Nowy czeski karabin ?

Dyskusje na tematy związane ze współczesną bronią strzelecką, czyli o kalibrze do 20 mm.

Nowy czeski karabin ?

Postprzez gryf001 » 25 lut 2007, o 00:44

W lutowym Raporcie jest krótka wzmianka o Czeskim żołnierzu XXI wieku.
Po za ogólną prezentacją koncepcji , najbardziej zainteresowało mnie zdjęcie http://www.army.cz/images/id_8001_9000/8240/01.jpg
Przedstawiające prototyp nowego czeskiego karabinka automatycznego. Bron przypomina mi pochodna G36 ze zmianami jakie wprowadzili Meksykanie w swoim klonie tj FX-05. Trochę jak Masada. Nie widać podziału na komorę zamkową i komorę spustową . Zastanawia mnie co pokazano na prezentacji w VTUVM Slavcin. Czy był to tylko model, czy może działający-strzelający prototyp??? Jaki jest jego status. Gniazdo magazynka raczej na magazynki od G36, choć wygląda na osobny element-może da sie wymienić pod te od M16. Przedni chwyt wygląda na taki który w razie potrzeby może przekształcić sie w dwójnóg.
Przydało by sie więcej zdjęć samego karabinka.
Więcej zdjęć z prezentacji:
http://www.army.cz/images/id_8001_9000/8240/08.jpg
http://www.army.cz/images/id_8001_9000/8240/06.jpg
http://www.army.cz/images/id_8001_9000/8240/05.jpg
Link do całości po czesku : http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=8240
PS: Może przydało by sie naszym "mądrym" głowom w SG powiedzieć ze Czesi ( i nie tylko oni) rozwijają Żołnierza 21 wieku i może żeby nie być gorsi też powinniśmy zacząć działać w temacie.
Stworzyłem również temat na NFoW. Puki co brak odpowiedzi.
Pozdrawiam. Gryf.

Postprzez R. v Gelerth » 25 lut 2007, o 08:32

Mi to bardziej wygląda (bo w zasadzie na jednym zdjęciu widac nowa broń) na egzemplarz modelowy trzymany przez generała. Na innych zdjeciach są pokazani żołnieże a kbw i kbk SA 58 z dodanymi szynami.
A co do naszych możliwości w sprawie projektów typu Land Warrior to podstawe juz mamy w postaci trenażera cyklop'a podczepianego pod kbk AK. Dać przeniesienie obrazu na gogle VR i już wymarzony sprzęt dla komandosów za niewielką kase.
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez REMOV » 3 maja 2008, o 13:10

[quote=""R. v Gelerth""]Mi to bardziej wygląda (bo w zasadzie na jednym zdjęciu widac nowa broń) na egzemplarz modelowy trzymany przez generała[/quote]Generał trzymał trzeci prototyp CZ S805.

Przy okazji, tak wygląda ten karabinek obecnie:

Obrazek
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Zimny » 16 paź 2008, o 22:48

Premiera CZ805 na wystawie Future Soldier.
http://www.altair.com.pl/start-1893
Zimny
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez piotrburz » 16 paź 2008, o 22:58

Na zdjęciu Remova przednia część broni, z szynami wygląda podobnie jak w FN SCAR. Otwory chłodzące, prostokątny kształt i szyny wyglądają podobnie. Na jakieś konstrukcji oparty jest karabinek? A może to zlepek różnych?
piotrburz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 16 paź 2008, o 23:18

[quote=""piotrburz""]Na jakieś konstrukcji oparty jest karabinek?[/quote]Oczywiście czeski od początku do końca :wink:

Obrazek
Obrazek
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez piotrburz » 16 paź 2008, o 23:27

Czesi mogą, my nie możemy. Cóż tylko pozazdrościć, porządna kolba teleskopowa,obudowa z polimeru, szyny w przemyślanych miejscach. Nie znam się na tym jak się wewnątrz sprawuje ale z zewnątrz wygląda fajnie.

Może i czeski ale jak już ktoś powiedział, gniazko magazynka, a nawet body karabinka jest podobne do G36 :P
piotrburz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 16 paź 2008, o 23:42

[quote=""piotrburz""]Czesi mogą, my nie możemy.[/quote]A kto powiedział, że nie możemy?
Cóż tylko pozazdrościć, porządna kolba teleskopowa
Ekhm... khm...
szyny w przemyślanych miejscach
Ekhm... wyobraźnia to potężna rzecz.
Może i czeski ale jak już ktoś powiedział, gniazko magazynka, a nawet body karabinka jest podobne do G36
Magazynki są wymienne z tymi z G36 - przyznali mi się do tego ;)
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez piotrburz » 16 paź 2008, o 23:50

Cóż wiadomo że styczności z karabinkiem nie miałem, więc moja ocena jest czysto subiektywna i oczywiście pobieżna :P
Z tym "nie możemy" bardziej chodziło o to że jak na kraj większy od Czech i aktywny w misjach wojskowych, powinniśmy już posiadać następce Beryla.
piotrburz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 16 paź 2008, o 23:53

[quote=""piotrburz""]Cóż wiadomo że styczności z karabinkiem nie miałem, więc moja ocena jest czysto subiektywna i oczywiście pobieżna[/quote]Owszem. Ulokowanie bocznych szyn montażowych na tym, trzecim karabinku serii prototypowej jest niespecjalnie fortunne.
Z tym "nie możemy" bardziej chodziło o to że jak na kraj większy od Czech i aktywny w misjach wojskowych, powinniśmy już posiadać następce Beryla.
A to dlaczego? Z Berylem coś jest nie tak? Nie strzela? Nie jest zasilany NATO-wską amunicją? Po co nam następca Beryla? - zadam prowokacyjne pytanie.
Ostatnio edytowano 16 paź 2008, o 23:54 przez REMOV, łącznie edytowano 1 raz
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 16 paź 2008, o 23:54

Jak się rozejrzeć to wielu chce mieć swojego G36 ;-)

Swoją drogą to co do magazynka:
- jeśli magazynek od G36 to zamek nie blokuje się w tylnym położeniu jak choćby w samopale wzor 58
- jak sobie patrzyłem na te wyniki amerykańskich testów porównujących M4, HK416, SCAR-L i XM8, to... czy to że SCAR/416 tak bardzo odbiegały od XM8 pod względem niezawodności może nie być związane z magazynkiem?
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 16 paź 2008, o 23:56

[quote=""corran""]Swoją drogą to co do magazynka:
- jeśli magazynek od G36 to zamek nie blokuje się w tylnym położeniu[/quote]A to niby dlaczego? W G36 zespół ruchomy może być blokowany w tylnym położeniu, bez żadnego problemu.
czy to że SCAR/416 tak bardzo odbiegały od XM8 pod względem niezawodności może nie być związane z magazynkiem?
Dłuższa historia i nie mająca nic wspólnego z magazynkiem, zwłaszcza, że w XM8 zespół ruchomy był zatrzymywany w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego naboju.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez piotrburz » 17 paź 2008, o 00:01

W sumie Beryl nie jest złym karabinkiem, ale ile można jeszcze modernizować konstrukcję opartą na przedwiecznym AK, a bliżej na tantalu.
Rozumiem wz.2004, kolba teleskopowa, picatinny i co jeszcze? W konstrukcji wewnętrznej chyba się poprawić nic nie da, jedynie dostosowywać do standardów NATO, o ile się będą zmieniać.
piotrburz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 17 paź 2008, o 00:04

[quote=""RadArek""]jako że, robiłeś zdjęcia tej broni to, na pewno nie omieszkałeś się z nią lepiej zaznajomić[/quote]Z pewnością o tym napiszę, gdy w końcu... wrócę do Polski ;)
Czy możesz nam zdradzić swoją opinię na jej temat
O prototypach trudno się jednoznacznie wypowiadać. Trzeba tam jeszcze trochę pozmieniać, a przynajmniej tak mi się wydaje.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 17 paź 2008, o 00:06

[quote=""piotrburz""]W sumie Beryl nie jest złym karabinkiem[/quote]No to o co chodzi? Jest "battle proven"? Jest.
ale ile można jeszcze modernizować konstrukcję opartą na przedwiecznym AK, a bliżej na tantalu.
Nikt tego nie robi. Dodawanie kolby czy łoża to nie jest modernizowanie konstrukcji. Przecież robiony jest nowy system broni strzeleckiej, nie?
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Broń strzelecka