PPK Corsar

Dyskusje na temat przemysłu obronnego. Nowości producentów, modernizacje, badania rozwojowe i inne.

PPK Corsar

Postprzez Koniu » 13 maja 2007, o 15:04

Witam jakiś czas temu czytalem artykuł o Ukraińskich PPK zaciekawił mnie jeden , mianowicie Corsar ciekawy miedzy innymi dlatego ze wystrzeliwany jest z ramienia i nie posiada jak w innych wyrzutniach tej klasy trójnogu . Czy ma ktoś więcej informacji na jego temat ? czy jest w produkcji , użyciu ? czy może jest to projekt ? Pytam ponieważ naszła mnie pewna myśl odnosnie naszej armii . Każdy wie iż Spike są bardzo drogie a ich liczba niewystarczająca , może warto zerknąć na wschodnie konstrukcje jako uzupełnienie? Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji .
Koniu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 13 maja 2007, o 18:06

Jako uzupełnienie PPK w naszej armi powinniśmy mieć Carla Gustava (już jest przyjęty na uzbrojenie) jako uniwersalne wsparcie na szczeblu drużyna/pluton.
A co do Ukraińskich PPK warto się im przyglądać. Zobaczymy co z niego wyjdzie (jak z całej ichnej zbrojeniówki).
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez morfeusz34 » 13 maja 2007, o 19:39

No bez przesady Carl Gustav byl dobry w latach 80 teraz jeśli juz to jednorazówki
morfeusz34
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 13 maja 2007, o 20:33

Problemem tego granatnika jest ograniczenie kalibru do 84 mm, a zaletą mnogość typów amunicji. Z tego ograniczenia Carla-Gustawa zdali sobie sprawę sami Szwedzi. Pod koniec zimnej wojny zaczęli tworzyć granat nad kalibrowy: nadkalibrowa głowicę wkładało się od przodu, a silnik z tyły od zamka, jednak po 89 r. zaprzestali prac.

Teraz, gdy całe spektrum typów amunicji do RPG-7 oferuje już dwóch producentów: Mesco i Dezament, zagraniczny granatnik wielorazowego użytku to by było marnowanie pieniędzy.

Doświadczenia konfliktów ostatecznie udowodniły wyższość granatników jednostrzałowych, i tutaj świetna propozycją jest Panzerfaust 90, który będzie współ-produkowany w Polsce, a skala tej współpracy zależy oczywiście od decyzji (lub jej braku) naszego MON. Ponoć wolsko wreszcie się przymierza do zakup pierwszej partii, choć budżet na ten rok jest już zamknięty, może w przyszłym lub interwencyjny zakup na potrzeby PKW Afganistan, tak jak kiedyś z amerykańskimi AT-4 (nomen omen 84 mm) dla PKW Irak.

Jeśli o PPK dla WP chodzi, to po pierwsze brakuje na typów dalekiego i krótkiego zasięgu. Krótki, czyli odpowiednik takiego Eryx/Predator/SpikeSR, a od niedawna też serbskiego Bambara. Tutaj Ukraina nie ma nic do zaoferowania, ale co innego daleki zasięg i uzbrojenie śmigłowcowe. Jeśli by była szansa na technologie dla polskiego przemysłu i/lub współprodukcję, uważam za zasadne dołączenie się do projektów ALTA (odpowiednik Spike ER) lub R2/R3.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gryf001 » 13 maja 2007, o 20:52

[quote=""HATAKE""]...może w przyszłym lub interwencyjny zakup na potrzeby PKW Afganistan, tak jak kiedyś z amerykańskimi AT-4 (nomen omen 84 mm) dla PKW Irak.[/quote]

A nie było przypadkiem tak ze to sojusznicy nas podratowali granatnikami AT-4??? Bo jakoś nie wieżę w zakup interwencyjny naszego MONu.
Z większością napisaną powyżej sie zgadzam.
Pozdrawiam. Gryf.
gryf001
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 13 maja 2007, o 20:54

Ja czytałem o zakupie 200 szt.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gryf001 » 13 maja 2007, o 21:11

A co więcej można? Jak? Gdzie? Kiedy? :)
Pozdrawiam. Gryf.
PS: Jak kupili? Bez przetargu, z wolnej reki? A co z procedurą wprowadzająca dany typ do WP. Wcześniej tylko GROM używał, ale ich pomijam.
gryf001
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 13 maja 2007, o 21:15

Panowie temat pocisków AT-4 ciągniemy tu:

http://www.militarium.net/forum/viewtopic.php?t=896
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Koniu » 14 maja 2007, o 00:01

Panowie nie mylmy pojęć miedzy granatnikiem a PPK jest znaczna różnica . Może źle sie wyraziłem i mój post jest nie jasny , mianowicie chodziło mi o to iż w naszym WP występują oprócz SPIKEa same przestarzałe PPK i wiadomo ze nie uda nam sie ich wymienić na spike , dlatego może w ukraińskim przemyśle rakietowym powinniśmy szukać alternatywy . Izraelskie ppk jako bron ultranowoczesną z wykorzystaniem na czołgi klasy T90 a o klasę gorsze ale za to tańsze i liczniejsze na rożnego rodzaju BWP itp ? Może też z czasem dojdzie większy asortyment amunicji .
Co do granatników jestem za nową amunicją do RPG jak widać po Iraku broń jest skuteczna mimo swego wieku .
Koniu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 14 maja 2007, o 08:15

Na BWP'y potencjalnych przeciwników to nawet i nasz RPG-76 komar wystarczy (no może poza BMP-3 od przodu). Pozatym co do Carla Gustava sugerowalem sie przedewszystkim mnogością amunicji nadającej sie do szeroko pojętego wsparcia pododdziału.
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Powrót do Przemysł zbrojeniowy