Jacek Bartosiak - polski Mackinder?

Dyskusje nie związane z zasadniczą tematyką forum Militarium.

Jacek Bartosiak - polski Mackinder?

Postprzez obiekt172 » 28 cze 2017, o 20:21

Jako, że
marcinzzz napisał(a):bardzo ciekawa debata, Jacek Bartosiak genialny...

https://www.youtube.com/watch?v=7l6VCljuveQ
Bartosiak otworzył w Polsce geopolitykę i wprowadził nawet w dyskusję z takim betonem jak na tej konferencji nową jakość
Możesz go nie doceniać ale nie masz ułamka jego wiedzy

A jednocześnie
urbanoid napisał(a):O geopolityce to nie tutaj.

Postanowiłem założyć temat w którym postrzelamy sobie do naszego "internetowego guru"- oczywiśice uzywając jego amunicji - czyli jego wypowiedzi...
Na pocżatek kilka ślów na temat materiału od marcinazzz

Pomijając już kilka prawd objawionych - jak Rola północnej części Atlantyku i m. Północnego podczas Zimnej Wojny (Kto czytał Czerwony Sztorm to to wiedział - hue hue hue), czy tego że Bałtyk jest morzem wyłączonym z działań szczególnie dużych flot (pokaż mi kiedy ostatnio ktokolwiek cokolwiek tu zdziałał)

to podobają mi się takie tezy jak przewaga armii UA nad PL - cżyby ktoś im dał 50 nowoczesnych WS aby choć trochę odbudować lotnictwo którego nie ma? Czy czołgi już widza w nocy?
Nie mówiąc już o tym że przestano kraść, chlać i że Ukrainiec w kamaszach wie po co i dlaczego ma walczyć?

Ciekawe jak S300 i S400 mogą wyłączyć port w Katowicach i Krakowie z obsługi cargo i transportu żołnierzy np. dla brygady zmech która zmagazynowano stacjonowałaby w Żaganiu.

Zabawne jest to że Bartosiak wzdryga sie przed atakowanie terenu Krolewca - bo to eksaluje. Słusznie tyle że Rosja jak chce to i tak bedzie eskalowała - nie będziemy prowokować? To sama stworzy prowokacja, sama sie ostrzela. Ma w tym długie tradycje.
Dlatego tez nie ma się o to bać - jak i o przesmyk Suwalski który jest bólem d. Tallina i Rygi a nie naszym

My natomiast w ramach ergonomii sił - musimy szybko wyrzucić poza nawias z militarnych kalkulacji obwód - bo to skraca front i luzuje dużo sil na drugi front - białoruski bądź ukraiński...
Łatwiej jest bowiem wyłączyć pomocniczy front o zapleczu w kwadracie 200x100 km niż pobić siły główne z zasadniczego Frontu jednocześnie sparować uderzenia z pomocniczego odcinka królewieckiego...

Powiedzcie też gdzie tu jest konsekwencja doktora - skoro w innym materiale
https://www.youtube.com/watch?v=YP-rMNPMc-c
Marzy o tomahawkach na Piotrograd.
To w końcu jak jest - w Krolewiec z Homara nie wolno - bo nukem oberwać można, a z Tomahawka w Moskwę to już wolno.

Morze bałtyckie jest wyłączone i nie da się w nim działać bo dwa AD, a jednocześnie jest bardzo ważne wręcz strategiczne.
To co US NAVY nie może tu jakieś OP przysłać?

No i na koniec - skoro nawet Bartosiak widzi, że Rosji lepiej uderzyć na Warszawe niż robić tourne po Bałtach - bo to tylko zawczasu zaalarmuje nas i ew. innych zainteresowanych to po co sie martwi o Bałtów i przesmyk Suwalski - to przeca nie nasz problem.
Dla nas korzystnie jest by to u Bałtów była stała obecność - bo siły NATO będą w butelce która wciągu kilku h stanie sie kotłem.
A drugiej Dunkierki nie będzie.
Więc prawdopodobieństwo że wezmą się poważnie do wojny jest większe - w końcu będą musieli przed społeczeństwem pomścić tych kilkuset żołnierzy których stracą w pierwszych minutach...

W końcu to nie żołnierz polski pierwszy zacznie ginąć podczas wielkiej wojny.
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Jacek Bartosiak - polski Mackinder?

Postprzez Sulima » 5 lip 2017, o 22:49

Wysłuchałem może ze 2-3 wystąpień pana Bartosiaka w internecie, może i mówi ciekawie, może i z częścią kwestii
zgodzić się można, ale że nie wspomniał w tych wykładach(które słyszałem), podczas których przekonywał, że czyniąc pewne inwestycje w armię
jesteśmy z Rosją w stanie samodzielnie wygrać, że Rosja jest mocarstwem atomowym, a my nie, to trochę dziwne.
Sulima
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 6 lip 2017, o 11:42

Głuchy jesteś - bo wspomina o tym...

Dlatego baja o antyrakietach
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 10 lip 2017, o 22:15

Lubię go, sporo naświetla.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez oskarm » 11 lip 2017, o 13:31

Z drugiej strony w jego tekstach pojawia sie sporo glupotek. Wyglada na to, ze w wielu tematach technicznych jego wiedza jest "sloganowa", a to wplywa na postrzeganie calosci.
oskarm
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 11 lip 2017, o 19:12

Bo jego wiedza jest sloganowa.
Rzuca wymyślonymi przez innych sloganami - jako tezy i snuje rozważania na przyszłość, również w postaci haseł,.
A jak się spytać o szczegóły to tylko potrafi zasłonić się niepewnością przyszłości.
to bujać o tym co za 20-30 lat to może ale o tym co w międzyczasie już nie?

Ale gawiedź go lubi - to fakt
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 25 gru 2017, o 15:58

marcinzzz napisał(a):Kenialny wykład z naciskiem na temat wątku... Jacek Bartosiak powinien częściej naszych przyszłych dowódców uświadamiać...

https://www.youtube.com/watch?v=-ElrHch13ow

Cóż oglądając wykład robiłem na bieżąco notatki (Stąd treść jest skrótowym "uproszczeniem")
Wygląda to chaotycznie (ale tak jest zgodnie z chronologią) - dla ułatwienie pokolorowałem tematycznie

Wnioski? - na razie niech każdy wyciągnie sam...

1. Bałtyk zamkną Rosjanie
Cóż to Duńczycy mają klucz do bram Bałtyku, a Szwedzi niezatapialny lotniskowiec w jego centralnej części

2. Polska + Bałtowie samotni na początku wojny
Jak będą samotni na początku to dokończą ją samotni

3. Rosja podważa gwarancje USA - to oczywiste, w sytuacji gdy mamy rywalizacje o wpływy.

4. Suwałki Gap - problem PL - absorbują SZ RP, odciągając od kierunku Brześć - Warszawa
Problem przesmyku to problem naszych sojuszników. Oni z chęcią przerzuciliby ten problem na nas.
Ale to nie nasz problem...

5. Białoruś - teren wybitnie czołgowy?
A ja myślałem że to Ukraina jest tym terenem...

6. Niepodległa Ukraina wiąże znaczne siły FR
Tak, czym? Bo przecież nie swoim potencjałem militarnym
Te rosyjskie armie po osiągnięciu stanów osobowych i gotowości to w ile zajmą Ukrainę - 7 - 14 dni?

7. Musimy patrzyć na "przedpole" nie ograniczać się do terytorium RP

Najpierw to musimy oderwać się od "zabawy w międzynarodową politykę" (Patrz co robią nasi w Kuwejcie czy w Rumunii)

8. Ukraina - armia liczniejsza i się zbroi
Zbroi? Chyba odtwarza - po lekcjach otrzymanych od "traktorzystów z republik ludowych"
Ile to nowoczesnych systemów ppanc pozyskały SZ UA?
A artylerii? A lotnictwa?

9. Rosja załamie architekturę bezpieczeństwa - zajmując część Łotwy? (Przygraniczna Łatgalia z mniejszością rosyjska)
Domniemane żądania eksterytorialnej linii kolejowej / autostrady do Kaliningradu - skąd my to znamy?
Ktoś tu nas nie chce łapać słuchaczy "na sentymenty"

10. Hiuma i Sarema - wyspy które FR potencjalnie chce zająć - gdyby brać się za poważnie do obrony Bałów to tam właśnie
trzymałbym baterie Patriot oraz M270 z ATACMS oraz ew. systemy przeciwokrętowe (tworząc jeden z bąbli antydostępowych )
No ale póki co jest co jest...

11. 36:50 Rosyjskie systemy antydostępowe wyłączą Szwecję, PL i NATO
To po co czołgi skoro są tak skuteczne?
To nie takie proste - pomijając to, że my (NATO) możemy zrobić to samo względem Kaliningradu
(Otoczyć bąblem systemów antydostępowych)

12. schemat z 37:15 i kocioł zrobiony 16 DZ - temat nienowy, na forum pojawiał się kilka razy, w kontekście dyskusji o domniemanym rajdzie z Brześcia "prosto na Warszawę"

13. 43:30 - główny kierunek - białoruski - jako miejsce do prowadzenia szybkich operacji na dużym obszarze (jak Bagration)
Miło ale teraz jakby sytuacja jakby inna,
My nie mamy "jak" wejść prewencyjnie na Białoruś
A FR a i owszem - zawsze jawnie, półjawnie czy niejawnie może być w Brześciu...

14. Celne rażenie na dystans - mniejsza koncentracja wojsk
- manewr (rola artylerii)
Cóż zaobserwowano to już w latach 80tych (Stąd min radzieckie eksperymenty z układem brygada- korpus - jako odpowiedź na air-land-battle)

15. Polska sworzniem - wschodniej flanki - no i tu mamy odpowiedz dlaczego atak "w pierwszej kolejności" na Bałtów jest nieopłacalny. (Dlaczego tak późno - nie można było w pierwszym zdaniu - zamiast się rozwodzić?)
Nawet jeśli NATO wystawi znaczne siły w ramach wysuniętej obecności to lepiej uderzyć i "pokonać" PL i wygrać "gratisem" Bałtów (wraz z uwięzionymi wojskami NATO)
Niż uderzać w Bałtów i ostrzec Warszawę...

16. 48:00 Ukraina - największa relokacja wojsk po II WŚ
Żart? - Nie wycofanie Armii Radzieckiej przypadkiem?

17. WP musi być liczniejsza - pomijając to, iż irytuje mnie nazywanie WP "armią polską" to analityk powinien rozumieć, że zwiększenie ilości przełoży się na jakość wyposażenie / wyszkolenie...

18. 51:10 Ukraina ma 66 batalionów - No i? Te bataliony są w przybliżeniu mniejsze o połowę od natowskich...
Kolejne niedopowiedzenie

19: 52.15 Jak wygląda flanka gdy FR stanie na bramie Przemyskiej
No jak? Klarownie
Nie trzeba się łudzić, że te kilkaset km "ukraińskiej ziemi" stanowi bufor...
Bo w przypadku determinacji FR nie stanowi większego wyzwania dla sił, które stacjonują wzdłuż granic (na bardzo korzystnych pozycjach)
Z resztą akcja rodzi reakcje - gdyby SZ FR stanęły nad Bugiem to jakoś USA /NATO by zareagowało - jak tego nie wiemy
Ale coś by się zmieniło...

20. 53:10 Systemy z obwodu Kaliningradzkiego zablokują cieśniny duńskie..
Po pierwsze jak? (Z Kaliningradu? ) Po drugie co to da (Skoro Flota Bałtycka będzie uwięziona na tym akwenie)

21. 54:17 FR obawia się, że w czasie konfliktu zajmiemy Obwód Kaliningradzki...
Bo myśli racjonalnie...
I nie tworzy irracjonalnych argumentów w stylu "co sojusznicy powiedzą"
Nie warto martwić się, że w oczach sojusznika eskalujemy...
Już raz - 17tego chcąc nie eskalować popełniliśmy tragiczny błąd

A "bąbel antydostępowy" z obwodu tak czy siak trzeba przebić...

22. 55:55 Rosjanie zajmą (i to bez problemu) Borholm - taaa
Jak Islandię - Żubra przemaluja na prom Stenalie ;-)

23. 57:20 - Niejasna postawa RFN
Cóż.... Nad "właściwą" postawą RFN to i za ZSRR pracowano usilnie...
Dlatego USA musi stacjonować w RFN i im przypominać Niemcom skąd się tam wzieli...

24. Desant na Gdańsk
Jaki desant? O desancie koło Kołobrzegu to słyszałem, ale Gdańsk?

25. 1:02:00 - Białoruś jako Klucz - znów

26. 1:03:00 O obronie kordonowej - wszędzie słabi - nigdzie silni...
Z dedykacją dla zwolenników obrony na granicy oraz czwartej dywizji...

27. 1:04:20 - Rosyjska artyleria najlepsza z operacyjnego punktu widzenia.
Liczna to ona jest - od zawsze... (To takie jakby szukanie usprawiedliwienia błędnych tez lansowanych przez ostatnią dekadę)
Ale wniosek jest prosty - warto trzymać wszystkie zdolne do strzelania lufy...

28. O 1. i 20 GAPanc i o tym, że batalionowe grupy taktyczne są za małe...
Dlatego za nie będzie pułk... Wraca "stare"?

29. 1:08:00 Obrona Bałtów - albo silna wysunięta obecność albo obrona kordonowa stolic, która i tak się posypie
W przypadku przerwania jej w jednym punkcie
Dlatego jest to problem NATO - nie nasz...

30. 1:13:30 Manewr Paskiewicza - Tuchaczewskiego - czyli jak okrążenie 16. DZ i przekroczenie Wisły
daje efekt deeskalacyjny - zniechęca do pomocy "przegranej" PL
Było o tym na forum - nic nowego...

31. 1:15:30 Znów o Białorusi - i że bez niej FR jest niegroźna
Też - nic nowego. Dodajmy że, ani my ani tym bardziej nasi sojusznicy nie czynią nic aby wytrącić Mińsk z "orbity" FR
(I nie chodzi tu o kolejną kolorą rewolucje - bo to najgorsze co można zrobić...)

32. 1:16:00 Mosty na Bugu i Narwi oraz obchodzenie na północ Warszawy - było, dlatego jakże fatalne jest mówienie o
przesmyku suwalskim w PL.

33. 1:18:00 Wariant na Południe - uderzenie na Dęblin i powtórka z 1944 (Magnuszew)
Tak to jest nadal bardziej aktualne niż rojenia rajdu czołówek pancernych na Warszawę

34. 1:20:00 Do linii Wisły jest to Wojna PL - nie rozumiem.
Jak FR przekroczy Wisłę to wejdzie w przestrzeń, w której swobodnie może dobrać kierunek działań... Zakładając, że nie popełnią poważanego błędu to będzie już po ptakach...

35. 1:24:00 Air-land-battle i rażenie II rzutu - pobożne życzenia Amerykanów
Kto wie czy UW nie wystarczyłby I rzut - patrz odpowiedni temat na forum.
Inwazja na Irak, a Air-land- battle? (No chyba nie zupełnie)

36. Systemy antydostępowe wyłączą lotnictwo amerykańskie. Amerykanie muszą liczyć na słabe wojska lądowe.
A liczenie na WL czyni Amerykanów słabymi...
Rozbijanie antydostepowego bąbla wojskami lądowymi? Skąd to znamy - IDF a egipska OPL w 1973?

1-2 tygodnie powietrze niczyje...

37. 1:27:00 Krótki zasięg lotnictwa taktycznego.
A uzbrojenia stand off?, a tankowce itd?
Ja bym się przyjrzał tej tezie

38. 1:28:00 - Przyszłe wojny wygra ten kto widzi i razi dalej (czyli dalej "maksymy" z FCS)

39. 1:30:20 Na Ukrainie rosyjskiej ASOP neutralizowało rakiety, które atakowały od góry.
Czy ja o czymś nie wiem - np. o tym ze Ukraińcy mieli ppk "top attack", albo, że Rosjanie wdrożyli ASOP hard-kill?

40. 1:31:00 Ostrzał artylerii rosyjskiej sprawił, że Ukraińcy praktykują jazdę na pancerzu - tiaa
Raczej radziecka tradycja połączona z taką a nie inną ergonomią pojazdów. Wszak nawet kilka mm pancerza BWPa lepiej osłoni przed odłamkami rozrywającego się 50m od wozu pocisku 152mm niż jazda na pancerzu...

41. 1:32:00 T-64 To dobry czołg...

42. 1:33:00 Kluczem jest autonomiczny system rozpoznania i przekazywania informacji.
Liczenie na sojuszników jest złudne - mogą oni umyślnie ograniczać dostęp do informacji
(Jak ponoć Ukraińcom, którym ograniczali - by ci nie eskalowali konfliktu)
- Zgadzam się w całej rozciągłości - dlatego własna satelita małe AEW, są ważniejsze nawet od F-35

43. 2S1 - chwalone

44. Dwie armie w FR
Pewnie, że tak - armia profesjonalistów - do prowadzenia bieżącej polityki i druga na wypadek wojny światowej...

45. 1:36:30 - Duże SZ RP (na które nas stać) + Ukriana (która absorbuje duże siły FR) = zdolność
do pokonania SZ FR
Baaardzo życzeniowe - raz nie stać nas na "duże SZ", a dwa Ukraina jako taka nie absorbuje dużych sił
bo jest za sałaba...

46. 1:38:40 Proste środki przeciwlotnicze wyłączyły lotnictwo ukraińskie - pewnie skoro było totalnie przestarzałe, a lotnicy niewyszkoleni to wiele nie trzeba...
Ale wobec ograniczeń warto zastanowić się czy i jakie wojska aeromobilne i śmigłowce są nam potrzebne...

47. 1:42:00 Ogromnie możliwości WRE i skuteczne rosyjskie drony...
Cóż akurat w materii dronów to FR ma pewne problemy... Ukraina to de facto dla nich poligon doświadczalny dla wdrażanych konstrukcji...

48. W Dombasie "przypomniano" sobie o fortyfikacjach.
O ile dobrze pamiętam to podczas misji stabilizacyjnych także tworzy się punkty umocnione, punkty kontrolne itd.

49. 1:46:15 Dornami Rosjanie niszczą ukraińskie magazyny - powtórka oficjalnej propagandy

50. 1:49:00 Kluczem są czołgi, oraz BWP które warto aby były mobilne i dobrze osłonięte. Choć warto pamiętać o mnogości przeszkód wodnych
No i tutaj analityk nie może zdecydować się - pływający czy nie pływający...

51. 1:52:00 Znów o tym że Białorus to klucz
Suwałki Gap nieistotne dla PL - acz warto przyglądać się czy i jak sojusznicy angażują się w rejonie....

52. 1:53:00 Gdyby Ukrainę zajęli Rosjanie to obrona RP jest niemożliwa - zbyt wiele kierunków operacyjnych
Choć 1920...
No właśnie to nie takie 0-1. Jakby zajęli to nie byłoby iluzji, że "nic się nie dzieje"
Takie działanie wymusi ruchy innych graczy - jakie?
Jasnowidzem nie jestem...

53. Deeskalacyjne użycie broni atomowej i unikanie atakowania wojsk Amerykańskich...
To drugie już było rozważane za zimnej wojny.
A "deeskalacyjne" użycie może być po prostu bluffem - to paraliżowania tych z "mniejszymi jajami"

54. Rosyjskie scenariusze zakładają neutralność Francji i RFN
I słusznie wracamy do samego początku. FR najpierw musi rozmontować NATO. Tj być pewna że konflikt będzie konfliktem
lokalnym z PL/ Bałtami / kimkolwiek, a nie z NATO (Bo z NATO FR nie chce walczyć z NATO )
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez marcinzzz » 25 gru 2017, o 17:05

Chciałem się Ciebie spytać, generalnie jak oceniasz Bartosiaka ?
dla mnie to mega gość, otworzył mi oczy na wiele spraw,
pytam bo wiem , że masz wiedze większą więc będzie jakieś odniesienie...
marcinzzz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kompleks moderatora » 26 gru 2017, o 11:39

A jakby zrobić z Łukaszenki naszego pupila? Obiecać mu dużo więcej niż Rosja, dać ciut więcej. Bycie adwokatem Ukrainy irytuje mnie dokumentnie. Ale bycie adwokatem Białorusi ma dużo sensu i jest dla nas korzystne. A wtedy to Olek będzie nas prosił o takie wejście. A my z troską powiemy добра Аляксандр.
"Baba bez bolca dostaje pierdo*ca"
śp. profesor Władysław Bartoszewski
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 26 gru 2017, o 19:06

kompleks moderatora napisał(a):

A jakby zrobić z Łukaszenki naszego pupila? Obiecać mu dużo więcej niż Rosja, dać ciut więcej. Bycie adwokatem Ukrainy irytuje mnie dokumentnie. Ale bycie adwokatem Białorusi ma dużo sensu i jest dla nas korzystne. A wtedy to Olek będzie nas prosił o takie wejście. A my z troską powiemy добра Аляксандр.

CO "obiecać" i CO "dać" "więcej niż Rosja"?
Tanią ropę i gaz? ;D ;D czołgi i samoloty, systemy przeciwlotnicze, radary? ;D ;D
No i oczywiście ZA CO? Z której "kieszeni" Polska miałaby wyjąć taką kasę, hę?
A wiem... może od UE ;) ;D :o albo USA? ;) ;D :o
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 26 gru 2017, o 19:56

Co on plecie, sam posłuchajcie. Nie chce mi sie tutaj robić prelekcji z taktyki i podstaw sztuki operacyjnej /choć tą znam raczej po łebkach/ ale koles opowiada jakieś rimlandy a nie ma prostej recepty jak zareagować na podniesienie gotowosci bojowej w FR...bo to jest polityka. Na dokładkę to rezonator amerykańskich interesów niestety, jego recepty to czysta kalka roli RP widzianej znad Potomaku...proste przykłądy: po kiego nam lekkie siły w Środkowej Europie,po co nam Patrioty przy zupełnej nagości OPL,po co nam IBCS skoro mamy rozwiązania własne lub takie możemy rozwinać/zmodernizować...odpowiedź...bo my mamy robić jako "mięcho" i "klient robiący łaskę", nikt polityków USA nie rozliczy za rozpier...e całej Polski ale za śmierć "chłopców" już tak. Nasi decydenci ewidentnie nie potrafią tego załapać.
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 26 gru 2017, o 20:32

Klasyczny agent wpływu.
Problem zaczyna się gdy słuchacze bezkrytycznie spijają jego mądrości z dzióbka bo akurat Fundacja Potomak która go opłaca ma prawilną nazwę...
Gdyby pracował dla Kreml Fundation albo Moscow River Institute ONR do spółki z UBywatelami RP wynieśli by go na widłach...takie porozumienie ponad podziałami

Ten brak myślenia to systemowy problem ::)
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 26 gru 2017, o 21:04

To prawnik czyli wyzuta z sumienia szuja i powinien w MON byc używany jak odkurzacz albo papier kancelaryjny...ale nie w startegie sie K bawi...:)
Mam kolesia z dawnych lat który wykładał na dawnym,dawnym AON...zapytałem przy piwie co on na Bartosiaka a ten "nastepne piwko proszę"...tyle w temacie.
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Człowiek Krzak » 26 gru 2017, o 21:46

Ciekawe co powiedział na temat tego zabawnego totalnego desantu na Kaliningrad i przesunięcia frontu na Białoruś ;D
Dla mnie wysyłanie większych sił do państw bałtyckich w razie konfliktu separatystycznego może skończyć się Belgią 1940. W innym przypadku te państwa w kilka godzin zostaną zajęte i nie będzie po co wysyłać czegokolwiek.

A co do zamknięcia Bałtyku, nie trzeba mieć Skagerraku, wystarczą odpowiednie rakiety i systemy rozpoznania na obszarze od Gdańska do Petersburga i w miarę możliwości na zachód.
"In era of modern technology, unsinkable aircraft carrier does not exist." ;)
Człowiek Krzak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 26 gru 2017, o 22:10

Może tak skupmy się nie tyle na osobie lecz na tym co mówi - O.K.?
Ja też mam znajomych z / po AON i...
Nie mam dobrego zdania o tym środowisku (Ale mogę się mylić - zawsze mogłem trafić na "niereprezentatywną" próbę, no ale choćby pytania zadawane przez słuchaczy "prelekcji" także rozbrajają )

Ale do rzeczy, nie przez przypadek notowałem "tezy' z dwugodzinnego wykładu...

Co mamy, po uporządkowaniu wychodzi...

1. Bałtowie są de facto nie do obrony przez NATO i nie powinniśmy się nimi "zajmować"
2. Podważanie możliwości USA przez pryzmat szeregu trudności obiektywnych (odległość, brak zaplecza) i domniemanych (zablokowanie Bałtyku niepewna postawa RFN, a być może administracji USA). Sugestia, że nie nie ma podstaw do "niezachwianej wiary" w pomoc zbrojną wojsk amerykańskich
3. Zwracanie uwagi modernizacje SZ w kierunku pozyskiwanie możliwie najszerszych samodzielnych kompetencji (mówił o rozpoznaniu i łączności / dowodzeniu, ale i rewizja "myśli strategicznej" to tez na swój sposób modernizacja)
4. Kontrowersyjne (moim zdaniem) tezy związane z Ukrainą / konfliktem na Ukrainie
5. Ocena potencjału FR oraz kierunku modernizacji SZ FR, w kontekście zagrożenia - kluczowe zagrożenia to polityka zagraniczna kładąca nacisk na szukanie antagonizmów między sojusznikami (celem sparaliżowania / spowolnienia reakcji instytucji międzynarodowych) i domniemana zdolność do przeprowadzenia szybkiej koncentracji sił i środków na wybranym kierunku, i przeprowadzania krótkotrwałych działań zbrojnych z zupełnie odizolowanym przeciwnikiem...

To tak w totalnie syntetycznym skrócie.
Teraz niech każdy rozważy co tak naprawdę nowego "nowatorskiego", czy kontrowersyjnego jest w wykładach pana Bartosiaka.
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Następna strona

Powrót do Kantyna / Offtopic