Materiał HDRM

Dyskusje na temat przemysłu obronnego. Nowości producentów, modernizacje, badania rozwojowe i inne.

Materiał HDRM

Postprzez Sergente » 22 sie 2011, o 20:44

Takie coś się pojawiło ostatnio. Z tych relacji nie wiadomo co prawda czy chodzi raczej o materiał miotający czy kruszący, i czy że najważniejszą jego cechą nie jest przypadkiem to, że nie robi krzywdy. Puls Biznesu http://www.pb.pl/4/a/2011/08/22/Ameryka ... rozniejsi#:

Amerykanie coraz groźniejsi

TR
22.08.2011 08:47

Instytut Badań Amerykańskiej Marynarki Wojennej ogłosił, że blisko pięcioletni program mający za zadanie stworzenie nowych materiałów wybuchowych, został zakończony sukcesem. Siła wybuchu odkrytego materiału jest pięciokrotnie większa niż innych, znanych obecnie pirotechnice.

Powołując się na informacje podane przez Amerykanów, BBC donosi, że wytworzony materiał posiada gęstość stali i wytrzymałość aluminium. Jego użycie jako ładunku miotającego w pociskach, zmniejszy ryzyko okaleczenia przypadkowych osób.

Ładunki miotające tradycyjnych pocisków umieszczone są w metalowych łuskach. Wysokiej Gęstości Materiał Reakcyjny (HDRM) nie wymaga stalowej zabudowy, tym samym w trakcie eksplozji zmniejsza się ryzyko uderzenia odłamkiem pocisku.

Amerykańska armia przymierza się do użycia ładunków w pociskach większego kalibru. Produkcja HDRM jest czterokrotnie droższa niż wytworzenie standardowych pocisków.
Tu trochę lepiej, ale i tak wychodzi na to, że "wiem, że nic nie wiem". Gadzetomania http://gadzetomania.pl/2011/08/22/nowy- ... testy-hdrm:

Stany Zjednoczone wydają na zbrojenia więcej niż 16 kolejnych w rankingu państw łącznie. Efektem dużych nakładów jest m.in. znaczna liczba wynalazków, zwiększających skuteczność broni. Przykładem takich innowacji jest opracowana przez Office of Naval Research, nowa substancja, pozwalająca zwielokrotnić siłę rażenia pocisków. W jaki sposób?

High Density Reactive Material (HDRM) to substancja o wytrzymałości aluminium i gęstości zbliżonej do powszechnie stosowanej stali. Jest to istotne ze względu na parametry lotu pocisku i jego zachowanie się po opuszczeniu lufy. HDRM, choć znacznie wytrzymalszy od dotychczasowych rozwiązań, nie zmieni balistyki pocisków.

Najważniejszą cechą HDRM jest jednak coś innego. Materiał, który można bezpiecznie stosować jako element konstrukcyjny pocisków, jest po spełnieniu specyficznych warunków podatny na detonację.

Po trafieniu pocisku w cel energia uderzenia sprawi, że substancje wchodzące w skład HDRM połączą się, tworząc materiał potęgujący efekt eksplozji.

Jak twierdzi Office of Naval Research, korpus pocisku wykonanego z HDRM zapewnia lepszą integrację z wypełniającym go tradycyjnym materiałem wybuchowym. Choć na razie brak szczegółów technicznych opisujących, na czym ta integracja ma polegać, znane są efekty takiego rozwiązania.

Siła wybuchu pocisków wykorzystujących HDRM jest pięciokrotnie większa od dotychczasowych, konwencjonalnych rozwiązań. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na wady nowej technologii – pociski z HDRM są czterokrotnie droższe.

Mimo tych niedogodności z punktu widzenia wojskowej arytmetyki bilans wydaje się dodatni – czterokrotnie większe koszty w zamian za pięciokrotnie większą siłę eksplozji. Nie zmienia tego nawet ostrzeżenie jednego z naukowców, podkreślającego, że wraz ze wzrostem efektywności broni wzrośnie również ryzyko przypadkowych strat, np. wśród ludności cywilnej.

Jak to zwykle bywa, nowa broń stałą się doskonałą pożywką dla zwolenników teorii spiskowych:

Pytany u zastosowania HDRM dr Clifford Bedford z Office of Naval Research, stwierdził, że jest to uniwersalna substancja. Można ją stosować zarówno w granatach, jak i pociskach różnych kalibrów. Odnosząc się do konkretnych modeli broni, w których nowy materiał znajdzie zastosowanie, dr Bedford powiedział, że z pewnością należą do nich karabiny maszynowe większych kalibrów.

Po pozytywnym zakończeniu testów HDRM armia wyraziła chęć bardzo szerokiego użycia nowego materiału – nowe pociski mają zostać przygotowane dla wszystkich kalibrów powyżej 7,62 mm.

Tomasz, karabelę!
Sergente
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 497
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 15:50
Lokalizacja: Inflanty

Re: Materiał HDRM

Postprzez sickboy » 22 sie 2011, o 21:18

Ja tu widzę jeszcze jedno zastosowanie, może jakiś nowy rodzaj osłon dynamicznych. :wink:
Avatar użytkownika
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3958
Dołączył(a): 24 cze 2006, o 22:30

Re: Materiał HDRM

Postprzez Unterus » 23 sie 2011, o 12:55

[quote=""sickboy""]Ja tu widzę jeszcze jedno zastosowanie, może jakiś nowy rodzaj osłon dynamicznych. :wink:[/quote]

Tylko ciekawe jakie są te "specyficzne warunki" po których jest podatny na detonacje - mogą wykluczać użycie HDRM w osłonach dynamicznych.
Uran niby też jest podatny na detonacje po spełnieniu odpowiednich warunków :) .

Jeśli chodzi o użycie HDRM jako materiału miotającego, to szykuje się mała rewolucja w dziedzinie amunicji - będzie mniejsza, lżejsza, bezpieczniejsza i (prawdopodobnie) mniej podatna na warunki przechowywania.
Dzięki temu zarówno żołnierz jak i wozy bojowe będą mogły przenosić większą jednostkę ognia. Konstrukcja chociażby automatów ładujących do dział ulegnie zmianie, zwalniając miejsce wewnątrz pojazdu.
Avatar użytkownika
Unterus
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 198
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 13:50

Re: Materiał HDRM

Postprzez sickboy » 23 sie 2011, o 15:56

Tylko ciekawe jakie są te "specyficzne warunki" po których jest podatny na detonacje - mogą wykluczać użycie HDRM w osłonach dynamicznych.
Uran niby też jest podatny na detonacje po spełnieniu odpowiednich warunków :) .


Cóż, penetrator lub strumień kumulacyjny mogłyby teoretycznie wywołać detonację takiej kasety z HDRM, kto wie, na pewno naukowcy znajdą wiele zastosowań dla tego materiału.
Avatar użytkownika
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3958
Dołączył(a): 24 cze 2006, o 22:30

Re: Materiał HDRM

Postprzez Unterus » 28 wrz 2011, o 11:32

Trochę doprecyzowania od Altaira:
http://www.altair.com.pl/start-6761

HDRM niemal gotowy

Rozwijany od ponad 5 lat przez ONR program opracowania nowego materiału na skorupy głowic rakietowych i artyleryjskich wszedł w decydującą fazę testów. Potwierdzają one jego wysokie parametry i skuteczność.

Zasada działania materiału HDRM na przykładzie prefragmentowanej skorupy pocisku. Na rysunku pokazano rozrzut odłamków, wnikanie w cel i, w końcowym etapie, ich eksplozję
Obrazek
/ Rysunek: ONR

Typowy pocisk artyleryjski ma postać skorupy wypełnionym materiałem wybuchowym. Podczas wybuchu amunicji odłamkowej i burzącej (odłamkowo-burzącej) skorupa jest rozrywana, tworząc dużą liczbę odłamków. Powstałe szrapnele oddziałują na cel kinetycznie, oddając przenoszoną energię nadaną im przez materiał wybuchowy. U podstaw stworzenia nowego materiału o wysokiej gęstości HDRM (High-Density Reactive Material) była koncepcja, aby generowane podczas eksplozji odłamki skorupy działały na cel także w inny sposób.

Prace badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Office of Naval Research (ONR) pozwoliły, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik, uzyskać materiał będący kompilacją metalu, polimerów i utleniaczy. HDRM ma z jednej strony wytrzymałość stopów aluminium, z drugiej gęstość stali. Badania wojskowe wykazały, że skorupy wykonane z tego materiału wytrzymują ciśnienia występujące podczas strzału i przyspieszania w locie, co jest istotne przy konstrukcji głowic pocisków rakietowych i artyleryjskich.

Skorupa wykonana z HDRM jest typowa, a do jej elaboracji stosuje się standardowe materiały wybuchowe. Wybuch głowicy i rozrzut odłamków również jest klasyczny. Zalety nowego materiału ujawniają się dopiero wówczas, gdy szrapnele uderzą w cel, przebiją go i wnikną w jego strukturę. Wtedy odłamki skorupy wykonane z HDRM zapalają się lub eksplodują. Uzyskany w ten sposób efekt rażenia jest pięciokrotnie wyższy od normalnego oddziaływania typowej amunicji.

Przedstawiciele ONR twierdzą, że nowy materiał może być zastosowany do wszystkich rodzajów pocisków. Od głowic rakiet, skorup artyleryjskich, poprzez amunicję średniokalibrową, aż po strzelecką. Oczywiście użycie HDRM do kalibru 5,56 mm nie miałoby racji bytu, ale już przy pociskach kal. 12,7 mm może być interesującym rozwiązaniem.

W najbliższym czasie planowane są kolejne testy nowego materiału. Po zakończeniu cyklu badań amerykańska marynarka wojenna, sponsorująca rozwój HDRM, a za nią wojska lądowe, podejmą decyzję o ewentualnym wprowadzeniu go do uzbrojenia. Na razie skuteczną zaporą jest cena. Jest ona 3-4 razy wyższa od kosztów klasycznych skorup.
Avatar użytkownika
Unterus
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 198
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 13:50


Powrót do Przemysł zbrojeniowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość