Jacek Bartosiak - polski Mackinder?

Dyskusje nie związane z zasadniczą tematyką forum Militarium.

Re: Jacek Bartosiak - polski Mackinder?

Postprzez welder » 16 maja 2019, o 14:15

SunWu1970 napisał(a):
welder napisał(a):A tak w drugą stronę. Da się uderzyć na FR, nie posiadając Ukrainy ? Tylko bez ''pacyfików'' proszę

Sensownie uderzyć z części Europejskiej nie. "Brama Smoleńska" to za mało plus Ukraina umożliwia uderzenie odcinające agresora na Rosję od południa.

Czyli przejęcie Ukrainy przez NATO, to takie przejęcie Białorusi przez FR ?
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzy65siek » 16 maja 2019, o 14:26

A to NATO przejmuje kraje? Jest jakimś superpaństwem, czy coś?

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 16 maja 2019, o 14:30

krzy65siek napisał(a):A to NATO przejmuje kraje? Jest jakimś superpaństwem, czy coś?

Pozdrawiam
Krzysiek

Wprawdzie to kantyna, ale nie znaczy że przedszkole, wiadomo o co chodzi
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzy65siek » 16 maja 2019, o 14:43

O sianie propagandy, że Rosja i NATO to w sumie to samo?

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 16 maja 2019, o 14:47

krzy65siek napisał(a):O sianie propagandy, że Rosja i NATO to w sumie to samo?

Pozdrawiam
Krzysiek

Dla taktyki i strategi? Dokładnie to samo.
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzy65siek » 16 maja 2019, o 14:56

Oczywiście, że nie to samo.

Oczywiście nie do końca wiem co masz na myśli pisząc o "przejęciu Białorusi przez Rosję". Jeśli inkorporację lub ustanowienie jakiejś formy protektoratu (a tak zakładam), to zwróć uwagę, że żaden członek NATO nie jest protektoratem, ani nie został inkorporowany i państwa należące do NATO zachowują pełną samodzielność.

A jeśli problemem jest sojusz - to Białoruś jest dzisiaj bardzo bliskim sojusznikiem Rosji i ew. wstąpienie Ukrainy do NATO byłoby raczej wyrównaniem sytuacji strategicznej niż jej zniekształceniem.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 16 maja 2019, o 15:00

krzy65siek napisał(a):Oczywiście, że nie to samo.

Oczywiście nie do końca wiem co masz na myśli pisząc o "przejęciu Białorusi przez Rosję". Jeśli inkorporację lub ustanowienie jakiejś formy protektoratu (a tak zakładam), to zwróć uwagę, że żaden członek NATO nie jest protektoratem, ani nie został inkorporowany i państwa należące do NATO zachowują pełną samodzielność.

A jeśli problemem jest sojusz - to Białoruś jest dzisiaj bardzo bliskim sojusznikiem Rosji i ew. wstąpienie Ukrainy do NATO byłoby raczej wyrównaniem sytuacji strategicznej niż jej zniekształceniem.

Pozdrawiam
Krzysiek

Zostaw politykę w spokoju, nie potrafisz zrozumieć prostego pytania, nie odpowiadaj
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 16 maja 2019, o 15:10

SunWu1970 napisał(a):
Pismak napisał(a):Ale co mam zobaczyć II wś w kontekście wartości bojowej armii Ukrainy? Napisałem że FR może odpuścić Ukrainę bo do jej ewentualnego zablokowania wystarczy tego co w ŁRL i DRL- robisz co masz robić w Polsce a na Ukrainie ruszasz jak w 2015 i wystarczy. Co niby mieliby "posłać" Ukriańcy? Batalion ochotniczy? I gdzie?
2. Tu nie chodzi o to co komu odcina tylko co ten ktoś może zrobić. :D

1. Granica Ukrainy z Białorusią to ewidentne zagrożenie dla Armii Rosyjskiej.
2. To co jest w ŁRL i DRL nie wiąże obecnie podstawowych sił Armii Ukrainy.

Rosja może uderzyć tylko na Ukrainę albo na Ukrainę i Polskę równocześnie.
Tylko na Polskę ma niewielki sens, militarnie jest ryzykowne a politycznie bez sensu. Uderzenie na Polskę przykrywa politycznie uderzenie na Ukrainę. W razie niepowodzenia ustępują Polskę a zostawiają sobie Ukrainę.

1. Zejdź na ziemię. Wiesz w ogóle jak wygląda granica Ukraina- Białoruś w kontekście takiego ataku? :D
2. Bo siedzi cicho. Ukraina nie ma ŻADNYCH możliwości ofensywnych a jeśli cokolwiek wycofają z ATO choćby ze 20 000 żeby utworzyć cokolwiek mającego wartość bojową do zagrożenia "flance" to jak będą dojeżdżać do Kijowa to będą mieli opłoczenie wsparte 2-3 BGB pod Dniepropietrowskiem nie wspominając o Odessie.
Konflikt z Polską to będzie konflikt z NATO a wtedy Ukraina zrobi się maleńka-malutka. WIęc zejdź na ziemię z "uderza na Polskę by zostawić Ukrainę". Wojna z Polską to potężne sankcje rujnujące gospodarkę i ryzyko przegranej z NATO i to po to żeby zająć Ukrainę którą mogą zająć w 2 tygodnie bez "przykrywania" czegokolwiek za to z 10 krotnie mniejszymi konsekwencjami... Wojna z Polską to ostateczność i stawianie wszystkiego na jedną kartę- opcja tylko ostateczna natomiast wojna z Ukrainą to ewentualność brana pod uwagę przez Kreml w razie przetasowania w różnych bardzo prawdopodobnych scenariuszach (np wojna USA- Iran). Tak długo jak Ukraina stoi na ostrzu noża tak długo Moskwa nie musi się spieszyć i może wyczekiwać, tak długo jak Moskwa sama nie stoi na ostrzu noża tak długo wojna z Polską to SF.
że żaden członek NATO nie jest protektoratem
Bo oni swoich protektoratów nie przyjmują do sojuszu tylko traktują jak protektorat.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 16 maja 2019, o 16:07

["Pismak"] Tak długo jak Ukraina stoi na ostrzu noża tak długo Moskwa nie musi się spieszyć i może wyczekiwać, tak długo jak Moskwa sama nie stoi na ostrzu noża tak długo wojna z Polską to SF.

Co mogło by być, tym przekroczeniem ''Rubikonu'' dla jednej i drugiej strony ? Zajęcie Inflant przez Rosję? Kogo one obchodzą, to karta bita,i nikt za nich nie będzie robił wielkiej wojny, najwyżej ''zimną'' .Ukrainy ? Nawet do Berlina daleko, nie mówiąc o NY, wątpliwa sprawa
Tak z drugiej strony
Wejście wojsk USA, do Polski?. To dla FR, problem 10 razy większy, jak rakiety ZSRR, na Kubie, Wojska USA, na Ukrainie? To już jak Iran, na wzgórzach Golan
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 16 maja 2019, o 16:34

Upraszczasz. Problemem Rosji nie jest odpowiedź zbrojna zachodu na aneksję Ukrainy czy Łotwy. Tu chodzi o gospodarkę. Zachód nie miałby wyjścia- musiałby wrócić do sankcji które byłyby dla niego bardzo niewygodne ale dla Rosji zabójcze. A to zmusiłoby Rosję do pójścia śladem Kima czyli Koreaizacja państwa albo wasalizacja względem Chin. Rosyjska gospodarka jest bardzo delikatna i podatna na ingerencję a zachód tak czy inaczej nie mógłby odpuścić- jeśli chodzi o Ukrainę to dałoby się to jeszcze może przełknąć choć wątpię- w przypadku bałtów NIE. I tu mamy klincz. Ani Putin nie chce takiego scenariusza ani zachód. Tyle że raz że to że ktoś czegoś nie chce nie znaczy że będzie miał wybór a dwa że to czego chcą Rosja i Europa zachodnia ma co raz mniejsze znaczenie w rozgrywce globalnej.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 16 maja 2019, o 16:46

Pismak napisał(a):Upraszczasz.

Bo inaczej się nie da

Problemem Rosji nie jest odpowiedź zbrojna zachodu na aneksję Ukrainy czy Łotwy. Tu chodzi o gospodarkę.

Nie, tu chodzi o możliwości obrony po wprowadzeniu wojsk, na dany teren. Gospodarka robi się wtedy wtórna. Dlatego napisałem o przekroczeniu Rubikonu
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 16 maja 2019, o 19:25

No od strony powiedzmy czysto wojskowej to nie mam jakiś szczególnych obiekcji w stosunku do tego co napisałeś i jeśli chodzi o sam ten aspekt to ok. Ja napisałem że aspekt czysto militarny ma tu znaczenie wtórne zarówno "przed" jak i "po".
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 16 maja 2019, o 20:40

Pismak napisał(a):No od strony powiedzmy czysto wojskowej to nie mam jakiś szczególnych obiekcji w stosunku do tego co napisałeś i jeśli chodzi o sam ten aspekt to ok. Ja napisałem że aspekt czysto militarny ma tu znaczenie wtórne zarówno "przed" jak i "po".

Nie chce mi się wracać do pewnego postu, w którym pytałem czy ktoś wie gdzie leżą Lipszczany. Więc napisze tutaj.Jest to ostatnia wiocha przy granicy, na trasie Augustów-Grodno,Ościenne gminy od ''30'' lat starają się o otwarcie przejścia, to długa historia więc ją pominę. Do przejęcia wypada mieć dobrą drogę, bo na starej ''traktory się łamią'' Koszt potrzebnych 13 km, 23 miliony, gminy nadziadowały 10. Niedawno gadałem z pewnym gościem, który ogłasza mi ''nowinę'' przejścia nima i nie będzie. Nowina :-\ ale gościu cieszy ryja, i mówi , ale droga będzie...i to niekiepska, bo z funduszy MON, wojenna
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez SunWu1970 » 16 maja 2019, o 21:12

Patrząc na sytuację warto wyjść +10 lat naprzód oraz spojrzeć szerzej niż tylko militarnie.
1) Inflanty są kluczowe ponieważ otwierają dla Rosji Bałtyk a obecnie zamykają i praktycznie uniemożliwiają jej MW działanie. W USA obowiązuje doktryna, żeby przeciwdziałać zawczasu a nie czekać aż wróg zapuka do drzwi. Tą samą zasadą kierują się obecnie Niemcy dlatego Inflanty są ważne.
2) Polska jest w NATO ale mamy obecnie tendencję do skłócania się z sąsiadami i próbowaliśmy rozmawiać z USA ponad NATO. W perspektywie wojny handlowej USA-Chiny nie wiadomo co będzie dalej z NATO. Szczególnie, że chcą nałożyć sankcje również na UE.
Obecny rząd traktuje Niemców i Francuzów lekceważąco. rezygnacją z zakupu Caracali zraziliśmy Francuzów a obecnie kupując bez przetargów od USA rozumiem, że zniechęcamy Niemców.
3) Sądząc z zakupów uzbrojenia można odnieść wrażenie, że Ukraina szybciej modernizuje wojsko od nas.

Jeżeli UE spełni zapowiedzi o wstrzymaniu wypłat dla Polski a USA nałożą sankcję na Niemcy handlujące z Chinami to obydwa te działania mocno zaszkodzą naszej gospodarce. Wydajemy pieniądze na socjal zamiast na inwestycje w perspektywie 10-20 lat może się to niekorzystnie odbić na naszej sytuacji w regionie.

Co będzie jeżeli USA porozumieją się z Rosją przeciwko Chinom czy ktoś w Polsce bierze to pod uwagę?
Jeżeli dalej będziemy popierać USA to czym zastąpimy Chiński kapitał wchodzący do Polski?
SunWu1970
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 16 maja 2019, o 21:27

Co za BZDURY

Jak Bałtowie blokują działanie Floty Bałtyckiej? Czym?
Pomijam to czy wiesz skąd operuje flota bałtycka - sic...

PL skłóca ise z sąsiadami bo
ralizuje euro-politykę wschodnią a to = konflikt z Białorusią
Koperki były są i będą pro niemieckie a nie pro polskie - bo to niemiecki projekt...
Niemcy są obrażone bo "polaczki" wybrały nie ten rząd co trzeba
Przy czym nie ma co liczyć na Niemców oni pod płaszczykiem "traumy wojennej" odmówią jakiejkolwiek akcji przeciw FR...
Musiałbyś zorganizować w BW odziały zaporowe - tylko zamiast NKWD byliby to Amerykanie...

Nato to sojuszem Ameryka+ reszta świata i wiadomo kto tu gra pierwsze skrzypce, stad też oni blokują projekty europejskiej armii, która nawiasem mówiąc nas też nie ratuje...
To klasyczny impas gdzie jedno co można rzec to - umiesz liczyć licz na siebie

Trzeba być niezłym naiwniakiem by liczyć na traktowanie przez Francjie czy RFN "na poważnie"
Paryż NIGDY nie będzie traktował poważnie Warszawy
- NIGDY to oznacza do czasu gdy gospodarka PL nie zrówna się w francuską...
Do czego nie mogą dopuścić - podobnie ja RFN...
Skąd głupawe są nadziej że jakieś karakany mają jakikolwiek REALNY wpływ na długofalową politykę...

Ale co ja tłumacze komuś co "ma tylko wrażenia" i do kuriozalne tak jak o np. modernizacji koperków gdzie na 1000 zapowiedzi realizują jedna i to w połowie...
No tak zapomniałem defence24 dwa razy w tygodniu coś o nich pisze

No i co z tego ile tych super ukraińskich ppk kupi - 20? Przez 5 lat...
Super...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kantyna / Offtopic