Pytanie o jedną fotografię

Dyskusje nie związane z zasadniczą tematyką forum Militarium.

Pytanie o jedną fotografię

Postprzez yeti951 » 10 kwi 2018, o 21:18

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztandar_Zwyci%C4%99stwa

To jest radziecki sztandar zwycięstwa czyli sztandar zawieszony nad Reichstagiem. Rosjanie używają go m in tutaj :

https://www.youtube.com/watch?v=tLzj_PrN8SM

A to jest fotografia z zawieszenia sztandaru.

https://rarehistoricalphotos.com/soviet ... rlin-1945/

Zdjęcie nieretuszowane, "dwuzegarkowe". To nie jest ten sztandar. Jest inny, większy, bez napisów. Ktoś może to wyjaśnić? Będę wdzięczny.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1179
Dołączył(a): 29 kwi 2014, o 09:40

Re: Pytanie o jedną fotografię

Postprzez Szeryf » 10 kwi 2018, o 23:22

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jewgienij_Cha%C5%82diej

Sławę Chałdiejowi przyniosła fotografia, którą wykonał w maju 1945 w znajdującym się w przededniu kapitulacji Berlinie. Zdjęcie przedstawia moment umieszczania radzieckiego sztandaru na budynku Reichstagu. Fotografia była inscenizowana. Faktycznie flagę zatknął 23-letni żołnierz radziecki Michaił Minin 30 kwietnia 1945 r. około godziny 22.40. Następnie została ona zdjęta przez grupę niemieckich bojowników po krótkotrwałym odbiciu Reichstagu. Chałdiej wzorując się na zdjęciu amerykańskiego fotografa Joe Rosenthala, przedstawiającym moment zatknięcia flagi przez amerykańskich żołnierzy na wyspie Iwo Jima, zorganizował niewielką grupę żołnierzy. Sztandar umieścili 2 maja 1945 Gruzin Meliton Kantaria i Rosjanin Michaił Jegorow.
Autor wykonał całą serię inscenizowanych zdjęć. To, które przeszło do historii, zostało zamieszczone przez tygodnik Ogoniok. Fotografia nie oparła się cenzurze. Sam autor w celu pogłębienia dramaturgii dodał dymy nad płonącym Berlinem, natomiast radziecka cenzura usunęła zegarek z ręki radzieckiego żołnierza wzniesionej w geście triumfu. Zegarek na drugiej ręce pozostał - ingerencja miała na celu uniknięcie śladów rabunkowej działalności Armii Czerwonej w zrujnowanym Berlinie. Chałdiej, aby zdobyć odpowiednią flagę do zdjęcia, udał się po nią samolotem do Moskwy[1].
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 693
Dołączył(a): 25 sty 2016, o 15:15

Re: Pytanie o jedną fotografię

Postprzez yeti951 » 11 kwi 2018, o 05:58

To nie tłumaczy faktu że to nie ten sam sztandar. To że zdjęcie było ustawione to wiadomo. Specjalnie na tą okoliczność sztandar przywieziono z Moskwy, zrobiono zdjęcie i odwieziono do Moskwy gdzie stał się narodową relikwią. Sztandar pokazywany na paradach jest inny co widać. Moje pytanie brzmi - skąd on się wziął i kiedy wisiał na Reichstagu. Trudno mi uwierzyć że jest to sztandar zatknięty w nocy 30 kwietnia bo Niemcy jak go potem zdjęli to raczej nie złożyli w kostkę i nie oddali Rosjanom. No chyba że to jest tylko kopia a oryginał przepadł.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1179
Dołączył(a): 29 kwi 2014, o 09:40

Re: Pytanie o jedną fotografię

Postprzez Voli500 » 15 kwi 2018, o 18:15

Sztandar noszony na paradach to oczywiście kopia użytkowa (zresztą napisy na niej są tak nieskazitelnie białe, że to aż daje po oczach i nie da się tego wziąć za przedmiot kilkudziesięcioletni). Oryginalne (i oficjalne) "znamię pabiedy" leży sobie w dobrze strzeżonej, zamykanej i klimatyzowanej gablocie muzealnej, i normalnie nie jest nawet dostępne dla zwiedzających (ci też oglądają kopię).
Zresztą jak inaczej? Po kilkudziesięciu latach noszenia na paradach w słońcu, deszczu, po latach szarpania wiatrem i zwykłego starzenia się materiału z oryginału zostałby wyblakły strzęp.

Abstrahując już od tego ze zdjęcia, to tak naprawdę nie wiadomo kto był pierwszy. Bardzo prawdopodobna (ale wcale nie pewna) jest wersja podana przez Szeryfa.
Było kilka oficjalnych (przysłanych z Moskwy) sztandarów, było też kilka oficjalnie przygotowanych lokalnie, przez dowództwa armii, dywizji etc. Utworzono kilka specjalnych grup szturmowych, których zadaniem było wdarcie się na dach i zawieszenie sztandaru. Było wreszcie całe mnóstwo sztandarów improwizowanych, robionych przez samych żołnierzy, z tego, co było pod ręką - czasami z przygodnie znalezionych poszew na poduszki (ot czerwony materiał).
Zanim zawieszono oficjałkę, było sporo takich wieszanych na ścianach, zestrzeliwanych, zrywanych przez Niemców lub wiatr etc.
Ciekawostka - oficjalnie uznany sztandar i oficjalnie uznani zawieszacze zostali wybrani i odznaczeni przez samego Żukowa, Ci co mieli czelność twierdzić, że byli szybsi... rozmawiali sobie potem ze Smierszem... taka straszna, ale jakże wymowna prawda.
Sam oficjalny sztandar dekorowano potem kolejnymi napisami więc jego wygląd się zmieniał.
Wszystko co napisałem, napisałem z pamięci, ale odsyłam do programu Zwiezdy (był swego czasu na YT) dot. wyłącznie tej historii. Poszperam i jeśli znajdę to podlinkuję.

Edyta:
znalazłem w/w materiał zwiezdy:
https://www.youtube.com/watch?v=_zJOfg9ZTLQ
znalazłem też podobny materiał, z Rosija24 - tego jednak nie ogladałem:
https://www.youtube.com/watch?v=naJvykC9OUI
Jako cywil hobbysta mam przywilej pozwalania sobie na sentymenty, gdy więc znikną ostatnie, noszące szachownicę "29" Miga i "24" Mila będę ryczał jak bóbr za ich prezencją, skwapliwie przemilczając fakt, że upływ czasu jest nieubłagany
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 444
Dołączył(a): 4 mar 2015, o 22:57

Re: Pytanie o jedną fotografię

Postprzez yeti951 » 18 kwi 2018, o 17:44

Dzięki. To tylko trochę wyjaśnia ale choć ktoś się postarał. pzdr.
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1179
Dołączył(a): 29 kwi 2014, o 09:40


Powrót do Kantyna / Offtopic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości