Polowa wyrzutnia rakiet 70 mm

Dyskusje na temat przemysłu obronnego. Nowości producentów, modernizacje, badania rozwojowe i inne.

Postprzez morfeusz34 » 14 lip 2009, o 20:16

A nielepiej odświeżyć stary temat czyli pomniejszoną wyżutnie 122mm (niepamiętam nazwy).
Jak ktoś ma proszę o nazwe i fotke.
morfeusz34
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michael » 14 lip 2009, o 20:32

A nie lepiej dać sobie spokój z takimi zabawkami?
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez lukasz woj » 15 lip 2009, o 15:47

Może ktoś w Bumarze jest fanem Starożytnego Rzymu. :wink:
Faszyści przyszłości będą nazywali siebie antyfaszystami.
Winston Churchill

"c..j, d..a i kamieni kupa" - Bartosz Sienkiewicz sprawozdaje działanie Inwestycji Polskich.
lukasz woj
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez morfeusz34 » 15 lip 2009, o 20:58

:D o juz wiem o co mi chodziło :
[/img]http://www.militarium.net/viewart.php?aid=495
coprawda nie 122mm a 140 no ale cóż niewiem skąd mi się to wzieło???? :lol: [/b]
morfeusz34
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PA-KO » 15 lip 2009, o 21:56

Moim zdaniem chodzi o rozbudowanie systemu „Hydra” o nowe „opcje” Może bardziej w celach marketingowych niż militarnych.
Dawno temu (Gdy zmienił się ustrój) system był mocno promowany w prasie codziennej, wielu nastolatków odniosło wrażenie że bez tego systemu nasza armia jest bezbronna, dzisiaj są dorośli i projektują …
PA-KO
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darknes1990 » 26 lut 2010, o 10:16

Jak, już poruszamy temat bezsensownych projektów , to według mnie zalicza się do niego system Dragon
http://www.znp.wat.edu.pl/doc/2009.06.2 ... Dragon.pdf
strona 13
\"Generał Anders z II korpusu polskiego śmiejąc się powiedział mi, że jeżeli jego wojska dostaną się pomiędzy armię niemiecką, a rosyjską to nie będzie mógł się zdecydować z kim bardziej chce walczyć.\" PATTON
Darknes1990
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gryf001 » 26 lut 2010, o 10:21

Co Do Dragona koncepcja ciekawa a że projekt raczej przesadzony...

Nie widzę nic bezsensownego w lądowej wyrzutni 70mm. Dla sił lekkich jak znalazł. Tyle że zamiast upierać się od razu na pociskach kierowanych zaczął bym od czegoś prostszego, pociski korygowane, niekierowane, za to z różnymi głowicami: termobarczne, kasetowe itp.

Pozdrawiam. Gryf.
gryf001
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Wosiu » 17 mar 2010, o 14:59

[quote=""gryf001""]Co Do Dragona koncepcja ciekawa a że projekt raczej przesadzony...[/quote]

Może nie taki przesadzony na obecne czasy. Niemcy coś podobnego zaprojektowali z 15 lat temu, potem zarzucili to. Uproszczoną wersję kilka lat temu opracowali Chorwaci, zdaje się była doprowadzona do wersji prototypu i do niedawna była (albo jest nadal, piszę z pamięci) oferowana na stronach chorwackiej agencji eksportowej uzbrojenia Agencija Alan.

Nie widzę nic bezsensownego w lądowej wyrzutni 70mm. Dla sił lekkich jak znalazł. Tyle że zamiast upierać się od razu na pociskach kierowanych zaczął bym od czegoś prostszego, pociski korygowane, niekierowane, za to z różnymi głowicami: termobarczne, kasetowe itp.

Pozdrawiam. Gryf.

Jak najbardziej. Ludzie którzy wypowiadają się, że jest to coś bezsensownego, są najwyraźniej ograniczeni w wiedzy i wyobraźni. System artyleryjskich wyrzutni rakietowych kal. 70 mm jest bardzo dobrą alternatywą i uzupełnieniem dla moździerzy kal. 120 mm. Samobieżna czy ciągniona wyrzutnia rakiet kal. 70 mm mających podobny czy nawet większy zasięg od pocisków moździerzowych kal. 120 mm, może wystrzelić 36-40 rakiet w czasie ok 12-16 sekund, w którym to czasie z moździerza 120 mm można wystrzelić 1-3 pocisków maksymalnie (w zależności od rodzaju moździerza i systemu jego ładowania, włączając w to samobieżne moździerze z automatem ładowania).
O tym jak ważna jest taktyka użycia wszelkich systemów artyleryjskich, w tym lekkich, na zasadzie "maksymalna częstotliwość ognia" i "wystrzel i przemieść się", chyba nie muszę tutaj tłumaczyć? A może?

Pierwsze wieloprowadnicowe ciągnione i samobieżne wyrzutnie rakiet kal. 70 mm opracowała brazylijska firma Avibras już wiele lat temu:

http://www.army-technology.com/contract ... s/avibras/

W ostatnich latach ciągnioną wyrzutnie rakiet kal. 70 mm opracowała chorwacka firma Duro Djakovic.

Ostatnią konstrukcję samobieżnej wyrzutni rakiet kal.70 mm w której bazą jest samochód terenowy, opracowano w Korei Południowej (linku nie podaję, piszę z pamięci, niemniej materiały mam w swoim archiwum).

Wydaje się to najbardziej zaawansowany system, w którym oprócz podstawowych pocisków, uwzględnia się również odłamkowe pociski programowalne (tzw. air-burst), mogące być zastosowane np. jako zasłona ogniowa przed nadlatującymi śmigłowcami przeciwnika oraz pociski strzałkowe (flechette), którymi można prowadzić morderczy ogień na wprost w kierunku bliskich pozycji piechoty przeciwnika.

PS. Co do rakiet kal. 70 mm, rakieta rakiecie nierówna. Dobrze, że Polska weszła w posiadanie technologii tych rakiet od Nammo...
Niemniej szkoda, że Polska nie weszła w posiadanie technologii kanadyjskich rakiet kal. 70 mm typu CVR-7...

Dlaczego?

Te rakiety mają dużą większą prędkość początkową.

Zostały do nich opracowane głowice z pociskami kinetycznymi z rdzeniem wolframowym o takiej sile rażenia celów opancerzonych, że spokojnie rakiety wystrzeliwane z samolotów czy śmigłowców mogłyby razić skutecznie górną półsferę wszelkich współczesnych MBT bez dodatkowego opancerzenia (a są dużo tańsze, niż kierowane pociski AT).
Dodatkowo opracowano do nich głowice z tzw. ciężkimi pociskami strzałkowymi (tzw. ciężkie flechette) służącymi do rażenia celów lekko opancerzonych jak BWP , oraz wcześniej wspomniane głowice z lekkimi strzałkami do rażenia piechoty przeciwnika.
Wosiu
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Polowa wyrzutnia rakiet 70 mm

Postprzez Sergente » 14 kwi 2011, o 19:10

Ciekawy patent zaprezentowali rebelianci walczący z Kadafim. Na zdjęciach i filmach pojawiają się pickupy z zamontowaną "pralką" z Mi-24, i to nawet strzelające. Nie wolno latać, to przynajmniej w ten sposób wykorzystuje się wyrzutnie 70 mm. Ciekawe, jak oni tym celują? Chyba że to taka ściema dla prasy: wygląda dość widowiskowo, a pustynia wszystko zniesie.

edit:
Op, pardon! To chyba jednak nie 70 mm. Ale patent na polową wyrzutnię ciekawy.

Posty połączyłem [R. v Gelerth]
Tomasz, karabelę!
Sergente
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Polowa wyrzutnia rakiet 70 mm

Postprzez corran » 14 kwi 2011, o 23:29

Pociski S-5, kaliber wyrzutni to 57mm, widziałem wyrzutnie UB-32 (są i inne).

I nie "z Mi-24" a po prostu standardowy radziecki zasobnik używany na śmigłowcach i samolotach.

Nic nowego, na Bałkanach też tak ich używano.
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Przemysł zbrojeniowy