Linki stron militarnych - tylko tu

Dyskusje nie związane z zasadniczą tematyką forum Militarium.

Re: Linki stron militarnych - tylko tu

Postprzez mac76 » 23 sie 2011, o 16:27

Rosomak to tylko przykład. Tak, Beryl oczywiście powstał w większości także na podstawie obu czasopism, sporo na podstawie Strzału, dużo mniej TBiU. Królik, podeślij na priva lub jak chcesz to wklej tutaj skopiowane akapity. Odpowiadam za siebie i wiem jak pisałem.

Szafran. Konkretnie, który tekst z błędami.

Broń lufowa. To moja radosna twórczość by w nadmierny sposób nie rozbudować liczby poddziałów. Dotyczy generalnie artylerii. Zapewne podobnie można się przyczepić do działu "Żołnierz" i podziału broni strzeleckiej - moja twórczość by nie budować nadmiernych drzewek.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 23 sie 2011, o 17:41

[quote=""mac76""]Tak, Beryl oczywiście powstał w większości także na podstawie obu czasopism, sporo na podstawie Strzału, dużo mniej TBiU.[/quote]Ja bym, jeżeli chodzi o używanie odpowiedniego słownictwa technicznego dotyczącego nazewnictwa broni strzeleckiej, na wymienionym magazynie akurat nie bazował. Pod względem stosowania obowiązującej w Polsce normy "PN-V-01016:2004. Broń strzelecka. Terminologia", to akurat - z bliżej nieokreślonych przyczyn - czasopismo to postawiło na zupełną samowolę. Nikt tego oczywiście nie zabrania, można mieć swoje widzimisię, ale niestety ten przykład oddziałuje również na inne źródła, na przykład wikipedię i jest tam broniony przez niedouczonych redaktorów. W Twoim tekście pod tym względem panuje wielki chaos i kompletna niekonsekwencja.

Przypomnę - karabinek to broń zasilana amunicją pośrednią. Subkarabinek to skrócona odmiana karabinka do amunicji pośredniej (z lufą krótszą od 360 mm). Karabin to broń do amunicji karabinowej. Subkarabin to skrócona odmiana karabinu do amunicji karabinowej. Sugerowałbym zapamiętanie, bo inaczej może się okazać, że bazując na różnych dziwnych nazwach będziesz - jak to robisz - mieszał określenia.

Niestety korzystając z różnych źródeł i - mam wrażenie - niespecjalnie znając się na temacie nie zachowujesz żadnej konsekwencji nazewniczej, a raz coś jest nazwane "karabinkiem", innym razem "subkarabinkiem", Beryl Commando określany jest jeszcze inaczej. Tym samym w artykule panuje chaos. I to czasami w jednym akapicie: "Na edycji MSPO w 2010 roku pokazano ostatnią jak do tej pory publiczną premierę modyfikacji karabinu. Ostatnią ale można rzec rewolucyjną. (...) W tym wypadku modyfikacja jest dyskusyjna, otóż obniżył się o kilka milimetrów jej montaż do karabinka". To jak to w końcu jest?

Ze względu na pracę Królika i moją przynajmniej w nTW, R-wto i BiA zachowany jest jednolity i poprawny, a nie wyssany z palca klucz nazewniczy. Niestety nie przestrzegając odpowiedniego nazewnictwa otrzymujemy później taki bełkot jak "karabin szturmowy" czy "lekki karabin maszynowy" (co skądinąd, na pokazie, wzbudziło atak ze strony jednego z piszących do w/w magazynu). Podkreślam, że to co sobie radośnie wymyśli producent i jak to nazwie nijak się nie ma do skodyfikowanych określeń technicznych.

Zresztą ta nieznajomość nazewnictwa i określanie Tantala mianem karabinu jest dla mnie nieco dziwne, gdy na stronie tytułowej wojskowej instrukcji wielkimi literami jest napisane: "5,45 mm KARABINEK wz.1988 OPIS I UŻYTKOWANIE" (Ministerstwo Obrony Narodowej, Szefostwo Służby Uzbrojenia i Elektroniki, Sygnatura: Uzbr. 2618/91, Warszawa 1992". No, ale pewnie wojsko się w 1992 nie znało, jaką broń przyjmuje do uzbrojenia i nie wiedziało, że to "karabin"? Przy okazji, wojskowej instrukcji do Beryla nie ma, a co sobie napiszą cywile w cywilnej, to ich sprawa.

Przy okazji zdanie: "pomysł stworzenia, dodajmy, że zrealizowany, karabinku z lufą długości 375mm" zawiera błąd gramatyczny ("karabinka", a nie "karabinku", chyba, że deklinacja jest dla Ciebie do tej pory tajemnicą) i błąd wynikający z faktu, że nazwy jednostek miar i wag zgodnie z zasadami języka polskiego zapisujemy po odstępie (czyli 1 kg, a nie 1kg, 1 mm, a nie 1mm). I tak dalej i tym podobne.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 23 sie 2011, o 18:09

[quote=""mac76""]Tak, Beryl oczywiście powstał w większości także na podstawie obu czasopism, sporo na podstawie Strzału, dużo mniej TBiU. Królik, podeślij na priva lub jak chcesz to wklej tutaj skopiowane akapity. Odpowiadam za siebie i wiem jak pisałem.[/quote]

Pomijając fakt, że najwyraźniej umknęło Ci to, w jakim czasie i trybie pisałem, to jak znajdę chwilę czasu - może poszukam i sprawdzę.
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 23 sie 2011, o 20:31

Podział oparłem jak poniżej:
- karabin - broń w wersji podstawowej
- karabinek/subkarabinek - wersja skrócona
Sam MON sprawy nie ułatwia posługując się nazwą "karabin szturmowy".
Przeczytam, skoryguję.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 23 sie 2011, o 20:33

[quote=""mac76""]
Szafran. Konkretnie, który tekst z błędami.
[/quote]

Dokładnie ten tekst a konkretnie jego "historyczna" część

http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/arty ... o-36-pulku

6. Samodzielnej Eskadry Transportowej

Dokładna nazwa jednostki to 6 Samodzielna Lotnicza Eskadra Transportowa Specjalnego Przeznaczenia.

Istotną zmianą organizacyjną, w kolejnych latach XX wieku, była zmiana nazwy na 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, co miało miejsce 1 kwietnia 1974 roku.

Istotna zmiana organizacyjna miała miejsce trochę wcześniej w dniu 7 kwietnia 1951 r, kiedy powstał 36 Specjalny Pułk Lotniczy.

Od początku swojego istnienia, jednostka była wykorzystywana do transportu ważnych osobistości oraz wspierania wysiłków mających na celu poprawę sytuacji wewnętrznej kraju.

Owa poprawa sytuacji wewnętrznej kraju brzmi jakoś dziwnie. Coś jak nowomowa w stylu "Porucznik Kazubek umacniał".

Wypadałoby również wspomnieć o innych katastrofach w specpułku i to nie tylko tych najbardziej znanych. Mam podobne odczucia co do spłycania roli jednostki do wożenia wybrańców narodu. Piloci specpułku mają parę ciekawych rzeczy na koncie (i nie mam na myśli debeściaków). Przeciętny czytelnik z chęcią by się o tym dowiedział.

Widać po prostu brak sięgnięcia do podstawowej literatury w której te fakty są podane i skupienie się na informacjach z wiki. Gdyby faktycznie poszła w ruch prawdziwa literatura powyższych nieścisłości dałoby się uniknąć.
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 23 sie 2011, o 23:24

[quote=""mac76""]Podział oparłem jak poniżej:
- karabinek/subkarabinek - wersja skrócona[/quote]Jest to podział niezgodny z obowiązującą Polską Normą. A to jest jedyne obowiązujące źródło słownictwa technicznego, czy to się komuś podoba czy też nie reszta to są amatorskie wymysły. Generalnie i poprawnie - Beryl to karabinek, Beryl Commando to karabinek, Mini Beryl to subkarabinek. Każdy inny zapis jest radosnym wymyślaniem sobie nazewnictwa pozbawionym technicznych podstaw.
Sam MON sprawy nie ułatwia posługując się nazwą "karabin szturmowy".
To nie jest wina MON-u jako takiego, ale - pardon my French - burdelu jaki panował w resorcie w połowie lat 1990. Autorów tego nieszczęsnego określenia jest dwóch, ówczesnych specjalistów pułkowników z określonego Departamentu. Zastosowali go celowo, aby - jak mi powiedział jeden z nich osobiście "lepiej brzmiało" i "decydenci się zachęcili", choć obaj wiedzieli, że są na bakier z słownictwem technicznych i robią to z powodów marketingowych. Niemniej, nadal Tantal to karabinek (i masz na to dowody w postaci instrukcji w czasach przed chaosem), karabinkiem będzie też nowy MSBS-5,56.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 24 sie 2011, o 07:48

Co do 36. pułku - nazwy poprawiłem.
Co do spłycenia historii jednostki to był to mój wymysł. Bardziej chodziło mi o zachowanie pewnych proporcji treści, wstępnej i zasadniczej. Skoro pisaliśmy o sytuacji "po" rys historyczny 36. został ograniczony do minimum. Sama historia pułku jak najbardziej ciekawa, ale to temat do innego działu w portalu.
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 25 sie 2011, o 01:16

[quote=""mac76""]Osoby piszące dla portalu to generalnie skład z militarium. Nie obrażą się chyba (zresztą z imienia i nazwiska są przy tekstach) jeżeli podam: Lupac, kwato, Michał Gajzler, no i ja. Są jeszcze dwie osoby ale one nie wiem czy chcą by ujawniać ich nazwiska-nicki. [/quote]
m4a1 i ja, żadna tajemnica.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 14 wrz 2011, o 23:56

[quote=""REMOV""]obowiązującą Polską Normą. A to jest jedyne obowiązujące źródło słownictwa technicznego, czy to się komuś podoba czy też nie [/quote]
Dopóki stosowny akt prawny nie nada owej Polskiej Normie takiego statusu, jaki postulujesz, to NIE. W przypadku broni palnej masz jeszcze choćby stosowną tradycję, co jak nazywano i dlaczego.
Fajnie, że taka norma jest, ale... nie widzę podstaw do nadawania jej statusu "jedynego źródła".
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Coedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius.

Potencjalny przeciwnik ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 15 wrz 2011, o 08:17

W przypadku słownictwa technicznego jedynym wyznacznikiem są Polskie Normy. Tradycyjne nazwy możesz sobie stosować w rozmowach z kolegami.

Podstawy do nadawania normie statusu "jedynego źródła" są proste - unormowanie słownictwa po to, by w dokumentach/projektach/opisach/itp. stosować JEDNOLITE nazewnictwo. Dlatego zresztą nazywa się to NORMĄ. Dla przykładu - nie napiszesz o korbowodzie "wihajster" (bo tak to "tradycyjnie" nazywasz), a na karabin nie powiesz "luśnia" (bo akurat tak się mówi tradycyjnie w Twojej okolicy).
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez miczman » 11 paź 2011, o 09:03

Moje fotki z różnych (nie tylko militarnych) imprez w obrębie trójmiasta do obejrzenia tu: http://fotogdynia.blogspot.com/
miczman
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez komendant Góralesku » 29 kwi 2014, o 17:44

Sprzęt armii czeskiej - opisy oraz dużo zdjęć i rysunków.
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/36231
„ - Jaki pseudonim mam przyjąć na tę akcję ?
- Przykry, wielmożny panie. Przykry będzie najlepsiejszy. ”
komendant Góralesku
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Beastry Boy » 17 maja 2014, o 15:45

[quote=""REMOV""][quote=""mac76""]Podział oparłem jak poniżej:
- karabinek/subkarabinek - wersja skrócona[/quote]Jest to podział niezgodny z obowiązującą Polską Normą. A to jest jedyne obowiązujące źródło słownictwa technicznego, czy to się komuś podoba czy też nie reszta to są amatorskie wymysły. [/quote]

amatorskie wymysły, ale dozwolone i każdy wie o co chodzi,ja jako inżynier mogę korzystać z polskich norm i specyfikacji technicznych, ale nie jestem do tego zobowiązany. Mogę zaprojektować rozwiązanie techniczne nie używając ich, ale mają działać poprawnie. W języku forów internetowych i innych luźnych grup, czepianie się o takie szczegóły to już zwyczajne czepiactwo.
Beastry Boy
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kantyna / Offtopic