Strona 1 z 2

Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 21 gru 2012, o 19:19
przez Sergente
Warto chyba założyć nowy temat, biorąc pod uwagę poniższe. Ciekawe, że piszą też o tworzeniu pojadu 6x6.

http://www.ekonomia24.pl/artykul/706203 ... umaru.html

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 22 gru 2012, o 23:40
przez Klapko
Dobra inicjatywa.
Tylko po co nasze firmy brną w projekty z góry skazane na porażkę?Tu platforma hybrydowa,tam 6x6 przecież wszyscy wiedzą że w Polsce nikt tego nie kupi.Chcą być oryginalni czy co?

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 3 sty 2013, o 12:46
przez Sergente
Chyba rzeczywiście chcą trochę lansu na początek i stąd te fantazje (zresztą realnie to i owo zrobiono w temacie 6x6 oraz hybrydowego podwozia).

Tutaj potwierdzenie integracji. A pewnie za wszystkim stoi MON (gdzieś indziej to wprost stwierdzono, powołując się na słowa Tuska):

http://www.polska-zbrojna.pl/home/artic ... e-jednoczy

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 3 sty 2013, o 23:10
przez warewolf
Właściwie po co byłby nam transporter 6x6? Jest tańszy w zakupie, ale na tym jego zalety się moim zdaniem kończą.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 4 sty 2013, o 10:59
przez jun0
Nam może i nie, ale innym krajom jak najbardziej.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 6 sty 2013, o 21:00
przez lukasz woj
Znasz jakiś produkt, który kupiono od Nas z zagranicy, bez wcześniejszego "przetestowania" go w kraju producenta? Produkt techniki wojskowej rzecz jasna.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 8 sty 2013, o 02:08
przez corran
[quote=""warewolf""]Właściwie po co byłby nam transporter 6x6? Jest tańszy w zakupie, ale na tym jego zalety się moim zdaniem kończą.[/quote]

6x6 może być mniejszy. Potrzeba następcy BRDM-2.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 8 sty 2013, o 17:21
przez R. v Gelerth
A czy nie szybciej i prościej będzie zaadaptować do tego celu Tura lub Żubra??

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 8 sty 2013, o 20:46
przez Sergente
Tymczasem Rzepa zapowiada wielki bój o czołgi i bwp między Bumarem a zintegrowaną resztą:

http://www.ekonomia24.pl/artykul/706203 ... iowki.html

Jeśli dobrze zrozumiałem, to Lentowicz sugeruje opracowanie obu pojazdów na jakiejś zunifikowanej platformie. Byłyby to fantazje, zwłaszcza biorąc pod uwagę domniemane przymiarki do wzięcia kolejnych Leopardów, o czym w wątku o Wojsku Polskim. Chyba, że te platformy to jakiś odległy śpiew przyszłości...

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 8 sty 2013, o 22:25
przez Barb
Przejęcie Leopardów nie jest pewne. Już raz ukręcono łeb projektowi pozyskania kolejnych Leonów.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 8 sty 2013, o 23:49
przez Tommi
Poza tym. Czy opracowanie nowej "platformy" nie zajmie kilka/kilkanaście lat? Przez ten czas to i zmodernizowane Leopardy zdążą się "moralnie" zestarzeć. Zwłaszcza jeżeli Rosjanom uda się ta "Armata" i ją wprowadzą.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 9 sty 2013, o 00:04
przez Barb
To jest inna sprawa. Wpierw powstanie BWP i to ten wóz będziemy klepać tyle co KTO (ilość i czas). Potem będzie nam potrzeba nowego czołgu. Więc te Leopardy to z jednej strony metoda na podpatrzenie "know how" (głównie jeżeli chodzi o pancerz), a z drugiej sposób na posiadanie pierw w linii (przez 15 lat), potem w rezerwie wozów bojowych o większym potencjale niż obecnie posiadane czołgi. Leopard dla WL jest tym co OHP czy Kobbeny dla MW. Przecież PT-91 już obecnie to wóz przestarzały jak na Europejskie warunki. Więc zakładam, że w perspektywie 5-6 lat przeprowadzony zostanie przetarg na następców dla PT-91 i to ten wóz który wygra wówczas rywalizację zostanie czołgiem podstawowym WL na najbliższe dwie lub trzy dekady. Natomiast Leopardy będą stopniowo wycofywane przez nowy czołg, partiami po kilkadziesiąt sztuk.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 9 sty 2013, o 00:13
przez Tommi
No właśnie. Pamięć moja jest krótka, ale czy część PT-91 to nie są przeróbki z T-72? Jeżeli tak to też są trochę wiekowe i na pewno starsze niż Leony. Dlaczego piszesz że to inna sprawa? Przecież to kiedy, czy i ile czołgów podstawowych (tych nowych z kolejnej "uniwersalnej platformy" -patrz śmigłowce) mamy zamiar zakupić jest kluczowe pod względem opłacalności całego przedsięwzięcia, a zatem jego realności. Turcy planując Altaya maja co nim zastępować, a my?
Bwp też nie zbudujemy (moim zdaniem) w 3 lata. PIERWSZE dostawy to pewnie bardziej rok 2017-18 (a i tu prezentuję raczej optymizm :) ) zatem te używane Leony na najbliższe i 10 lat by się przydały.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 9 sty 2013, o 00:57
przez Barb
Tak, przeróbki z początku lat 90. XX w. Jeżeli chodzi o parametry jest to wóz pod każdym względem ustępujący pierwszym wersjom T-90, nie mówiąc o późniejszych. Więc spokojnie u zarania drugiej dekady XXI w. będziemy się żegnać z tym wozem. Możliwości są dwie, albo zrezygnujemy z nowych czołgów, co jest mniej prawdopodobne, albo zastąpimy te wozy nowymi maszynami. Jeżeli Rosjanie wprowadzą do tego czasu Armatę, wydaje się wielce prawdopodobne, że będzie to nowy czołg. Później ustawicznie, ten nowy czołg będzie wypierał z linii Leopardy (lata druga połowa lat 20. i lata 30. XXI w). A z nowych Leonów należy się cieszyć. Jeżeli modernizacja nie będzie skopana, przynajmniej jeżeli chodzi o sam sprzęt pancerny dorównamy jakościowo i ilościowo RFN.

Re: Integracja zbrojeniówki

PostNapisane: 22 sty 2013, o 20:13
przez Sergente
Okazuje się, że alternatywna inicjatywa integracji zbrojeniówki nieźle namieszała. Protestują związki zawodowe itd. Ciekawe, co z tego będzie? Jak za bardzo zaszurają, to Tusk spojrzy na słupki popularności (może już spojrzał) i się rakiem wycofa, żeby zostawić jak jest i nie nakręcać fali protestów, bo to zawsze wizerunkowy blamaż. Chyba, że zechce zagrać dzielnego szeryfa-rozjemcę. Albo inny scenariusz: to wszystko to polityczna podpucha z PSL w tle. Wiele da się z całej afery wyczytać, niczym z fusów...
http://www.ekonomia24.pl/artykul/706203 ... ranzy.html