Nowy system broni strzeleckiej

Dyskusje na tematy związane ze współczesną bronią strzelecką, czyli o kalibrze do 20 mm.

Re: Nowy system broni strzeleckiej

Postprzez kompleks moderatora » 17 sie 2019, o 13:57

Czyli teoria tym, że zamawianie nowoczesnego sprzętu dla WOT jest po to, żeby wojska operacyjne dostały go szybciej i mogły ominąć papierologie potwierdza się.
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 17 sie 2019, o 16:20

Generalnie rzecz biorąc, DWOT jest gestorem na modułową broń strzelecką, co oznacza że będzie zamawiało te konstrukcje nie tylko dla siebie, ale też WL, SP i MW, a także WS i WC jeżeli będą im potrzebne.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 29 wrz 2019, o 12:42

Jutro zostaną podpisane aneksy do umów zwiększające liczbę kupowanych karabinków Grot i pistoletów Vis 100.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mike76 » 29 wrz 2019, o 14:32

Po obejrzeniu filmików z MSPO 2019 mam kilka pytań/uwag co do Grota.
Po pierwsze. Nie widziałem w śród prezentowanych elementów systemu MSBS tego wcześniejszego granatnika (granatnik bull-pup) tylko ten nowszy. FB odpuściła sobie tą wersję czy coś przy niej robią? Szkoda by było fajnej konstrukcji. Marketingowo też by posiadanie obu konstrukcji bardziej FB do całego systemu MSBS pasowało (karabikek klasyk i bull pup i granatnik też taki i taki. Do wyboru do koloru) Problem z nim był taki że przy takim samym mocowaniu na łożu karabinka (stara wersja łoża taka sama dla wersji bull-pup i klasycznej)na bezkolbowej tworzył zwartą konstrukcję, a na klasycznej był wysunięty do przodu (była szpara miedzy gniazdem magazynka i granatnikiem) i cały układ ciażył na lufę. W nowszych wersjach gdzie obie wersje karabinka mają różne łoża możnaby stary granatnik zamocować tak by z oboma wersjami (klasyk i bull-pup) tworzył zwartą konstrukcję.
Po drugie. Jak rozwiązano obracanie na lufie mechanizmu mocowania bagnetu. W dół do układu klasycznego i w górę do bezkolbowca. Czy na razie nie ma takiego mechanizmu bo wojsko zamawia tylko klasyki i właściwie lufa w wersji wojskowej z mocowaniem do bagnetu jest nie do końca wymienna między wersjami klasyczną, a bezkolbową?
I po trzecie. Ta najkrótsza wersja bezkolbowca moim zdaniem lepiej by się sprawdzała z chwytem przednim w stylu pistoletu maszynowego P90 (ale stylistycznie bardziej pasującego do tego Grota) zamiast takiego wiertarkowego. Czy to w formie osobnego chwytu czy jako tak wykonane łoże przednie.

PS: Trochę OT. Jak mnie pamięć nie myli. ZM Tarnów gdy parę lat temu pokazywał najnowszą wersję UKM-2000 to wspominali że biorą się za całkiem nowy projekt ukm. Zapowiadali że będą mieli coś do pokazania w 2019. Na MSPO w tym roku nie było nic w tym względzie. Ktoś coś wie???
Mike76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 4 paź 2019, o 22:35

[quote="Mike76"Nie widziałem w śród prezentowanych elementów systemu MSBS tego wcześniejszego granatnika (granatnik bull-pup) tylko ten nowszy. FB odpuściła sobie tą wersję czy coś przy niej robią? [/quote]Odpuszczono na rzecz obecnej wersji.
Jak rozwiązano obracanie na lufie mechanizmu mocowania bagnetu. W dół do układu klasycznego i w górę do bezkolbowca.
Kołkowaniem na stałe na lufie.
Czy na razie nie ma takiego mechanizmu bo wojsko zamawia tylko klasyki i właściwie lufa w wersji wojskowej z mocowaniem do bagnetu jest nie do końca wymienna między wersjami klasyczną, a bezkolbową?
Lufa jest wymienna niezależnie od położenia zaczepu do bagnetu. Najwyżej nie będzie można zaczepić bagnetu.
Ta najkrótsza wersja bezkolbowca moim zdaniem lepiej by się sprawdzała z chwytem przednim w stylu pistoletu maszynowego P90 (...) zamiast takiego wiertarkowego.
Może coś takiego zostanie zaprojektowane, o ile subkarabinek Grot B10 będzie zamawiany w większej liczbie. Zawsze jest tam miejsce do przymocowania podobnego chwytu.
Czy to w formie osobnego chwytu czy jako tak wykonane łoże przednie.
Nie ma czegoś takiego, jak "łoże przednie". Nie istnieje też "łoże tylne", "łoże prawe", "łoże lewe". Nie wiadomo o co chodzi, ale podejrzewam bezmyślne przepisanie czegoś po angielskawemu.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mike76 » 5 paź 2019, o 11:21

Dzięki za informacje.
Dobrze wiedzieć że lufa jest wymienna miedzy wersjami klasyczną i bezkolbową niezależnie od położenia zaczepu bagnetu. Trochę dziwne że w FB nie zrobili od razu dwustronnego zaczepu do bagnetu (góra i dół). Przypuszczam że może i FB o tym pomyśleli tylko główny zamawiający (nasz MON) powiedział coś w stylu "A no co to komu." :D
Co do "łoża przedniego" to nie przepisane z angielskiego. Myślałem i pisałem o chwycie przednim, więc jak chciałem napisać o łożu to z rozpędu też napisałem o przednim i wyszedł taki kwiatek.

Jakbyś miał jeszcze info o tej wcześniejszej wersji granatnika do GROT-a (czy FB ciągle przy nim pracuje czy sobie darowali), oraz info o nowym ukm z ZM Tarnów (dłubią coś czy też sobie darowali) to byłbym wdzięczny.
Mike76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mike76 » 7 paź 2019, o 12:05

Już nie mogę edytować poprzedniego wpisu. Nie zauważyłem że odpowiedziałeś też na pytanie dotyczące starszej wersji granatnika podwieszanego. Zlała mi się ta odpowiedź z cytatem z mojego wpisu.
Naprawdę szkoda że odpuścili sobie tą konstrukcje. Jak pisałem wyżej naprawdę uważam że posiadanie obu granatników w portfolio bardziej pasuje do całego systemu MSBS.
Mike76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pampalini » 12 paź 2019, o 12:39

REMOV napisał(a):Nie ma czegoś takiego, jak "łoże przednie". Nie istnieje też "łoże tylne", "łoże prawe", "łoże lewe". Nie wiadomo o co chodzi, ale podejrzewam bezmyślne przepisanie czegoś po angielskawemu.

Obawiam się że twórcy normy na którą sam kiedyś się powoływałeś mają inne zdanie
Polska norma PN-V-01016:2004 napisał(a):
łoże przednie broni strzeleckiej
łoże przednie
część broni strzeleckiej (2.1.4) obejmująca lufę, ułatwiająca trzymanie broni podczas strzelania i chroniąca
rękę strzelca przed poparzeniem
small arms fore stock (small arms fore handguard)

Jeszcze ciekawsze czym jest samo "łoże" według tej że normy:
Polska norma PN-V-01016:2004 napisał(a):
łoże broni strzeleckiej
łoże
zespół broni strzeleckiej (2.1.4) przeznaczony do mocowania komory zamkowej z lufą i zapewnienia jej naprowadzania w płaszczyźnie pionowej i poziomej
small arms stock (small arms lower handguard)

Nie zrozum mnie źle, nie jestem specjalistą od broni i nie zamierzam nikomu udowadniać że nie ma racji bo jest jakaś tam norma. Jedynie wskazuję na źródło tworu "łoże przednie".
Pampalini
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Broń strzelecka