Polskie T-72 do Iranu

Dyskusje na temat przemysłu obronnego. Nowości producentów, modernizacje, badania rozwojowe i inne.

Postprzez Wosiu » 19 mar 2010, o 18:24

[quote=""merho""]Co do Nowej Techniki Wojskowej to jeśli posiadasz wszystkie numery tego czasopisma to z łatwością mógłbyś określić (sprawdzić) ile lat ukazywała się pod nazwą Technika Wojskowa, a nie pisać że nie pamiętam. Ale ok, ja poszukałem i znalazłem.[/quote]

I chwała Ci za to. Ja nie mógłbym z taką łatwością jak Ty tego odszukać i sprawdzić. U mnie to leży w piwnicy z setką kilogramów innej prasy na wierzchu i nie jest to zarchiwizowane, ułożone w roczniki i opatrzone metkami...

Zmiana nastąpiła z nr 1-2 (7-8/92)

Jeśli już, to numeru 7-8 (1-2/92). Czyli w przeciągu niecałego roku od wydania pierwszego numeru, nie pamiętając tego dokładnie, rozciągnąłem to bardziej w czasie.

Wracając do czołgów, nie wydaje mi się aby "Nie" było jakimś rzetelnym źródłem wiedzy na ten temat, zresztą jak większość prasy w tym kraju (pomijając branżową).

Co do spraw tzw. kontrowersyjnych w ramach sił rządzących, tam gdzie akurat był interes "Nie" aby coś ujawniać, było to baaardzo rzetelne źródło wiedzy w wielu sprawach. Jak jest teraz, nie wiem, ale z tzw. "zupełnie innej beczki" wiem, że Urban dalej posiada jedne z lepszych kontaktów w tym kraju i przeogromną wiedzę mogącą zaszkodzić naprawdę licznym i szerokim kręgom władzy oficjalnej i mniejszym, tajniejszym kręgom władzy nieoficjalnej. I jest dobrze zabezpieczony na okoliczność gdyby coś mu się miało stać. Dlatego nikt go nie rusza i chyba nie ruszy już nigdy. Dlatego np. mimo wielu różnych prób oskarżania "Nie" o publikowanie treści obelżywych np. dla katolickiej większości w tym kraju, można mu było jedynie "naskoczyć", i tyle...

Jeśli chodzi o ten 1000 to tak jest oczywiście, tyle tylko że taki kontrakt podpisali Rosjanie.

Nie interesują mnie nawiązania do rosyjskiego kontraktu. Napisałem, że chodziło o negocjowany z Polską przez Iran kontrakt na dostawę 1000 polskich czołgów [b]zablokowany przez USA.I o to chodzi.
O interwencję USA

Kulisy tego kontraktu, to jest np. czy Iran traktował to poważnie czy jako jakąś grę przetargową z Rosją, są w sumie drugorzędne. I czy w tym czasie Iran naprawdę był w stanie kupić 1000 czołgów, na co mu było to potrzebne, jaki był w tym czasie stan przemysłu zbrojeniowego Iranu itp.itd.itp. To nie ma żadnego znaczenia dla istoty sprawy.
Wosiu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 19 mar 2010, o 19:16

[quote=""Wosiu""]Nie interesują mnie nawiązania do rosyjskiego kontraktu. Napisałem, że chodziło o negocjowany z Polską przez Iran kontrakt na dostawę 1000 polskich czołgów [b]zablokowany przez USA.I o to chodzi.
O interwencję USA

Kulisy tego kontraktu, to jest np. czy Iran traktował to poważnie czy jako jakąś grę przetargową z Rosją, są w sumie drugorzędne. I czy w tym czasie Iran naprawdę był w stanie kupić 1000 czołgów, na co mu było to potrzebne, jaki był w tym czasie stan przemysłu zbrojeniowego Iranu itp.itd.itp. To nie ma żadnego znaczenia dla istoty sprawy.[/quote] Jakbyś w życiu chociaż raz negocjował jakiś kontrakt, podpisywał umowę, to byś wiedział jak (mądry) zamawiający rozgrywa na swoją korzyść wykonawców i równocześnie konkurentów w tym zamówieniu. I dlatego ma to jak najbardziej znaczenie dla istoty sprawy. Bo to o czym piszesz to tzw fakt medialny inteligentnie rozgrywany przez Iran w stosunku do Rosji.
WYPŁYNIEMY DZIŚ NAD RANEM
Choćby przez kry droga wiodła
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
Słoną wodę wlewał w gardło
Nawet gdybym z mej wyprawy
Zawsze wracał ledwie żywy
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Dobry czas na morze to początek maja
Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Wosiu » 19 mar 2010, o 20:33

[quote=""Barg""]Jakbyś w życiu chociaż raz negocjował jakiś kontrakt, podpisywał umowę, to byś wiedział [/quote]

Niewykluczone że coś takiego robiłem :D
Ale nie zapytam się Ciebie, czy masz podobne doświadczenia zawodowe. Jakbym się tutaj zapytał o to, dostanę niechybnie czwarty czerwony krzyżyk, albo i piąty :)

jak (mądry) zamawiający rozgrywa na swoją korzyść wykonawców i równocześnie konkurentów w tym zamówieniu.

Tak drogi młodociany użytkowniku, znawco technik handlowych w obrocie bronią i inni tego typu młodociani użytkownicy:

w wielomiliardowych (powiedzmy w USD) kontraktach zbrojeniowych akurat "zamawiający rozgrywa na swoją korzyść wykonawców i równocześnie konkurentów"?

Dokładnie jak facet targujący się z dwoma sprzedawcami arbuzów na targu?

Jasne, zgłosiłeś się już do pracy w jakiejś firmie zbrojeniowej na stanowisko głównego handlowca?

Bo to o czym piszesz to tzw fakt medialny inteligentnie rozgrywany przez Iran w stosunku do Rosji

Masz jakieś konkretne podstawy by tak sądzić?

Na razie dowiedziałeś się tego tylko z postów innych użytkowników w tym temacie, którzy nieudolnie próbowali coś udowadniać odnośnie materiałów nt zakupów zbrojeniowych Iranu znalezionych w Internecie i sklecać jakieś wydumane teorie.

Ty, na podstawie tych wydumek, już potrafisz napisać, że to był "fakt medialny inteligentnie rozgrywany przez Iran"?

No dajcie spokój....

Następnie w podobnym temacie na innym forum przyjdzie jakiś gimnazjalista i napisze:

"Jak to już udowodnił na Forum Militarium znany ekspert Barg, Iran chciał kupić 1000 czołgów od Rosji ale robił sobie tylko takie jaja z Polską, że też niby chciał od niej kupić 1000 czołgów, a w Polsce nikt się nie zorientował"
Wosiu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 19 mar 2010, o 21:00

[quote=""Wosiu""]Niewykluczone że coś takiego robiłem :D
Ale nie zapytam się Ciebie, czy masz podobne doświadczenia zawodowe. Jakbym się tutaj zapytał o to, dostanę niechybnie czwarty czerwony krzyżyk, albo i piąty :)[/quote]
Bardzo wątpię żebyś kiedykolwiek negocjował jakiś kontrakt.
A co do ilości krzyżyków to sobie przeczytaj regulamin, to będziesz wiedział ile ich możesz dostać...

Tak drogi młodociany użytkowniku, znawco technik handlowych w obrocie bronią i inni tego typu młodociani użytkownicy:

w wielomiliardowych (powiedzmy w USD) kontraktach zbrojeniowych akurat "zamawiający rozgrywa na swoją korzyść wykonawców i równocześnie konkurentów"?

Dokładnie jak facet targujący się z dwoma sprzedawcami arbuzów na targu?
No cóż skoro wspominasz targ i arbuzy przy omawianiu miliardowych kontaktów zbrojeniowych świadczy to tylko o tym że nie masz na ten temat nic do powiedzenia.

Jasne, zgłosiłeś się już do pracy w jakiejś firmie zbrojeniowej na stanowisko głównego handlowca?
Nie i nie mam takiego zamiaru.

Masz jakieś konkretne podstawy by tak sądzić?
Oczywiście, Iran zakupił czołgi w Rosji i to nowsze wersje niż my mogliśmy mu sprzedać. I nie zakupił ich w ilości 1000 sztuk jak ty podawałeś. I jak sobie zobaczysz pierwszy mój post (czy jeden z pierwszych) w tym temacie to ja właśnie kwestionowałem w twojej wypowiedzi tą liczbę. Natomiast zgadzam się z innymi forumowiczami z tym iż do Iranu mogliśmy coś sprzedać gdyby nie stanowisko USA.

Na razie dowiedziałeś się tego tylko z postów innych użytkowników w tym temacie, którzy nieudolnie próbowali coś udowadniać odnośnie materiałów nt zakupów zbrojeniowych Iranu znalezionych w Internecie i sklecać jakieś wydumane teorie.
Na razie to zaprezentowałem liczby z GS, w sumie podobne do podanych przez Mattina. Do tego REMOV zapodał linka z artykułem opisującym tą sprawę, natomiast od ciebie nie uzyskałem NIC poza powoływaniem się na jakieś tam artykuły przeczytane w latach 90 XX wieku. Czyli fakty medialne.

Ty, na podstawie tych wydumek, już potrafisz napisać, że to był "fakt medialny inteligentnie rozgrywany przez Iran"?
Tak bo poza twoimi tezami na które nie przedstawiłeś żadnych dowodów poza lakonicznym stwierdzeniem że coś przeczytałeś w prasie w tym NIE nie zaprezentowałeś dokładnie NIC.

Następnie w podobnym temacie na innym forum przyjdzie jakiś gimnazjalista i napisze:

"Jak to już udowodnił na Forum Militarium znany ekspert Barg, Iran chciał kupić 1000 czołgów od Rosji ale robił sobie tylko takie jaja z Polską, że też niby chciał od niej kupić 1000 czołgów, a w Polsce nikt się nie zorientował"
Ja bym powiedział tak, że forumowicze na Militarium bez najmniejszego problemu obalają tezy Wosia, który poza swoim przekonaniem że coś tam kiedyś gdzieś przeczytał nie potrafi tego udowodnić.
WYPŁYNIEMY DZIŚ NAD RANEM
Choćby przez kry droga wiodła
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
Słoną wodę wlewał w gardło
Nawet gdybym z mej wyprawy
Zawsze wracał ledwie żywy
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Dobry czas na morze to początek maja
Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez merho » 20 mar 2010, o 13:43

Wosiu napisał:
Jeśli już, to numeru 7-8 (1-2/92)

Proszę Cię, nie poprawiaj mnie jeśli sam nie potrafisz sprawdzić. Niestety nie mam skanera, a chętnie bym Ci pokazał jak jest.

Nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie logiczne jest że jeśli ktoś zamówił 1000 czołgów, dodajmy że w lepszej wersji, plus licencje na nie, nie będzie szukał nowego dostawcy chyba że zmusza go do tego sytuacja. No ale Ciebie przecież kulisy tego, domniemanego, kontraktu nie interesują. Przepraszam
To nie ma żadnego znaczenia dla istoty sprawy.

tak to ująłeś.
Jeśli Iran szukał u nas naprawdę czołgów to czymś to musiało być spowodowane, może właśnie tym:
In 1995, Russia and the US signed a secret memorandum obliging Moscow to stop weapons deliveries Iran by 31 December 2001
Przetłumaczyć?

P.S.
Widzę że Urban to dla Ciebie jakiś heros jest. Nie wiem jak wy ale ja już się boję bo pan Urban ma takie kwity że głowa mała.

szerokim kręgom władzy oficjalnej i mniejszym, tajniejszym kręgom władzy nieoficjalnej

Jakaś teoria spiskowa rozumiem.
Ultima Ratio Regum
merho
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez merho » 20 mar 2010, o 13:49

Przepraszam że tak post za postem.

Proszę użytkowniku Wosiu http://www.nie.com.pl/archiwum szukaj może znajdziesz.
Ultima Ratio Regum
merho
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez warewolf » 22 mar 2010, o 17:21

Oto gdzie trafiła część polskich T-72:
http://www.milweb.net/classifieds/large_image.php?ad=50772&cat=1
W tej chwili stoją w Czechach, w magazynach firmy STV group, rozmawiałem dzisiaj z nimi i gdyby ktoś był zainteresowany zakupem, to ceny zaczynają się od 33 000 Euro za egzemplarz określany jako "w złym stanie", do około 50 000 za sztukę w "super stanie".
warewolf
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Przemysł zbrojeniowy