Strona 1 z 51

Nowy system broni strzeleckiej

PostNapisane: 12 gru 2008, o 20:34
przez HATAKE
Prezentacji nowej broni spodziewałem się na początku 2009 r., a tu taka niespodzianka:

Obrazek

Wrażenia wizualne są pozytywne, zastanawiam się jak będzie wyglądała wersja maszynowa. Mam nadzieję, że prosty sposób mocowania zostanie wykorzystany do tzw. "szybkowymienialności" przegrzanej lufy.

W tym temacie proponuję kontynuować rozmowę nt. nowej broni, jej wersji rozwojowych oraz karabinka-granatnika.

PostNapisane: 16 gru 2008, o 13:47
przez Wosiu
Jak zwykle w Polsce wynajdywanie koła na nowo. Tak się będą z tym dziabdziać, że prędzej wybuchnie wojna niż to ukończą. Co do wersji bezkolbowej, to nawet jak coś poprawią, otrzymają produkt i tak gorszy od Steyra AUG A1. A tymczasem patent na Steyra AUG A1 wygasł i można go sobie kopiować. Dwie firmy z USA już tak robią. Można by zrobić tak też w Polsce, żaden wstyd, najwyżej zmieniło by się trochę kształt łoża, kolby i chwytu z kabłąkiem a zamiast chwytu transportowego z integralnym celownikiem dało szynę i już. Ewentualnie, biorąc pod uwagę krajowe zdolności produkcyjne, dałoby się aluminium zamiast plastiku. I tyle. Mamy dobry, sprawdzony karabinek który spełnia wymóg modułowości.

PostNapisane: 16 gru 2008, o 14:40
przez Botras
[quote=""Wosiu""]Jak zwykle w Polsce wynajdywanie koła na nowo. [/quote]

Bynajmniej. Weź dowolny obrazek Mk 16 SCAR i porównaj go z kolbowym MSBS, wiedząc, że drugi też ma mieć zamek wieloryglowy.

PostNapisane: 16 gru 2008, o 15:05
przez HATAKE
Co maja powiedzieć konstruktorzy AR-18 ;)?

PostNapisane: 16 gru 2008, o 18:40
przez Botras
Całościowo tylko singapurski SAR-80 (i może jeszcze japoński Typ 89) jest tak podobny do AR-18, jak do SCAR-a są podobne MSBS i czeski CZ S805.
To nie jest kwestia samego prostopadłościennego suwadła niosącego zamek Johnsona/Stonera i krótkiego skoku tłoka - co z AR-18 wzięto w znacznie bardziej licznych wzorach, niż singapurski i japoński - lecz kwestia powyższego ORAZ układu suwadła i komory zamkowej. Sądząc z zewnątrz o tym, co jest w środku, CZ S805 i MSBS to właściwie kopie SCAR-a.

PostNapisane: 15 sty 2009, o 19:50
przez Ronson
Co do tej przegrzanej lufy, to rączka może się przydać, gdyż rozgrzaną lufę raczej ciężko jest wyciągać gołymi rączkami :P
W tym wypadku cała lufa pewnie "wyjedzie", po pociągnięciu za rączke. Oczywiście wcześniej trzeba będzie pewnie odkręcić kilka zaczepów, bądź odłączyć moduł spustowy od zamka, i przekręcić rączkę razem z lufą o 90 bądź 180 stopni. Takie rozwiązanie byłoby naprawdę dobre.


Mi tam się broń podoba, ale gniazdo magazynka w układzie bullpup jest bardzo głębokie i obawiam się że może być problem z szybką intuicyjną wymianą, a szczególnie może być to uciążliwe w pozycji leżącej.

PostNapisane: 15 sty 2009, o 19:59
przez HATAKE
[quote=""Ronson""]obawiam się że może być problem z szybką intuicyjną wymianą, a szczególnie może być to uciążliwe w pozycji leżącej.[/quote]
Zaraz się pojawi "Bull-pup inkwizycja" ;). Generalnie wymiana magazynka w broni o układzie bez kolby właściwej nie przyswaja problemów i nie jest też jakaś "nieintuicyjna". Na zdjęciu jest MSBS z magazynkiem 20-sto nabojowym, czyli krótszym.

Jednak z drugiej strony, oczywistą, dyskredytującą i wrodzoną wadą karabinków w układzie Bull-pup jest niemożność zastosowania magazynka innego niż pudełkowy / łukowy ;).

Co do lufy, to w przypadku kbk lub subkbk możliwość wymiany nie ma służyć wymianie w przypadku przegrzania, żołnierz nie nosi lufy zapasowej. Taki uchwyt może nabrać znaczenia dla wersji kbkm, ale niekoniecznie. To nie będzie substytut ukm, więc wystarczy taka o powiększonej objętości cieplnej.

PostNapisane: 15 sty 2009, o 20:34
przez Ronson
Cóż układy bullpup nie podobają mi się wizualnie, ale myślę że to jest przyszłość rozwoju broni.
Ale MON raczej nie przyjmie konstrukcji w układzie bezkolbowym. Tak jakoś czuje, zresztą jeszcze sporo czasu zanim beryle wyjdą ze służby.


A i pytanko, czy ten górny dzyndzel do którego przymocowana jest po cześć rączka to kawałek wystającej rury gazowej?

PostNapisane: 15 sty 2009, o 20:57
przez HATAKE
[quote=""Ronson""]A i pytanko, czy ten górny dzyndzel do którego przymocowana jest po cześć rączka to kawałek wystającej rury gazowej?[/quote]
Czy chodzi C o regulator gazowy?

Układ bezkolbowy mógł uchodzić za awangardę w latach 80., dzisiaj to kwestia drugorzędna. W przypadku SMSB Bull-pup zdaje się być konstrukcją uzupełniającą. Klasyczny to pewniak, powodzenie bezkolbowca będzie się ważyło od umiejętności inżynierów.

PostNapisane: 15 sty 2009, o 21:04
przez Ronson
Chodziło mi o to:
Obrazek
Zaznaczone słabo widocznym czerwonym okręgiem.

Nie wygląda za bardzo na regulator gazowy, takie mają wżłobienia na np.śrubokręt

PostNapisane: 15 sty 2009, o 21:09
przez HATAKE
To przewód i regulator gazowy.

PostNapisane: 15 sty 2009, o 21:11
przez Ronson
Dzięki za info :)
Szkoda że Remov nie umieścił pełnych zdjęć. Zwykle jego fotografie są dużego formatu i bardzo dobrej jakości.

PostNapisane: 15 sty 2009, o 21:18
przez HATAKE
Ja bym nie umieścił z obawy, że zdjęcia plastikowych modeli obiegną świat jako gotowy prototyp broni i zafałszują wizerunek.

PostNapisane: 24 sty 2009, o 20:54
przez Więcor
Poczekamy na gotowy prototyp, jednak wg mnie osobiście lepiej było by wybrać HK416 i wprowadzić do produkcji licencyjnej w Polsce, np. z kolbą od Beryla wz. 2004 (lub jak kto woli chodzi o tą z drugiego prototypu MSBS-5,56). Do tego dostosować SBAO-40 i nie było by potrzeby, jak to kolega wyżej ujął "wynajdywania koła na nowo". Mam już nawet dla niego nazwę: Iryd wz. 2009 :lol:

PostNapisane: 24 sty 2009, o 20:56
przez REMOV
Siadaj, mierny.