nie F-15E. Większośc misji będzie wykonywał z uzbrojeniem w komorach i nie cztery tylko szesć rakiet w misjach Air Defence. 4 Amraamy i 2 sidewindery.F-15E troche jescze polata a Raptor raczej wejdzie w lukę powstałą po wycofaniu F-117 i F-15C. Tak ja to widzę. Więć dwie GBU wystarczą- B-52 z niego nie zrobisz.
B-2 po prostu nie potrzebuje prędkości- chodzi o zasięg. Już dawno odpuszczono mit że im większa prędkośc tym lepiej. B-2 doleci wolniej niż TU-160 ale przynajmniej wróci do domu. I tu się z toba zgadzam. A supercruise to nie prędkości rzędu dwóch Mach-a. Po to wymyślono to aby zmnijeszyć zużycie paliwa, a jednocześnie dać możliwość doścignięcia potencjalnych agresorów. Raptor na supercruise 2 Machy nie polata.
Natomiast , jedna rzecz mnie uderza w Raptorze. Wektorowanie ciagu w dwóch kierunkach. Rosjani eposzli o krok dalej. Uważam że nawet dalej ni z X-31 tam byl jeden silnik w lekkiej maszynie- SU37 dwa silniki, potężny myśliwiec o dużej masie...O ile SU-37 wejdźe do służby w większej ilości będze godnym przeciwnikiem Raptora. I co z tego ,że Raptor jest niewidzialny.....zasięg radiolokatora SU-37 zniweluje ta przewagę, dotego zasięg rosyjskich pocisków nowej generacji- na razie plany, ale nie lekceważyłbym mocarstwowych ambicji Putina i jego zaplecza.BTW. Samolot stealth można wykryć................nazywa sie to triangulacją.....ciekawe czy ktos się ze mną zgodzi...na jednym radarze Raptor da znikome echo, ale jeśli będzie podejrzenie że jest gdzies w powietrzu....mozna go wykryć, a jak zniszczyc hmmm można by o tym szerzej podskutować , bo na rakietach zyt sie nie znam, ale naprowadza w dwóch trybach, radarowym i na podczerwień w końcowej fazie- tak aby radar doprowadził ja możliwie jak najblizej przewidywanej pozycji F-22...bo nawet F-22 ślad cieplny zostawia B-2 również, potreba tylko odpowiednio czułej głowicy.......ale to moje rozważania teoretyczne beż podstaw naukowych....moze ktoś mnie wyśmieje albo może ktos chociaż po części przyna mi rację.
Reskepta 8)
Macbeth
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Dominik » 7 lip 2006, o 18:27

Masz rację Tootenhamon-o PAK FA wszyscy gówno wiemy ale moim zdaniem nie dlatego że to jest super-hiper tajny program którym Rosja ma błyskawicznie zniwelować przepaśc dzielącą jej WWS od USAF ale dlatego że Rosjanie sami za bardzo nie wiedzą o tym programie zbyt wiele. Osobiście wątpię aby w 2007 roku wystartował prototyp tej maszyny-budowa maszyny wielozadaniowej to ogromne przedsięwzięcie. Wymaga nie tylko bazy naukowej, mocy produkcyjnych czy nowoczesnych technologii (które Rosjanie przecież mają) ale przede wszystkim pieniędzy których Rosja niestety tyle nie ma. Suchoj egzystuje dzięki zamówieniom zagranicznym, tak samo Mikojan, najpierw rząd musi dać gwarancje że kupi PAK FA w dużych ilościach i sfinansuje jego rozwój bo jak nie to znowu firmy lotnicze będą za własne pieniądze rozwijać prototypy a potem wciskać je komu sie da żeby nie zbankrutować. Takie jest moje skromne zdanie...
Pozdrawiam serdecznie
Dominik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 7 lip 2006, o 18:51

[quote=""tootenhamon""]Raptor NIE JEST STEALTH! To, że ma komory na uzbrojenie to pozostałości po programie z lat 80-tych. Wtedy nie było mowy o innym przenoszeniu broni pod skrzydłami w samolotach tego typu. Teraz nie liczy się nowoczesne i unikatowe zastosowanie (Raptor z 4-ema pociskami świetnie schowanymi dzięki czemu będzie miał olbrzymią przewagę), dzisiaj nastawia się go coraz bardziej na ładowanie pod niego takiego ciężaru jaki tylko się da...[/quote]

Już nie wiem czy śmiać się czy płakać czytając te teorie. Wszystko napisane powyżej to bzdura.

- cokolwiek by przez to rozumieć Raptor jest jaknajbardziej Stelth - ma mniejszą spo niż taki np F-117 którego zastępuje (inaczej: jednoski F-117 będą latać na F-22)

- jakimi czterema pociskami? Podstawowe uzbrojenie F-22A to 6*AIM-120C + 2*AIM-9X

- F-22 to przedewszystkim maszyna służąca do obezwładniania obrony powietrznej przeciwnika (a nie maszyna szturmowa - dlatego nie nazywa się już F/A-22) - zarówno pod postacią systemów plot jak i wrogich samolotów. Dopiero za nimi mają przylecieć F-35A i F-15E, i posprzątać co zostanie.

- Prawdą jest że większość specyficznych cech Raptora nie jest niczym nowym - to co czyni Raptora wyjątkowym to to że wszystko to zebrano w jednym samolocie i otrzymujemy samolot o najmnijszej spo na świecie (znacznie wyprzedza F-35 i F-117, oraz deklasuje wszelkie maszyny europejskie oraz starsze amerykańskie np F/A-18E/F), radar APG-77 ze skanowaniem fazowym, supercruse i supermanewrowość.

[quote=""sickboy""]Tootenhamonie a nie pomyślałeś że w jednych zadaniach Raptor ma być STEALTH a w innych nie, B-2 to bombowiec i nie porównój go do Raptora, ty wszedzie chcesz dowieść że wszystko made i rusija jest the best a tak nie jest, moim zdaniem żaden rosyjski samolot nie dorównuje Raptorowi i jedynym który morze mu dorównać to Eurofighter Typhoon. Zresztą myśle że normalna rozmowa z tobą nie ma sensu ciągle przytaczas jakieś liczby itp. to po prostu nie ma sensu :?[/quote]

Akórat F-22 to samolot któy raczej ma być przedewszystkim stelth (choć oczywiście może przenosić dodatkowe uzbrojenie pod skrzydłami) - warunkują to zadania któe ma wykonywać czyli walka z wrogimi samolotami i obroną plot. To ograniczenie jego zadań jest pochodną stosunkowo niewielkiej liczby kupowanych maszyn ( w skrócie: USA ma za mało Raptorów by wysyłać je na misje uderzeniowe - tym zajmą się F-15E i F-35A).

Jeszcze raz aby wszyscy zapamiętali F-22 zastępuje F-15A (wywalczenie przewagi pow) i F-117 (obezwadnianie obrony plot).
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 7 lip 2006, o 19:30

[quote=""Macbeth""]Wektorowanie ciagu w dwóch kierunkach. Rosjani eposzli o krok dalej. Uważam że nawet dalej ni z X-31 tam byl jeden silnik w lekkiej maszynie- SU37 dwa silniki, potężny myśliwiec o dużej masie...O ile SU-37 wejdźe do służby w większej ilości będze godnym przeciwnikiem Raptora.[/quote]

Nie jesteś nawet blisko istoty problemu - F-22 ma wektorowanie ciągu w jednej osi z dwóch powodów:
- masa, sprawdź ile ważą dysze odchylające ciąg w rosyjskich maszynach.
- znajdź sobie zdjęcie raptora od tyłu i zobacz jak te dysze wyglądają, widzisz? No więc dysze w F-22 są jakie są aby zapewnić odpowiednie charakterystyki stelth.

Pozatym zachwycasz się Su-37 który nawet fizycznie nie istnieje, pare lat temu latał prototyp/demonstrator, ale się rozbił, temat zamknięty.

[quote=""Macbeth""]I co z tego ,że Raptor jest niewidzialny...[/quote]

Raptor nie jest niewidzialny i nigdy nie był, stelth to obniżona wykrywalność i to nie tylko przez radar ale także przez wszelakie inne sposoby (obniżony ślad termiczny, mniejszy hałas).

[quote=""Macbeth""]zasięg radiolokatora SU-37 zniweluje ta przewagę, dotego zasięg rosyjskich pocisków nowej generacji- [/quote]

No i znowu nie wiem czy się śmiać czy płakać:
- znajdź jakieś dane APG-77 (przypominam że F-22 już lata i ma się dobrze)
- ile nowoczesnych radarów Rosjanie wyprodukowali po rozpadzie ZSRR?
- sprawdź na czyich układach są budowane obecne, rosyjskie radary ze skanowaniem fazowym (podpowiedź: francuskich), a teraz sprawdź jak się mają najnowsze radary francuskie do najnowszych amerykańskich i będziesz miał obraz ile lat za murzynami są Rosjanie. Nie zaprzeczam że kombinują i powoli bo powoli poruszają się na przód ale kiedy Su-37 czy jak to to będzie się nazywać wejdzie do linii Amerykanie będą mieć kilka setek F-35 i F-22 drugiej generacji, a kiedy zbudują PAK FA amerykanie będą przesiadać się na bezpilotowce.

[quote=""Macbeth""]na razie plany, ale nie lekceważyłbym mocarstwowych ambicji Putina i jego zaplecza.[/quote]

Jakiego zaplecza? Od lat nie zbudowali nic naprawdę nowego, większość starych naukowców wymiera a młodych (tych naprawdę zdolnych) podkupuje zachód.
Ostatnio edytowano 7 lip 2006, o 20:55 przez corran, łącznie edytowano 1 raz
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo wojskowe