Znalezione wyniki: 6: rumuńska

Przeszukane zapytanie: rumuńska

Powrót do: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku

Re: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku

Nie wiem o co ci chodzi z tym Krymem i "nie ma znaczenia"... zakładam że wysnułeś swoją teorię że Rumuńska MW nagle jest na szczycie listy bo Krym. Nie ma to za wiele wspólnego z rzeczywistością Rumuńskiej MW która funkcjonuje znacznie dłużej niż kilka ostatnich lat.

Kupują okręty... to jest przykład że nagle MW znalazła się na szczycie listy? ::) Skrzętnie pomijasz że ten program złapał opóźnienie z powodów wewnętrznych, to że program podwodny zdechł całkowicie a modernizacja lub zastąpienie baterii nadbrzeżnej jest zawieszone? Tak... to wszystko, trzy programy ujęte w planie modernizacji. Udaje im się w bólach ruszyć jeden, może i największy ale jeden. A co mają ci "niżej" w modernizacji?

Ano mają Patriota, Himarsa, program KTO nie utknął a kupują Piranha V które będa montowane u nich. Kontrakt podpisali w tamtym roku. To co im utknał to Agilis. Lotnictwo dostaje F-16, modernizacja IAR-99 zatwierdzona. SHORAD zatwierdzony. Do tego radary, ciężarówki i SPIKE.

W całościowym ujęciu, MW ma realizowany JEDEN program w porównaniu z sporą ilością tak Armii jak i Lotnictwa. Nawet po solidnym cięciu i zamrożeniem części z nich.

Może miałeś inne wyobrażenie ale nie wytrzymuje ono konfrontacji z Rumuńską rzeczywistością gdzie MW wcale nie jest na piedestale. Przykro mi.
przez Skitarius
5 lip 2019, o 17:05
 
Dział: Marynarka wojenna
Wątek: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku
Odpowiedzi: 418
Wyświetlone: 51338

Re: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku

Nie odgrywa - tylko zamiast czytania mapy trzeba sobie po prostu spojrzeć na historię Rumuńskiej MW, popatrzeć na pozycjonowanie programów MW w ogólnym planie modernizacyjnym oraz ile jest programów z nią związanych. To że Marynarka najbardziej odczuwała wszelkie opóźnienia i to u niej najchętniej "opóźniono" i stopowano wszelkie zapędy modernizacyjne.

A po tej lekturze może sobie odpuścimy żarciki w stylu Rumuńska MW odgrywa większą rolę niż ich Armia, ok?
przez Skitarius
5 lip 2019, o 16:07
 
Dział: Marynarka wojenna
Wątek: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku
Odpowiedzi: 418
Wyświetlone: 51338

Re: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku

szafran napisał(a):Niemniej wracając do Rumunów to serce boli patrząc gdzie był kiedyś ich przemysł okrętowy a gdzie jest teraz...

Tańsza siła produkcyjna i specyfikacja regionu pozbawiona silnych firm stoczniowych, brak znaczącej konkurencji. No i podobno łatwiej było/jest załatwić różne pozwolenia czy deale za pomocą "podstołowego przekazania" niż w Polsce.

Przy tym Rumuńska Marynarka ma większa siłę przebicia i jest bardziej doceniana niż jej Polski odpowiednik. Kiedy zaczęli mówić o poważnej modernizacji to ich potraktowano poważnie i oferty były też poważne, kiedy u nas zaczyna się mówić to tylko się mówi. I to jest wiadome, pojęcie "Polskiego Przetargu" nie wzięło się znikąd. Tak więc mimo całych swoich wewnętrznych problemów, korupcji i ogólnego burdelito jaki jest w Rumunii traktuje się ich jako bardziej... wiarygodnego nabywcę.
przez Skitarius
5 lip 2019, o 09:25
 
Dział: Marynarka wojenna
Wątek: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku
Odpowiedzi: 418
Wyświetlone: 51338

Re: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku

Jest! Udało się! Oficjalnie: rumuńska marynarka wojenna zawiera kontrakt na budowę 4 korwet typu Gowind z Naval Group. Co ciekawe tak zaawansowane jednostki pływające mają powstać w stoczniach rumuńskich. Praworządność (o dziwo w państwie oskarżanym o skrajną korupcję i nepotyzm) wygrała. Nie udało się podważyć dokonanego wcześniej wyboru pośrednio także wskutek tego, że i Damen i Fincantieri zbyt były uwikłane w lokalne układy biznesowo-polityczne. Rumunia dziękuje także Rosjanom (tak są świadomi bardzo realnego zagrożenia płynącego nomen omen :) ze wschodu). Co w Polsce? Minister MON składa tylko obietnice bez pokrycia i deklaruje zakup jednego zużytego okrętu podwodnego w ramach rozwiązania pomostowego. Szczegółów brak.
https://www.economica.net/naval-group-a ... 70810.html
Teraz czas na Bułgarów (raczej bez niespodzianek) i Finów...
O skomplikowanym (i pouczającym) procesie wyboru nowych okrętów dla marynarki wojennej Rumunii pisałem tutaj:
search.php?keywords=rumunia&t=8027&sf=msgonly
search.php?keywords=+rumu%C5%84ska&t=8027&sf=msgonly
Warto zajrzeć także tutaj i zobaczyć jakie okręty już zbudowano w Rumunii (między innymi bardzo nowoczesne okręty patrolowe typu Holland i okręt typu Joint Support Ship "Karel Doorman" dla Holandii, teraz okręty patrolowe dla Pakistanu i Tunezji). To tylko pokazuje skale zapóźnienia technologicznego i zacofania polskich stoczni. Obecnie jedynie remonty 35-45 letnich okrętów polskiej marynarki wojennej i korweta budowana przez 17 lat.
search.php?keywords=karel+doorman&t=6313&sf=msgonly
przez analityk
3 lip 2019, o 21:44
 
Dział: Marynarka wojenna
Wątek: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku
Odpowiedzi: 418
Wyświetlone: 51338

Re: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku

W połowie maja 2019 roku ostateczna decyzja w sprawie nowych korwet dla rumuńskiej marynarki wojennej. Spore wyzwanie formalno-prawne. Eksperci zastanawiają się, czy można zmienić bez naruszania przepisów prawa wymagania w już zakończonym postępowaniu, czy też trzeba będzie rozpisać nowy przetarg. Ministerstwo obrony chce, żeby obok ceny drugim kryterium decydującym o wyborze było zapewnienie jak największego udziału krajowego przemysłu stoczniowego w budowie okrętów. Holendrzy od dawna inwestują w stocznię w Galati, partnerami Fincantieri są stocznie w Braila i Tulcea, Naval Group ma podpisaną umowę o współpracy ze stocznią w Konstancji. Przy okazji dostrzeżono wreszcie, że rumuńska marynarka wojenna pilnie potrzebuje wymiany coraz bardziej starzejących się i symbolicznie uzbrojonych okrętów.
Pod koniec maja, lub na początku czerwca 2019 roku zapadną tez ostateczne decyzje w Bułgarii. 22 kwietnia ministerstwo obrony otrzymało oferty z trzech stoczni: Fincantieri z Włoch, Lürssen Werft GmbH & Co.KG z Niemiec i miejscowej stoczni MTG - Dolphin. Zabrakło ofert z Francji, Hiszpanii i Holandii. Bułgaria wyraża chęć budowy dwóch okrętów o długości 91,2m, szerokości 13,2m i wyporności 1700-1800t (dane szacunkowe).

Polska marynarki wojennej tak naprawdę już nie ma i jest pomijana w NATO-wskim planowaniu. Do tej pory pamiętam artykuł z 2015, lub 2016 roku w którym autor podkreśla, że Rosja bezwzględnie wykorzysta ewentualną rezygnację sojuszu z zabezpieczenia Morza Bałtyckiego. Podkreśla specyfikę tego akwenu morskiego, trudne warunki hydrologiczne, nawigacyjne, pogodowe (mała głębokość, liczne mielizny i płycizny, urozmaicona linia brzegowa, zamarzanie dużej części morza w okresie zimowym). Za konieczność uznaje zachowanie zdolności do wykrywania i rozpoznawania zagrożeń pod wodą i w powietrzu na tym akwenie zarówno przez okręty jak też samoloty. Także zdolności przeciwminowych rozumianych bardziej jako zwalczanie dywersji (stawianie min na podejściach do portów, redach, torach wodnych) niż klasycznych zagród minowych. Te zadania mają realizować w pierwszej kolejności marynarki wojenne Danii, Niemiec i Szwecji, marynarka Finlandii w ograniczonym stopniu, a traktowane łącznie marynarki państw nadbałtyckich ze względu na skromny potencjał mogą wykonywać jedynie zadania pomocnicze i zabezpieczające. To wszystko, o Polsce ani słowa, upadłe państwo bez dostępu do morza :( ....
przez analityk
24 kwi 2019, o 23:50
 
Dział: Marynarka wojenna
Wątek: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku
Odpowiedzi: 418
Wyświetlone: 51338

Re: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku

Ale nawet jeżeli przyjmiemy, że tu i tam jest dużo ruchów pozornych to jednak mimo wszystko w dziedzienie "miedialnego sprzedania tematu" wersja rumuńska cieszy oko a nasza? U nas się chyba mocno nie docenia tego, że w zasadzie główna "korzyść" Kowalskiego z wszelkich modernizacyjnych planów to taka propagandowa głównie jest... I co ten Kowalski dostaje na tym polu? Przecież nasze wersje medialne wyglądają jakby autorzy zapatrzyli się w elementarz... ;(
Co do marynarki zaś - Rumunia ma dużo większe praktyczne osiągnięcia na wielu polach - co więcej umiała sobie poradzić w obszarach dla nas zupełnie abstrakcyjnych (niszczyciel, korwety ZOP kilku różnych typów, potężne rzeczne monitory i kanonierki) więc nie doszukiwałbym się akurat tu specjalnych podobieństw - zapewne jeżeli wszystko się zgra wybudują sobie cuś więcej niż nasze holowniki... Także przed wojną obowiązywały śmichy, chichy z rumuńskiego sojusznika ale trudno nie zauważyć, że w wielu obszarach mimo morza korupcji potrafił on dysponowac mniejszymi niż my środkami sporo bardziej racjonalnie...
przez marek8888
12 lis 2018, o 14:38
 
Dział: Marynarka wojenna
Wątek: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku
Odpowiedzi: 418
Wyświetlone: 51338

Powrót do: Modernizacja Marynarki Wojennej po 2018 roku