Jacek Bartosiak - polski Mackinder?

Dyskusje nie związane z zasadniczą tematyką forum Militarium.

Re: Jacek Bartosiak - polski Mackinder?

Postprzez Pismak » 30 gru 2017, o 01:43

Sulima napisał(a):Słyszalem, ale słyszalem też o zgrajach Tomahawkow, Jassmow, i tym podobnego ustrojstwa zdolego zrobic z opl miazgę.
Poza tym nie mowimy tutaj o ataku w głąb Rosji, tylko o obronie RP.
Podczas Pustynnej Burzy, Saddam mial calkiem nowoczesną opl jak na tamte czasy, robioną chyba przez Francuzów, ale Amerykanie weszli jak w masło,
zdaje sie nie tracąc ani jednego samolotu od ognia opl.

Ja też słyszałem i o tym jak owe zgraje tomahawków MIESIĄCAMI musiały rozbrajać tak wybitnie mocarstwowo urzutowane w głąb, nowoczesne i systemowe armie jak iracka czy jugosłowiańska. Po pierwsze nie wystarczy mieć. Musisz mieć jeszcze możliwość projekcji na danym teatrze działań wojennych. Gdyby USA zdołało w ciągu pół roku przerzucić do Europy i zapewnić logistykę do skutecznego działania choćby połowie z tych samolotów to byłby oszałamiający sukces organizacyjny. ;D Na szybko tj w ciągu pierwszych miesięcy Europa może liczyć na grupy lotniskowcowe i kilka setek maszyn najwyższej gotowości (choć nie wiem jak tam z zapleczem bo ulotek by nie zrzucały)- I to tylko jeśli konflikt przybrałby rozmiar pełnoskalowej wojny. W wypadku poszturchiwań nadbałtyckich to będzie to co w Europie plus grupa lotniskowca i pewnie ze 2 eskadry F-22 przerzucone na kontynent. FR z tych a nie innych uwarunkowań- tak finansowych jak i urazów historycznych przyświeca zupełnie odmienna filozofia. Która jest najsłuszniejsiejsza? Nie dowiemy się dopóki owe mocarstwa nie chwycą się za łby na poważnie. Przecież w takiej symulacji nie można rozważać liczby maszyn w oderwaniu od setki innych czynników tak natury militarnej ale i geograficznej czy politycznej. Na moje oko FR nie jest w stanie wygrać żadnego rozsądnego scenariusza wojny pełnoskalowej- ale nie jest też na dzisiaj w stanie przegrać takiego konfliktu. Całe clou tkwi w tym żeby bawiąc się w przepychanki na temat kto kogo i czym nie stracić z uwagi faktu że siły zbrojne FR mają pełnić zupełnie inną funkcję niż marsz za Pireneje i w tym kierunku FR pod rządami Putina poczyniła naprawdę milowe postępy. Kilka lat temu napisałem że widać progres jeśli spojrzeć na działania FR od I wojny czeczeńskiej przez kolejne i Gruzję. Teraz doszła jeszcze Ukraina i Syria. Szeregując te wydarzenia widać wyraźnie że klika Putina zdołała zmienić mentalność myślenia wojskowych. Już nie działają metodami pamiętającymi Stalina i sama wola polityczna nie jest tym syfem skażona. Nie wiem jak głęboko i jak szeroko sięga ta zmiana ale szczególnie Syria dała im nie tylko doświadczenie ale i świadomość że działając rozsądnie i sprytnie są w stanie rozgrywać dużo silniejszych od siebie (albo nie mniej silnych ale zaślepionych własnym sekciarskim podejściem do polityki).
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 30 gru 2017, o 12:28

Problem tylko w tym że FR wie że nie ma szans w pełnej konwencjonalnej wojnie z NATO.
Dlatego dopuszcza oficjalnie w swej doktrynie użycie tbn w razie takiego konfliktu.
W związku z tym żadne z państw NATO nie może liczyć nato ;) że taka wojnie nie przerodzi się w wojnę jądrową wie to także USA w związku z tym nigdy nie pozwoli sobie nato by dyslokować gro swego potencjału w zasięg rosyjskiej tbn.
Taki pat jest...polski Mackinder powinien to wiedzieć
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dawo » 30 gru 2017, o 14:18

duszek napisał(a):Problem tylko w tym że FR wie że nie ma szans w pełnej konwencjonalnej wojnie z NATO.

Skąd ta pewność ? USA w Europie jest słabe, przerzut odpowiedniej ilości sprzętu skomplikowany...

Jaka pewność jak w wypadku otwartego konfliktu zachowa się NATO ?

Rosja to jedno Państwo, jedna decyzja. Zanim NATO zareaguje, może być być po wojnie.
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Człowiek Krzak » 30 gru 2017, o 14:46

Podczas Pustynnej Burzy, Saddam mial calkiem nowoczesną opl jak na tamte czasy

30 letnie, jednokanałowe Newy i Dźwiny oraz 20 letnie Kuby (poza Dźwinami to zasięg max 25 km), to nie była nowoczesna OPL.
zdaje sie nie tracąc ani jednego samolotu od ognia opl.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... ietnam_War
Człowiek Krzak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dawo » 30 gru 2017, o 15:16

Jak to się ma do ilości godzin spędzonych na prowadzeniu misji bojowych lotnictwa USA, użytego uzbrojenia i zniszczonych celów ?

Myślę, że uzyskali dobry wynik.
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Człowiek Krzak » 30 gru 2017, o 17:34

Na tle działań i liczebności lotnictwa USA jest to tyle co nic. Ale patrząc na mierne możliwości irackie w obronie plot i przewagę informacyjno-technologiczną USA, większej liczby zestrzeleń Irakijczycy uzyskać raczej nie mogli.
Człowiek Krzak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez marcinzzz » 3 mar 2018, o 14:39

nowy extra wykład, uczta dla intelektu O0

https://www.youtube.com/watch?v=82O2cMmkuWU
marcinzzz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 3 mar 2018, o 19:29

Ten koleś to szarlatan i lobbysta...serio "uczta" :)
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sulima » 6 mar 2018, o 15:21

Ah ten Bartosiak... o ile mowi sie ze generalowie szykuja sie do poprzedniej wojny, to Bartosiak szykuje sie do wojny ktora byla 100, 200, czy 500 lat temu...
Te wszystkie "Bramy smolenskie" itp. itd. Sluchajac go ma sie wrazenie ze zyjemy w czasach Stefana Batorego i Iwana Groznego.
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kompleks moderatora » 6 mar 2018, o 21:15

Robimy mu psikusa i budujemy pływające BWPy, które przedrą się przez bagna Polesia. I cały misterny plan Mackindera w gwizdu. :)
"Baba bez bolca dostaje pierdo*ca"
śp. profesor Władysław Bartoszewski
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez daoloth » 7 mar 2018, o 21:18

Mackinder był pionierem geopolityki. Pionierzy dziedzin mają to do siebie że z reguły szybko wykazuje sie im że jest dokładnie odwrotnie niż myśleli. Cytować Mackindera dziś dosłownie to głupota.

Bartosiak ma ewidentnie chrapkę na bycie pionierem geopolityki. Nie doczytał jednak co to znaczy być pionierem. Chce być za wszelką cenę pierwszy i się mylić,ale być zapamiętanym a nie być drugim i poprawiać błędy pierwszego.
daoloth
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez marcinzzz » 10 mar 2018, o 18:25

Z całym szacunkiem, ale już Was widzę w takiej debacie z Bartosiakiem, pewnie byście też mądrości wylali, starczyło by ich na 5 minut wykładu :)) Jak to szło, kury szczać prowadzać a nie Bartosiaka recenzować :-X
marcinzzz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 10 mar 2018, o 19:03

Juz widzę jak ciśnie mi że" łatwiej atakować z Mazur OK niż na odwrót"..KUROPATWA za 30 sekund go bym zaorał..jakbym wstał z podłogi bo pewnie bym padł ze śmiechu...
To że pięknie gada nie oznacza ze ma pojecie o temacie..jego poziom abstrakcji i "statystyki gierkowojennych mrzonek fundacji Potomak" to mogą słuchać Kozieje bo im każą albo im każą i płacą.. C:-)
Nie mówię ze wszystko mówi źle..jednak gdy zaczyna wchodzić w szczegóły wojskowe to sorry...niech opowiada o "bramie", "strefie zgniotu"..ale wtedy lepiej niech się na likwidatora do PZU najmie.
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez marcinzzz » 18 mar 2018, o 19:04

marcinzzz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Daniel123 » 20 mar 2018, o 01:13

Witam szanownych forumowiczów,

Natrafiłem na ten temat poszukując informacji o dr Bartosiaku, który dotychczas jawił mi się jako osoba wiarygodna i bezstronna, ekspert od geopolityki, którego spojrzenie otworzyło mi rozum na wiele kwestii dziejących się na świecie.

Recenzje wśród Was ma nienajlepsze, by nie użyć mocniejszych słów.

Zadam więc proste pytanie - czy jest w polskiej przestrzeni publicznej ekspert, którego warto słuchać i którego opinie ulokowane są w faktach? Celowo zależy mi tutaj na formie audio/video (dźwiękowej), ponieważ słucham tego podczas pokonywania samochodem naszych pięknych dróg.

Ważna uwaga - zależy mi na spojrzeniu ogólnym, przystępnym dla słuchacza, dla którego geopolityka i militaria nie leżą w głównej sferze zainteresowań, stąd niekoniecznie interesuje mnie szczegółowe rozwodzenie się nad systemami używanymi przez czołgi Rosji, USA, Chin etc.

Rzucił mi się w oczy również dr Sykulski? Warto słuchać?

Pozdrawiam ;)
Daniel123
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kantyna / Offtopic