Nowy system broni strzeleckiej

Dyskusje na tematy związane ze współczesną bronią strzelecką, czyli o kalibrze do 20 mm.

Re: Nowy system broni strzeleckiej

Postprzez pio » 16 maja 2016, o 21:47

HATAKE napisał(a):Oby nie. Strzelałem z tych nasadkowych, nie da się strzelić inaczej, niż opierając broń kolbą o podłoże. Celność bliska zeru, tylko oświetlające mają jakikolwiek sens, dyme mocno ograniczony, zapalające i kumulacyjne równy zeru.

Trochę to jest pytanie retoryczne, bo istnieje nieoficjalna norma NATO dot. granatów nasadkowych i jak sami ich nie opracujemy, to będziemy je kupować na Zachodzie.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Cichy12 » 16 maja 2016, o 22:28

A jeszcze nasadowe mają mniejszy zasięg niż podwieszane.
Cichy12
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 17 maja 2016, o 00:34

Jest wiele granatów nasadkowych, które mają zbliżony lub większy zasięg od granatów 40x46mm.

Przykład z podwórka? KGN ma zasięg maksymalny 340 m.

Natomiast wzorcowe są granaty nasadkowe 22 mm od FN i MECARa. AP32Z od tego pierwszego ma zasięg maksymalny od 380 do 600 m, natomiast granaty od tego drugiego mają zasięg od 300 do 500 m.

A gdy dochodzi do tego granat HEAT od MECARa o przebijalności 300 mm RHA i zasięgu nawet do 550 m, to się nie dziw, że Francuzi nie mają ani granatników podwieszanych, ani czegoś pokroju M72.
pio
Moderator
Moderator

Postprzez mateusz353 » 19 cze 2016, o 14:22

Nie są celne ale idealnie pełnią funkcję dystrakcji, jak to kolega wspomniał o "salwie" w kierunku wroga.
mateusz353
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 23 cze 2016, o 11:05

Dystrakcji?

Coś co jest niecelne, nieskuteczne i nieporęczne? To marnotrastwo. Wydałbyś na to swoje własne pieniądze?
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pako_ » 25 cze 2016, o 21:28

Ja bym wydał. Tylko nie znalazłem odpowiedniego produktu, a szukam już od dawna.
Coś niedużego, uniwersalnego, kumulacja+ odłamki (przebicie ze 100mm stali) zasięg z 200m
Pewnie sam będę musiał sobie zaprojektować :-(
Pako_
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 25 cze 2016, o 22:10

Pako_ napisał(a):Ja bym wydał. Tylko nie znalazłem odpowiedniego produktu, a szukam już od dawna.
Coś niedużego, uniwersalnego, kumulacja+ odłamki (przebicie ze 100mm stali) zasięg z 200m
Pewnie sam będę musiał sobie zaprojektować :-(

Popatrz na oferty FN i MECAR-a.
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Grzess7 » 3 lip 2016, o 20:28

Odnośnie MSBS. Pojawiła się informacja
Ciekawostką była polimerowa komora spustowa i kolba powstałe w postaci docelowej z formy wtryskowej. Te elementy do broni wykonało na zlecenie Łucznika i będzie w przyszłości dostarczało inne przedsiębiorstwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PSO Maskpol.
Źródło: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=19582, 04.06.2016.
Ciekawa jest informacja, że wykonawcą tych części będzie firma która "zasłynęła" ostatnio z produkcji hełmów dla spadochroniarzy kiedy to po krótkim czasie użytkowania wydano polecenie o zawieszeniu możliwości wykonywania skoków z ich wykorzystaniem, ale nadal mogą być wykorzystywane do szkolenia naziemnego. Oby nie było analogii i te części do MSBS-a będą mogły być montowane, ale karabinki nie będą mogły być wykorzystywane do strzelania (taki żarcik, wiem - słaby). Bardziej chodzi mi o to czy aby polimerowa komora spustowa w broni to nie proszenie się o kłopoty w eksploatacji?
Grzess7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pampalini » 3 lip 2016, o 22:42

Byłem w Maskpolu jakieś 10 lat temu i patrząc na park maszynowy miałem wrażenie, że czas się cofnął o kilka dekad. Jednak mocno wówczas inwestowali w nowoczesne urządzenia i oprogramowanie które tam instalowałem. Od tego czasu tam nie zaglądałem i nie wiem jak to teraz wygląda.
Co do MSBSa to nie wyobrażam sobie aby wprowadzenie tak istotnej zmiany konstrukcyjnej nie skutkowało ponownym pełnym badaniem broni.
Pampalini
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez LooZ^ » 3 lip 2016, o 23:12

A czy Maskpol nie tłumaczył odnośnie hełmów, że gestor dostał DOKŁADNIE to czego zażądał?
LooZ^
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 4 lip 2016, o 08:13

Grzess7 napisał(a): Bardziej chodzi mi o to czy aby polimerowa komora spustowa w broni to nie proszenie się o kłopoty w eksploatacji?

Pytaj się Żydów - w najnowszych Uzi komora spustowa też jest polimerowa.
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Damian90 » 4 lip 2016, o 13:52

W wielu rodzajach uzbrojenia komora spustowa jest z polimerów i problemów nie ma.

Do broni rodziny AR-15 robi się takie komory spustowe i nikt nie narzeka.
Damian90
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gryf001 » 4 lip 2016, o 17:10

Grzess7 napisał(a):Odnośnie MSBS. Pojawiła się informacja
Ciekawostką była polimerowa komora spustowa i kolba powstałe w postaci docelowej z formy wtryskowej. Te elementy do broni wykonało na zlecenie Łucznika i będzie w przyszłości dostarczało inne przedsiębiorstwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PSO Maskpol.
Źródło: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=19582, 04.06.2016.
Ciekawa jest informacja, że wykonawcą tych części będzie firma która "zasłynęła" ostatnio z produkcji hełmów dla spadochroniarzy kiedy to po krótkim czasie użytkowania wydano polecenie o zawieszeniu możliwości wykonywania skoków z ich wykorzystaniem, ale nadal mogą być wykorzystywane do szkolenia naziemnego. Oby nie było analogii i te części do MSBS-a będą mogły być montowane, ale karabinki nie będą mogły być wykorzystywane do strzelania (taki żarcik, wiem - słaby). Bardziej chodzi mi o to czy aby polimerowa komora spustowa w broni to nie proszenie się o kłopoty w eksploatacji?

Przecież na prototypach tez były polimerowe, wiec w czym problem? Te seryjne z Maskopolu powstaną dzięki formie wtryskowej. Prototypy, przedseryjne powstawały dzięki obróbce skrawaniem polimeru.

Pozdrawiam. Gryf.
gryf001
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mike76 » 4 lip 2016, o 23:15

Ja trzymam kciuki żeby ta polimerowa komora dobrze się sprawowała po ostatnim "odchudzaniu" . Coraz mniej materiału na niej.
Mike76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez LooZ^ » 9 lip 2016, o 00:32

Remigiusz Wilk
W ramach programu Tytan rozpoczęły się 6-8-miesięczne badania kwalifikacyjne kbk MSBS-5,56K, noża-bagnetu, granatnika GP i pistoletu PR-15.

WP orzekło, że bezkolbowy MSBS-5,56B (program RAWAT) i subkarabinek MSBS-5,56K (MSBS) będą w kolejnym, II etapie programu Tytan.
LooZ^
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Broń strzelecka