Offset dla Mesko

Dyskusje na temat przemysłu obronnego. Nowości producentów, modernizacje, badania rozwojowe i inne.

Offset dla Mesko

Postprzez mac76 » 10 sty 2005, o 22:43

Mesko: Projekt offsetowy o wartości 870 mln USD
(PAP, tm/10.01.2005, godz. 16:47)

Norweska firma Nammo przekaże nieodpłatnie Zakładom Mechanicznym Mesko technologie i sfinansuje linie produkcji amunicji. Komitet Offsetowy pozytywnie zaopiniował włączenie tego projektu do projektów offsetowych.

Poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie wiceminister gospodarki Krzysztof Krystowski.

"To bardzo duży projekt, o wartości offsetowej przekraczającej 870 mln USD" - powiedział Krystowski. Dodał, że wartość offsetowa nie jest po prostu wartością nominalną, lecz uwzględnia inne czynniki, takie jak zaawansowanie technologiczne projektu i branży, w jakiej projekt jest realizowany. Strona rządowa nie podaje wartości nominalnej projektu ze względu na tajemnicę handlową.

Wiosną tego roku norweska firma Nammo, Zakłady Mechaniczne Mesko ze Skarżyska Kamiennej i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Bumar mają podpisać umowę handlową w sprawie projektu, co będzie podstawą rozpoczęcia jego realizacji. Projekt ma być realizowany do 2013 r.

Mesko ma produkować nowoczesną amunicję do różnego typu uzbrojenia, m.in. dla samolotu wielozadaniowego F-16, systemów rakietowych do samolotów i śmigłowców oraz dla Kołowego Transportera Opancerzonego (KTO). Projekt ma także objąć utylizację przeterminowanej amunicji.

Zgodnie z projektem, Mesco zapewni rynki dla eksportu produkowanej w Polsce amunicji. Duża część trafi też do polskiej armii.

"Jest to znaczące wydarzenie ze względu na zakres i znaczenie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dzięki temu będziemy mieli własną amunicję do różnego typu uzbrojenia" - powiedział obecny na konferencji minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber. Według niego, w najbliższym czasie nasza armia będzie miała zapotrzebowanie na amunicję wartości 400 mln USD.

Krystowski poinformował również, że w 2004 roku wartość wszystkich zaakceptowanych zobowiązań offsetowych przekroczyła 1 mld USD. W 2003 roku realizacja zobowiązań offsetowych wyniosła 1 mld 145 mln USD.

Według niego, Komitet Offsetowy zaakceptował też w poniedziałek dwa zobowiązania fińskiej firmy Patria na zakupy u polskich producentów o łącznej wartości 20 mln euro. Patria wygrała przetarg na dostawę dla polskiej armii Kołowego Transportera Opancerzonego.

Amerykanie zobowiązali się do zrealizowania offsetu - czyli inwestycji w polską gospodarkę, kompensujących zakup samolotów F- 16 - na kwotę 6,028 mld dolarów. Umowy związane z zakupem przez Polskę 48 samolotów produkowanych przez koncern Lockheed Martin zostały podpisane w kwietniu 2003 roku. Na wypełnienie zobowiązań offsetowych Lockheed Martin ma 10 lat.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
Avatar użytkownika
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4534
Dołączył(a): 5 lis 2004, o 13:15
Lokalizacja: podlasie

Postprzez Lupac » 11 sty 2005, o 13:58

Kurcze wydaje mi się że LM wszystko chce dodać do offsetu, umowa Mesko z Nammo na wspólną produkcję amunicji dla WP podpisana została ok 2002 roku. Na początku skupiono się na amunicji 12,7 i 30 mm.

Chyba że obecna umowa offsetowa obejmuje technologię i urządzenia do produkcji amunicji 20 mm (działko Vulcan) i rakiet niekierowanych 70 mm.
Avatar użytkownika
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 6371
Dołączył(a): 10 lis 2004, o 12:43
Lokalizacja: Bydgoszcz - Elbląg


Powrót do Przemysł zbrojeniowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości