Polska vs Nord Stream

Dyskusje nie związane z zasadniczą tematyką forum Militarium.

Re: Polska vs Nord Stream

Postprzez welder » 9 lut 2019, o 12:44

jurek5551 napisał(a):Twoje rozumowanie jest takie rosyjsko-niemieckie że nie jestem pewien w czyjej grasz drużynie. Dlaczego mielibyśmy nie podpisać korzystnej dla nas umowy na tranzyt? To kwestia negocjacji a nie zmuszania nas bo "coś tam". Umowa taka jest polityczna i w drugiej kolejności finansowa i jak widać już zaczynają się naciski w których świadomie bądź nie uczestniczysz.

Niedawno pisałeś o wzmocnieniu Polskiej pozycji, teraz zmieniasz ton wypowiedzi.Realia są takie,że powinniśmy jak najszybciej siadać z Gazpromem do stołu.Bo im bliżej uruchomienia ''Nord 2'' tym nasza pozycja słabnie

Tak odnośnie ''drużyn i nacisków'' możesz pisać nawet że robię na Łubiance, przyzwyczaiłem się do szufladkowania.Starczy że będziesz pisał o rzeczach realistycznych ;)
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 9 lut 2019, o 13:08

Tranzyt przez Polskę i tak umrze po skończeniu NS2 a z naszego punktu widzenia to niewielka różnica czy będzie to w 2020 czy 2021. W tej chwili to Gazprom chce ją przedłużyć prawdopodobnie z powodu opóźnienia budowy. Czy chcą i czy taki rzeczywiście jest powód? Nie wiem, to moje przypuszczenia. Trzeba by wiedzieć kto i dlaczego poprzednią umowę podpisał akurat do 2019, czy my tak chcieliśmy czy Rosjanie i jaki ma to związek z pierwotnie planowanym harmonogramem NS2. Ja tego nie śledziłem wiec nie wiem ale wnioski mogą być ciekawe. Zarzucają nam że nie chcemy nowej umowy na tranzyt a przecież wiele lat temu rozpoczęli budowę która ma ten tranzyt zlikwidować. To o co tu biega? Myślę że tranzyt jest im potrzebny dłużej niż myśleli i tu jest miejsce na podpisanie nowej bardziej korzystnej dla nas umowy. I stąd ten krzyk, bo ta umowa byłaby mniej korzystna dla nich.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 9 lut 2019, o 13:31

jurek5551 napisał(a): To o co tu biega? Myślę że tranzyt jest im potrzebny dłużej niż myśleli i tu jest miejsce na podpisanie nowej bardziej korzystnej dla nas umowy. I stąd ten krzyk, bo ta umowa byłaby mniej korzystna dla nich.

Rurę podwodną i ziemną popsuć jest tak samo łatwo tylko którąś z nich naprawić jakby trudniej...

Na wszelki słuczaj tylko tyle.

Skoro oni dają pieniądze a my wstaliśmy z kolan to co szkodzi się dogadać? Tak czy tak Ukraina dostanie od nas ruski gaz pytanie tylko ile on zrobi do tego czasu kilometrów ::)
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 13 lut 2019, o 07:03

duszek napisał(a): Tak czy tak Ukraina dostanie od nas ruski gaz pytanie tylko ile on zrobi do tego czasu kilometrów ::)

Narazie dostają niemiecki, a nie robi nawet centymetra :)
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 27 lut 2019, o 14:12

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ameryk ... ne/z0q2k98

Coś mi się zdaje że zapomniano o rurze ;)
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 4 mar 2019, o 14:40

A coś tam pisze że rury nie będzie? Skąd ten pomysł? Coś mi się zdaje że siejecie dezinformację Towarzyszu.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 4 mar 2019, o 21:57

jurek5551 napisał(a):A coś tam pisze że rury nie będzie? Skąd ten pomysł? Coś mi się zdaje że siejecie dezinformację Towarzyszu.

Nie pisze, ale znamy parametry rury, jej możliwości przesyłowe i ilość gazu który będziemy musieli zakupić.Jeżeli traktujemy poważnie projekt, to trochę dziwne że nie wspomina się o nim przy takiej okazji. A rzecz jest pierwszoplanowa, bo ogranicza on do minimum nasze pole manewru do większych zakupów LNG.Gazu było by po prostu za dużo, nawet przy całkowitej rezygnacji z gazu rosyjskiego.Także mam prawo sadzić, że projekt tej rury będzie szedł swoim tempem.Tak jak przez ostatnie 21 lat :)
Mam nadzieje że zaspokoiłem ciekawość towarzysza
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 24 kwi 2019, o 19:16

Jeżeli interesujecie się tak dogłębnie tematem, towarzyszu, że znacie parametry Baltic Pipe, to dziwnym jest, że jakoś nie wspominacie o dwóch istotnych faktach:
- Plany PGNiG obejmują m.in. odsprzedaż gazu klientom na wschód i południe od Polski.
- Zużycie gazu PL rośnie znacznie szybciej, niż przewidywały prognozy, więc zmartwieniem jest, że powstały system obsłuży raptem nasze zapotrzebowanie, a na handel niewiele zostanie. Stąd szybka rozbudowa gazoportu i pomysły na kolejny w Zatoce Gdańskiej.

Musicie się towarzyszu bardziej starać.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kompleks moderatora » 24 kwi 2019, o 23:10

Ja tylko mam nadzieję, że my ten gaz naszym przyjaciołom zza Buga będziemy sprzedawać a nie dawać na złość Niedźwiedziowi.
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 25 kwi 2019, o 00:17

jasiol napisał(a):Jeżeli interesujecie się tak dogłębnie tematem, towarzyszu, że znacie parametry Baltic Pipe, to dziwnym jest, że jakoś nie wspominacie o dwóch istotnych faktach:
- Plany PGNiG obejmują m.in. odsprzedaż gazu klientom na wschód i południe od Polski.
- Zużycie gazu PL rośnie znacznie szybciej, niż przewidywały prognozy, więc zmartwieniem jest, że powstały system obsłuży raptem nasze zapotrzebowanie, a na handel niewiele zostanie. Stąd szybka rozbudowa gazoportu i pomysły na kolejny w Zatoce Gdańskiej.

Musicie się towarzyszu bardziej starać.
A skąd się weźmie ów gaz który ma być wtłaczany do owej "Pipe" i odsprzedawany później bezpipowcom?
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 25 kwi 2019, o 07:54

A z Ros....znaczy z Nienmiec ;)
Tak rewers niemieckiego gazu będzie naszym zabezpieczeniem przed szantażem niedźwiedzia
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzy65siek » 25 kwi 2019, o 08:11

a nie jest tak, że do Baltic Pipe ma trafiać gaz wydobywany przez PGNiG na Szelfie Norweskim? Już od jakiegoś czasu mają tam koncesje wydobywcze?

Chyba, że to był jakiś sarkazm, którego nie zrozumiałem.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kompleks moderatora » 25 kwi 2019, o 08:49

No po to jest budowany. PGNiG chce ze swoich koncesji na szelfie wydobywać coś koło 3 mld m3 i między innymi to wydobycie będzie tłoczone Baltic Pipe do Polski.
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 25 kwi 2019, o 14:03

kompleks moderatora napisał(a):Ja tylko mam nadzieję, że my ten gaz naszym przyjaciołom zza Buga będziemy sprzedawać a nie dawać na złość Niedźwiedziowi.

Wszystkie kontrakty PGNiG na gaz na UKR były przedpłacone i przyniosły zyski. Tak wynika z deklaracji ważnych szych (nie pomnę - prezesa PGNiG czy ME).

Pismak"[/quote]A skąd się weźmie ów gaz który ma być wtłaczany do owej "Pipe" i odsprzedawany później bezpipowcom?[/quote]
Złoża norweskie? BalticPipe ma być podłączona do systemu duńskiego, który z kolei jest podłączony do rury idącej od wybrzeży Norwegi na południe. Trzeba trochę poprawić parametry podłączenia, aby można było tłoczyć dużo więcej gazu, ale to jest uwzględnione w projekcie. Znaczy się można będzie ściągać gaz wydobywany przez PGNiG, ale będzie można też kupić od kogobądź na szelfie.

[quote="duszek napisał(a):
A z Ros....znaczy z Nienmiec ;)
Tak rewers niemieckiego gazu będzie naszym zabezpieczeniem przed szantażem niedźwiedzia

Na razie tak to wygląda i tak sobie wyobrażają europejczycy niemieccy "sensowność "przedwsięzięcia biznesowego". Bez dużego rewersu do Europy Wschodniej, NS2 nie ma nawet sensu politycznego, o zrobieniu na nim interesu nie wspominając. I dlatego rosyjskie trolle dostają takiego szału.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 25 kwi 2019, o 14:45

krzy65siek napisał(a):a nie jest tak, że do Baltic Pipe ma trafiać gaz wydobywany przez PGNiG na Szelfie Norweskim? Już od jakiegoś czasu mają tam koncesje wydobywcze?

Chyba, że to był jakiś sarkazm, którego nie zrozumiałem.

Pozdrawiam
Krzysiek

Nie był to sarkazm tylko powżne pytanie. Z tego co wiem to PGING wydobywa rocznie 0.5 mld m3 gazu (w ostatnim roku wydobycie spadło poniżej 0.4 m3) a nowe pola wydobywcze które mają mają zapewnić według nich podwojenie wydobycia w ciągu kilku lat czyli do poziomu ok 1 mld m3. A pytanie jest poważne bo według ministerstwa Norweskiego (Oljedirektoratet)wydobycie ma utrzymać się na poziomie 220 mld m3 kilka lat a później systematycznie spadać i Norwegowie przewidują je na poziomie ok 210 mld m3 w okolicy 2030- nakłady inwestycyjne w przemysł wydobywczy spadają w Norwegii od wielu lat o ok 10% w skali roku- co oznacza że nie ma "nowych" pól gazonośnych na poziomie pozwalającym utrzymać poziom inwestycji. Kontrakt przewiduje że obłożenie rury będzie na poziomie poniżej 50% możliwości a pozostały gaz trzeba będzie kupić na wolnym rynku na którym będzie go co raz mniej. Inne rury tłoczą cały gaz jaki jest dostępny a przy spadku wydobycia będzie trzeba z nimi po prostu konkurować czyli mówiąc kolokwialnie podkupywać. Znamienne jest że Norweski Statoil nie zechciał uczestniczyć jako strona w projekcie Baltic Pipe. Dlatego poważnie pytam skąd będzie gaz do rury.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kantyna / Offtopic