Nowy czeski karabin ?

Dyskusje na tematy związane ze współczesną bronią strzelecką, czyli o kalibrze do 20 mm.

Postprzez Jastreb » 7 maja 2009, o 23:28

Czeski granatnik wygląda na lepiej dopracowany.
Zaciekawił mnie ten celownik.

Kolimator z nastawami do granatnika?
Jastreb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 7 maja 2009, o 23:33

[quote=""Jastreb""]Czeski granatnik wygląda na lepiej dopracowany. Zaciekawił mnie ten celownik.[/quote]Celownik jest izraelski.
Zamiast się dziwić, weź sobie może wrzuć do googla (zacznij od wpisania w oknie wyszukiwarki frazy milkor) kilka zdjęć granatników i zobacz, jakie mają celowniki.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Ronson » 8 maja 2009, o 15:42

A z M203 jak celowano. Nie przez kolimator ale też miałeś celownik z podziałką. Tutaj jest podobny system z tym że nie zgrywasz drabinek celownika z muszką, lecz z kolimatorem.
Milkor to jeszcze inna historia, bo on miota granaty na naprawdę spore odległości i taki celownik jaki posiada to wręcz konieczność.
Ronson
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pery » 8 maja 2009, o 16:13

[quote=""REMOV""]
Zamiast się dziwić, weź sobie może wrzuć do googla (zacznij od wpisania w oknie wyszukiwarki frazy milkor) kilka zdjęć granatników i zobacz, jakie mają celowniki.[/quote]Pierwsze co wyskakuje to twój post :P
Ostatnio edytowano 8 maja 2009, o 17:04 przez Pery, łącznie edytowano 1 raz
Pery
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 8 maja 2009, o 16:22

Masz popsutą przeglądarkę ;)
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zimny » 5 lut 2010, o 20:31

BREN zwyciężył w Czechach

Czeski minister obrony Martin Bartak ogłosił zwycięstwo konsorcjum Ceska zbrojowka/Meopta Prerov w przetargu na dostawę broni i sprzętu optoelektronicznego za blisko 1,6 mld koron. Pierwsze 1800 egz. karabinków BREN ma trafić w ręce żołnierzy już w połowie listopada.

http://www.altair.com.pl/start-4087
Zimny
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Guerrillero » 5 lut 2010, o 21:08

Altair podaje, że nowy karabinek trafi tylko do jednostek misyjnych i nie będzie następcą vz. 58. To kiedy oni mają zamiar przejść na natowską amunicję?
Make love, not kids.
Guerrillero
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 5 lut 2010, o 21:41

[quote=""Guerrillero""]Altair podaje, że nowy karabinek trafi tylko do jednostek misyjnych[[/quote]

U Czechów komentarze mieszane. Fanboye oczywiście w pełnej ekstazie, a ci trzeźwo milczący przebąkują coś o tym że konstrukcja nie sprawdzona i nie wiadomo jak z niezawodnością.
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 5 lut 2010, o 21:44

[quote=""REMOV""][quote=""K_FFOX""]Fakt projekt WAT przy współpracy Dezametu. Ale defakto jest on wykonywany i firmowany przez Dezamet.[/quote]To się zgadza, ale w kwestii samego projektowania Dezamet nie miał nic do powiedzenia, oni jedynie wdrażali i produkują, czy też mogą produkować. [/quote]Swoją drogą, skoro już odświeżono ten wątek, to muszę się przyznać - szczególnie Tobie K_FFOX, że w świetle informacji, które mam dzisiaj, to co napisałem powyżej było nieprawdziwe. I jak najbardziej miałeś rację. Dezamet miał coś - a nawet całkiem sporo do powiedzenia - w kwestii granatników systemu SBAO-40. Spotkałem jakiś czas temu projektanta (a konkretnie w połowie 2009), który de facto na podstawie pierwotnych planów ten granatnik stworzył. Zresztą, wyjaśnił mi pewne kwestie i rozwiał pewne wątpliwości, które miałem jeżeli chodzi o tą broń. Choć wygląda, jak wygląda, to mechaniki czepiał się nie będę ;)
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 5 lut 2010, o 21:48

[quote=""Guerrillero""]Altair podaje, że nowy karabinek trafi tylko do jednostek misyjnych i nie będzie następcą vz. 58. To kiedy oni mają zamiar przejść na natowską amunicję?[/quote]Formalnie to już przechodzą, bo razem z bronią zamówili amunicję kalibru 5,56 mm x 45. Natomiast całkowite przejście nastąpi, jak sądzę, po 2014 roku, kiedy to będą produkowali BREN celem zastąpienia tych blisko 80 tysięcy karabinków kalibru 7,62 mm x 39, które potrzebują na uzupełnienie stanów magazynowych w razie wojny. Przy czym sama armia czeska na stopie pokojowej liczy sobie około 24 tysięcy żołnierzy i ich przezbrojenie będzie kolejnym etapem. Innymi słowy, te 8 tysięcy karabinków i subkarabinków CZ S 805 BREN A1 i A2 trafi do jednostek ekspedycyjnych w ciągu najbliższych czterech lat, zaś jakie decyzje zostaną podjęte później, to zobaczymy.

Przy okazji: http://www.youtube.com/watch?v=ZfUp9rk6_Mw
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Nowy czeski karabin ?

Postprzez Centurion76 » 9 kwi 2015, o 23:50

Wstawiam pytanie do starego tematu bo zakładam, że może być niewiele do dyskutowania. Chodzi mi o czechosłowacki nabój 7,62 x 45 vz 52. Czy zachowały się jakieś informacje jak ta amunicja wypadała w porównaniu do naboju 7,62 x 39 wz 43? Bo zakładam, że informacje o nie perspektywiczności czechosłowackiego naboju to może być nakaz "wielkiego brata". Niby czemu maiła by to być amunicja mniej perspektywiczna niż wz 43 albo natowski 5,56 x 45?
Centurion76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lubelak » 10 kwi 2015, o 00:07

Dlatego że standardowym nabojem pośrednim w krajach Układu Warszawskiego był nabój 7.62x39mm i głownie dlatego Czesi swoje karabinki SA wz.58 dostosowali do tego naboju . A porównywanie naboju 7,62 x 45 vz 52 z małokalibrową amunicją pośrednią 5,56 x 45 z pociskiem M193 czy SS109 niema większego sensu -naboje małokalibrowe to całkiem inna para kaloszy jeśli chodzi o właściwości balistyczne . Bardziej odpowiednie będzie porównanie z radzieckim nabojem 7.62x39mm czy niemieckim 7.92x33mm Kurz patrone jeśli chodzi o tor lotu pocisku(krzywa balistyczna) i energie kinetyczną .
Lubelak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Speedy » 10 kwi 2015, o 07:38

Centurion76 napisał(a): Chodzi mi o czechosłowacki nabój 7,62 x 45 vz 52. Czy zachowały się jakieś informacje jak ta amunicja wypadała w porównaniu do naboju 7,62 x 39 wz 43? Bo zakładam, że informacje o nie perspektywiczności czechosłowackiego naboju to może być nakaz "wielkiego brata". Niby czemu maiła by to być amunicja mniej perspektywiczna niż wz 43 albo natowski 5,56 x 45?

Co do perspektywiczności, lepiej generalnie zrobić małokalibrowy nabój z szybszym pociskiem, niż duży kaliber i wolniejszy pocisk. To pierwsze sprzyja bardziej płaskiej trajektorii, co ułatwia trafienie. Ubocznym skutkiem jest też lżejsza amunicja i lżejsza broń, co pozwala zmniejszyć obciążenie żołnierza.

Co do porównania, jakichś tabel balistycznych czechosłowackiego naboju to chyba nie mam. "Na oko" jest on lepszy od 7,62x39 pod tym względem, bo ma cięższy i dłuższy pocisk (8,4 g vs. 7,9 g) oraz nieco większą prędkość początkową (745 m/s vs. 715 m/s - ale tego ostatniego nie jestem pewien bo nie pamiętam dla jakiej długości lufy jest ta czechosłowacka liczba). Vz.52 ma też łuskę o bardziej cylindrycznym kształcie (mniej stożkowata), co generalnie jest korzystne z punktu widzenia układów zasilania (magazynki, taśmy).
Speedy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 11 paź 2015, o 22:39

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=17650

Czesi w końcu dopracowali swoją broń do postaci, w której przezwyciężyli większość zgłaszanych od 2011 problemów. I starają się zaoferować armii już trzecią, zmodyfikowaną wersję nazwaną CZ 806 Bren 2.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jun0 » 12 paź 2015, o 07:30

Ciekawie się prezentuje :) Wiadomo coś czy Czesi opracują wariant dostosowany do 7.62x51?
jun0
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Broń strzelecka