PZR Piorun

Dyskusje na temat przemysłu obronnego. Nowości producentów, modernizacje, badania rozwojowe i inne.

PZR Piorun

Postprzez Szeryf » 5 paź 2016, o 11:04

MESKO zamówiło u podwykonawców pierwsze 300 zestawów do optyki Pioruna. Czyli produkcja ruszyła, bo 300 sztuk od tak sobie by nie brali na półkę. Nie wiem co z produkcją Gromów, ale może i dalej są produkowane, bo nie tak dawno (może z miesiąc temu) MESKO zamawiało 100 kompletów optyki właśnie dla Groma, no chyba, że dla Igły dla Ukraińców... albo do Pirata... Grom i Igła mają taką samą optykę a Pirat też ma mieć głowicę opartą na Igłowskiej...

Z rozmów z podwykonawcami wynika, że optyka Pioruna jest bardzo podobna do tej z Gromów ale nie identyczna, materiał ten sam, detale mocowania inne, natomiast poza samymi matrycami/fotodiodami (o których nic nie wiem bo to MESKO albo samo produkuje albo pozyskuje u innych podwykonawców) ponoć baaaaaardzo zmieniony został software i hardware. Ponoć MESKO jest megadumne ze swojego produktu. Co do mechaniki Pioruna czy silnika - nie wiem czy zostały zmienione.

Wymiary są zdaje się identyczne jak Groma, stąd pytanie - czy głowica bojowa jest powiększona? A może inny materiał albo sposób detonacji? Nie chodzi mi o odległość od celu bo w tym zakresie też mają być lepsze zdaje się laserowe dalmierze w głowicy, tylko o sposób formowania wybuchu?
Ponoć największą bolączką Gromów nie było złe naprowadzanie, tylko za mały ładunek bojowy, więc trafienia nie musiały przekładać się na zniszczenie np opancerzonego Su25... o ile w ogóle Grom trafił nad Gruzją w jakiekolwiek Su, bo też zdania są podzielone... Ale to tylko moje domysły.

W każdym razie era PZR Piorun się rozpoczęła.
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: PZR Piorun

Postprzez beco » 5 paź 2016, o 11:21

Fotodioda w 2 pasmach od PCO. Głowica bojowa podobno 1,5kg
beco
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 5 paź 2016, o 11:31

Czyli podczerwień w początkowej fazie naprowadzania i nadfiolet w końcowej? Plus dalmierze laserowe w finalnej?

Tak na chłopski rozum.
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez beco » 5 paź 2016, o 12:10

Wszystko na to wskazuje. Choć niektórzy uważają, że dwa zakresy podczerwieni.
beco
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 5 paź 2016, o 14:49

Oba pasma wykrywania są w podczerwieni . tylko jest tzw. podczerwień niska i wysoka .
Szczególnie niska podczerwień jest tu kluczowa , bo ciężko zrobić dużą emisje w tym paśmie za pomocą malutkiej flary .
A ta ma wyższą temp barwową . Dodatkowo analiza trajektorii celu pozwala eliminować odstrzelone wabiki , lecące prostopadle do lotu celu. Ta analiza emisji w niskiej podczerwieni jest kluczowa , bo szukamy dużego celu o określonej dość niskiej temperaturze (w zakresie temperatur) . Jak precyzyjnie ustawimy zakresy to nie bardzo jest jak oszukać głowicę za pomocą małej flary . Ta daje dużą emisje ,ale w innym zakresie podczerwieni.
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 5 paź 2016, o 15:36

A skąd takie precyzyjne informacje :) ?

Ultrafiolet ma krótszą falę niż podczerwień - wiadomo z podstawówki. Krótsza fala się łatwiej rozprasza. Ale i trudniej jest taką falę precyzyjnie wzbudzić. I prawdopodobnie pułapkom termicznym się to nie udaje bo ogień świeci w paśmie widzialnym i podczerwieni.

Aby wykryć cel z większej odległości, głowica wykrywa podczerwień, która rozprasza się mniej niż ultrafiolet, bo ma dłuższą falę, a żeby nie trafić we flarę, szuka się emisji ultrafioletu, która mając krótszą falę, była by bardzo trudna do wykrycia z większej odległości.

O dwuzakresowych (w tym ultrafioletowych) detektorach ktoś przebąkiwał o ile pamiętam - ale może technicznie jest to długość fali jednak z bardzo bliskiej podczerwieni...
a być może gazy wylotowe silników odrzutowych emitują jakieś zakresy UV, jak gaz w świetlówce, których pułapka termiczna nie jest w stanie wygenerować...

o to pytam

Tak na chłopski rozum :)

a może być jeszcze inaczej - może promieniowanie UV jest tylko ze słońca i detektor wykrywa odbicie UV od celu... Stąd mogą być przełączniki "noc" "dzień" na wyrzutni... a w nocy szuka na innym zakresie... pytam, bo tego nie wiem :)
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 5 paź 2016, o 15:59

Skąd informacje ?
Poczytaj artykuł o Telesystemie. Tam podane są materiały z jakich robione są czujniki . A te są czuła na fale z zakresu podczerwieni ,a nie ultrafioletu.
Co ciekawe ultrafiolet istotny dla detekcji pracującego silnika odrzutowego i rakietowego , jest łatwiej wygenerować we flarze zakłócającej niż niską podczerwień w postaci dużego emitera .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Botras » 5 paź 2016, o 16:42

Szeryf napisał(a):Z rozmów z podwykonawcami wynika, że optyka Pioruna jest bardzo podobna do tej z Gromów ale nie identyczna, materiał ten sam, detale mocowania inne, natomiast poza samymi matrycami/fotodiodami (...)

Matrycami? W sensie matryc CCD? Dotąd nic nie wskazywało, by pocisk przeciwlotniczy lub przeciwpancerny miał mieć takową.
Botras
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 5 paź 2016, o 17:02

matryca fotodiodowa

no gdzie tam CCD :) bądźmy poważni

stworzenie matryc fotodiodowych widzących od nadfioletu przez widzialne aż do podczerwieni nie jest jakimś wielkim problemem - vide spektrofotometria
detektory nadfioletu stają się coraz szerzej używane przez wojsko - nie piszę, że nasze...

Czy możesz podlinkować ten Telesystem Mesko? Szukałem ale widocznie nieskutecznie.
A że Telesystem Mesko podał czułość matrycy Pioruna - no, ciekawe, chętnie zobaczę.

Czy flary termiczne działającą w nadfiolecie - specem nie jestem więc biorę na wiarę. Trochę jestem jednakże sceptyczny... :)
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 5 paź 2016, o 17:30

Masz tu link > http://www.altair.com.pl/magazines/html ... sue#page/5
O czujnikach jest pod tytułem PZR GROM .
Ale warto przeczytać całość i to kilkakrotnie ,aby doszukać się ciekawostek.
Swoją drogą warto by to wrzucić na inny serwer bo w ramach zainteresowania naszych służb tym portalem to może zniknąć. .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 5 paź 2016, o 18:09

A, to czytałem - ale tak na szybko teraz zerknąłem - tam chyba nawet jest napisane że i nadfiolet by łyknęło (InSb):)

No wiem też o tym myślałem.
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Leśnik » 5 paź 2016, o 19:11

Zaczynam mieć wrażenie, że za moment dyskutanci w tym temacie przekroczą pewna granicę i choć czyta się z przyjemnością kulturalną dla odmiany dyskusję to sugerował bym nieco więcej powściągliwości :)
Negowany na "wierzowcach" zakaz eksportu, biorąc pod uwagę zasadę działania nowych mutacji "370-ki" kontra systemu naprowadzania "Pioruna" jest Sine qua non efektywnego działania.

P.S. Jarek sorki, że prze zemnie wisisz 2 flaszki chłopakom
Leśnik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Szeryf » 5 paź 2016, o 19:32

Doczytałem - jednak nie da rady w nadfiolecie. Zwracam honor - jednak IR za to w dwóch pasmach.

A poza tym - wszystko jest jawne - tajemnic państwowych tu nie ma żadnych - google i podstawowa wiedza.
Jak służby pozwalają na takie publikacje, to nie dziwne, że ktoś je komentuje. A że w naszym państwie prawa (nadal) większość informacji jest jawna, w tym zamówienia dla wojska i ich koszt, odbiorca zamówienia itd - to komentować jest co :)

No ale dobrze - fajnie, że wymyśliliśmy to cudo. I fajnie, że je produkujemy. Przynajmniej VSHORAD będzie ogarnięty.

EDIT

hola hola Panowie - to Grom M miał już InSb i PbS czyli dwa zakresy IR. Tak jest napisane.
odnośnie Pioruna napisali że "zastosowanie nowych zakresów spektralnych (!)" i o "selekcji kinematycznej"... Czyli może jednak... ale Leśnik ma racje, zostawmy to pytanie otwartym.
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 5 paź 2016, o 20:48

Leśnik napisał(a):Zaczynam mieć wrażenie, że za moment dyskutanci w tym temacie przekroczą pewna granicę i choć czyta się z przyjemnością kulturalną dla odmiany dyskusję to sugerował bym nieco więcej powściągliwości :)

Ja się nie wypowiadam - proszę docenić. I nie bić.
Negowany na "wierzowcach" zakaz eksportu, biorąc pod uwagę zasadę działania nowych mutacji "370-ki" kontra systemu naprowadzania "Pioruna" jest Sine qua non efektywnego działania.

:) dobre!

P.S. Jarek sorki, że prze zemnie wisisz 2 flaszki chłopakom

No cóż ;-) Wolę z Tobą stracić niż z innymi zyskać.
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez obiekt172 » 5 paź 2016, o 20:55

Skoro są tacy debeściacy to czemu nie doczekamy się własnego analoga SA-13 i 9M333
To mogło by się nawet nieźle sprzedawać...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Przemysł zbrojeniowy